Wikiprojekt:GLAM/Kolektyw Kariatyda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.


Kolektyw Kariatyda[edytuj | edytuj kod]

Projekt GLAM/Kolektyw Kariatyda
Powiązane projekty - Wikiprojekt:Kobiety

- Wikipedia:(Nie)znane kobiety Wikipedii

Plakat autorstwa Karoliny Dzimiry-Zarzyckiej

Kolektyw Kariatyda to nieformalna grupa wikipedystek zainteresowanych sztuką. Powstała we Wrocławiu na przełomie 2018 i 2019 roku, w związku z organizacją maratonu edycyjnego poświęconego artystkom. Grupę założyły: Barbska, GosRzM, Herstoryczka, Joolsie i Zoedyta, a wsparcia ze strony Wikimedia Polska udzieliła Celina Strzelecka. Nazwa kolektywu związana jest z wywodzącym się z terminologii historii sztuki terminem kariatyda – podporą architektoniczną w formie postaci kobiecej, na której głowie opiera się dźwigany element.

Autorkami identyfikacji wizualnej są Karolina Dzimira-Zarzycka i Małgorzata Rzerzycha-Myśliwy.

Idea[edytuj | edytuj kod]

Problemy związane z płcią kulturową są w Wikimedia dobrze udokumentowane. Podczas gdy powody nierówności płci kulturowej pozostają przedmiotem debaty, praktyczne skutki tej różnicy znajdują się poza nią. Treści pozostają wypaczone przez brak znaczącego udziału kobiet ( i osób identyfikujących się jako kobiety także) w redagowaniu tekstów. Ma to wpływ także na kształtowanie języka, którym posługujemy się na codzień. Brak kobiet i osób identyfikujących się z płcią żeńską to już alarmująca nieobecność w coraz ważniejszym repozytorium wspólnej wiedzy jakim jest Wikipedia. Zmieńmy to. Pisanie jako forma oporu wobec fake news i "jedynej prawdziwej wykładni" rzeczywistości. Dołącz do nas, aby wspólnie aktualizować wpisy Wikipedii na tematy związane ze sztuką i feminizmem. Zapewnimy tutoriale dla początkującej wikipedystki i początkującego wikipedysty: materiały referencyjne, opiekę nad dziećmi i napoje. Przynieś swój laptop, przewód zasilający i pomysły do ​​wpisów, które wymagają aktualizacji lub stworzenia.

Art+Feminism[edytuj | edytuj kod]

Międzynarodowa inicjatywa Art and Feminism (Art+Feminism) to odbywające się od 2014 roku spotkania i warsztaty edytowania Wikipedii skierowane na treści dotyczące kobiet, w szczególności artystek, i ich twórczości. Jednym z głównych celów projektu jest wyrównywanie dysproporcji w Wikipedii, którą redaguje znacznie więcej mężczyzn niż kobiet.

Spotkania w ramach Art+Feminism pozwalają uczestniczkom (i uczestnikom) zdobyć umiejętności pozwalające na sprawne edytowanie Wikipedii; jednym z celów inicjatywy jest zwiększenie liczby redaktorek wolnej encyklopedii. Spotkania w ramach Art+Feminism odbywały się dotąd w ponad 17 krajach na całym świecie.

Siostrzane projekty i powiązane strony w anglojęzycznej Wikipedii:[edytuj | edytuj kod]

Kariatyda zin[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy numer "Kariatyda zinu", zatytułowany "Brawo, girls"

W ramach projektu powstał pierwszy numer "Kariatyda zinu", zatytułowany "Brawo, girls". Pomysł na jego wykonanie zrodził się na potrzeby edytonu Art+Feminism (spotkania edycyjnego) zorganizowanego we Wrocławiu 26 marca 2019 roku.

Nad jego powstaniem pracowało dziesięć kobiet: siedem z Kolektywu Kariatyda –– wrocławskiej grupy artystek i historyczek sztuki (Karolina Dzimira-Zarzycka, Laura Jerzak, Ola Matczyńska, Zośka Reznik, Gosia Rzerzycha, Basia Szczepańska, Julia Szot); przy wsparciu grupy wydawniczej Dzikie Przyjemności (Dominika Łabądź, Joanna Synowiec); a także koordynatorki ds. GLAM Celiny Strzeleckiej.

Zin powstał przy użyciu techniki riso.

Treści zawarte w zinie dotyczą edytowania Wikipedii przez kobiety oraz kobiet sztuki (m.in. artystek, architektek, kuratorek czy badaczek).