Wikiprojekt:GLAM/Centrum Nauki Kopernik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.
Centrum Nauki Kopernik - budynek główny
Pierwsze kroki w działaniach GLAM-wiki. Prezentacja.


Centrum Nauki Kopernik i Stowarzyszenie Wikimedia Polska rozpoczynają wspólne działania GLAM-wiki!

Porozumienie podpisane w styczniu 2019 określa wzajemne zasady współpracy i charakter działań, jakie będą wspólnie podejmowane.

Centrum Nauki Kopernik (skrót: CNK) jest instytucją kultury, której celem jest możliwie najszersze upowszechnianie osiągnięć nauki i techniki, a w szczególności dotyczy to ułatwiania zrozumienia natury otaczających nas zjawisk i procesów przy pomocy naukowych narzędzi. Cel ten jest realizowany m.in. poprzez animowanie społecznego dialogu o nauce i technice oraz wspieranie rozwoju środowisk zaangażowanych w komunikację naukową.

Współpraca Centrum Nauki z Kopernik ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska polegać będzie na rozbudowie haseł z listy utworzonej przez CNK oraz udostępnianiu plików graficznych / innych zasobów w Wikimedia Commons. Bezpośrednim celem współpracy jest poszerzenie zasobów Wikipedii o dokładniejsze informacje na temat zbiorów i działalności CNK, a w dalszej perspektywie – wybranych zagadnień z dziedziny nauki. Dodatkowo chcemy udostępnić w serwisie Wikimedia Commons wybrane przez CNK materiały ilustracyjne na wolnej licencji CC BY-SA. Cyfrowe pliki graficzne / pliki wideo umożliwią ilustrowanie artykułów w Wikipedii.