Wikiprojekt:GLAM/Kolektyw Kariatyda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.

Kolektyw Kariatyda[edytuj | edytuj kod]

Projekt GLAM/Kolektyw Kariatyda
Powiązane projekty - Wikiprojekt:Kobiety

- Wikipedia:(Nie)znane kobiety Wikipedii

Plakat autorstwa Karoliny Dzimiry-Zarzyckiej

Kolektyw Kariatyda to nieformalna grupa osób zainteresowanych sztuką. Powstał we Wrocławiu na przełomie 2018 i 2019 roku, w związku z organizacją maratonu edycyjnego poświęconego artystkom. Grupę założyły: Barbska, GosRzM, Herstoryczka, Joolsie i Zoedyta, a wsparcia ze strony Wikimedia Polska udzieliła Celina Strzelecka. Nazwa kolektywu wywodzi się z terminologii historii sztuki. Kariatyda to podpora architektoniczna w formie postaci kobiecej, na której głowie opiera się dźwigany element.

Autorkami identyfikacji wizualnej są Karolina Dzimira-Zarzycka i Małgorzata Rzerzycha-Myśliwy.

Idea[edytuj | edytuj kod]

Problemy związane z płcią kulturową są w Wikimedia dobrze udokumentowane. Podczas gdy powody nierówności płci kulturowej pozostają przedmiotem debaty, praktyczne skutki tej różnicy znajdują się poza nią. Treści pozostają wypaczone przez brak znaczącego udziału kobiet (i osób identyfikujących się jako kobiety także) w redagowaniu tekstów. Ma to wpływ także na kształtowanie języka, którym posługujemy się na co dzień. Brak kobiet i osób identyfikujących się z płcią żeńską to już alarmująca nieobecność w coraz ważniejszym repozytorium wspólnej wiedzy, jakim jest Wikipedia. Zmieńmy to. Pisanie jako forma oporu wobec fake news i "jedynej prawdziwej wykładni" rzeczywistości. Dołącz do nas, aby wspólnie aktualizować wpisy Wikipedii na tematy związane ze sztuką i feminizmem. Zapewnimy tutoriale dla początkującej wikipedystki i początkującego wikipedysty: materiały referencyjne, opiekę nad dziećmi i napoje. Przynieś swój laptop, przewód zasilający i pomysły do ​​wpisów, które wymagają aktualizacji lub stworzenia.

Art+Feminism[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowa inicjatywa Art and Feminism (Art+Feminism) to odbywające się od 2014 roku spotkania i warsztaty edytowania Wikipedii skierowane na treści dotyczące kobiet, w szczególności artystek, i ich twórczości. Jednym z głównych celów projektu jest wyrównywanie dysproporcji w Wikipedii, którą redaguje znacznie więcej mężczyzn niż kobiet.

Spotkania w ramach Art+Feminism pozwalają uczestniczkom (i uczestnikom) zdobyć umiejętności pozwalające na sprawne edytowanie Wikipedii; jednym z celów inicjatywy jest zwiększenie liczby redaktorek wolnej encyklopedii. Spotkania w ramach Art+Feminism odbywały się dotąd w ponad 17 krajach na całym świecie.

Siostrzane projekty i powiązane strony w anglojęzycznej Wikipedii:[edytuj | edytuj kod]

Kariatyda zin[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy numer "Kariatyda zinu", zatytułowany "Brawo, girls"

W ramach projektu powstał pierwszy numer "Kariatyda zinu", zatytułowany "Brawo, girls". Pomysł na jego wykonanie zrodził się na potrzeby edytonu Art+Feminism (spotkania edycyjnego) zorganizowanego we Wrocławiu 26 marca 2019 roku.

Nad jego powstaniem pracowało dziesięć kobiet: siedem z Kolektywu Kariatyda –– wrocławskiej grupy artystek i historyczek sztuki (Karolina Dzimira-Zarzycka, Laura Jerzak, Ola Matczyńska, Zośka Reznik, Gosia Rzerzycha, Basia Szczepańska, Julia Szot); przy wsparciu grupy wydawniczej Dzikie Przyjemności (Dominika Łabądź, Joanna Synowiec); a także koordynatorki ds. GLAM Celiny Strzeleckiej.

Zin powstał przy użyciu techniki riso.

Treści zawarte w zinie dotyczą edytowania Wikipedii przez kobiety oraz kobiet sztuki (m.in. artystek, architektek, kuratorek czy badaczek).