Wikiprojekt:GLAM/MSN

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie udostępnia wybór unikalnych dzieł sztuki współczesnej ze swojej kolekcji.

Muzeum udostępnia wybrane zbiory w sposób otwarty – pozwoli to użytkownikom Internetu i czytelnikom Wikipedii dokładnie obejrzeć i wykorzystać fotografie i reprodukcje dzieł sztuki gromadzonych przez lata przez MSN. Dzięki dostępnym w Wikipedii fotografiom i nowym artykułom wszyscy będą mieli okazję lepiej poznać polską sztukę współczesną.

Museum of Modern Art in Warsaw logo.svg

Sztuka współczesna jest najmniej dostępna w Internecie. Jest to poważna przeszkoda w popularyzacji sztuki. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wraz z Wikimedia Polska wspólnie próbują przełamywać tę barierę. Prace z kolekcji Muzeum będą teraz dostępne w wysokiej rozdzielczości w Wikimedia Commons. Głównym celem otwartego udostępniania wybranych eksponatów z kolekcji MSN jest edukacja oraz szersze niż dotychczas udostępnienie cyfrowych zasobów Muzeum. W zgodzie ze współczesnymi tendencjami, Muzeum pragnie ułatwić odbiorcom dostęp do fotografii prac z kolekcji muzealnej, ich opisów, not bibliograficznych, jak również umożliwić dalsze ich wykorzystanie. MSN prezentuje swoje bogate zbiory na swojej stronie internetowej, jednak dla odbiorców w kraju i na świecie to Wikimedia są często pierwszym źródłem informacji. Na początku 2018 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie rozpoczęło współpracę ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska i udostępniło pierwsze 100 obiektów cyfrowych.

Dzieła sztuki współczesnej[edytuj | edytuj kod]

Fragment fotografii Zbigniewa Libery pt. Wyjście ludzi z miast, 2010, z kolekcji MSN

Wśród pierwszych udostępnionych wspólnie dzieł znajdziemy prace wybitnych artystów – takich jak Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Teresa Murak, Wilhelm Sasnal, Artur Żmijewski, Paulina Ołowska. Kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, powstająca od 2008 roku na potrzeby przyszłego gmachu muzealnego na placu Defilad przed Pałacem Kultury, jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Biogramy wielu żyjących twórców w Wikipedii wymagają dopracowania lub rozwinięcia. Jak dotąd było to trudne ze względu na trudności z pozyskaniem materiału ilustracyjnego, a także źródeł bibliograficznych i materiałów, w oparciu o które można rozwijać zawartość wolnej encyklopedii. Dzięki wspólnej akcji MSN i Wikimedia Polska, będziemy mieli okazję uzupełnić informacje o wybitnych polskich twórcach i ich pracach.

Wikiprojekt[edytuj | edytuj kod]

Wolontariusze MSN i Wikimedia Polska będą nie tylko ilustrować Wikipedię zdjęciami prac wybitnych artystów, ale również rozwijać artykuły i uzupełniać treści w Wikipedii na temat polskiej sztuki współczesnej, jej twórców, dzieł i wystaw. Chcemy uzupełnić braki w Wikipedii, tym samym umożliwiając popularyzację twórczości artystów wizualnych. Nowe treści umożliwią też uzupełnianie informacji o twórcach i dziełach w innych językach. Propozycje nowych artykułów do napisania, sugestie tematów do uzupełnienia, bibliografia i inne informacje robocze znajdują się na specjalnej stronie – wikiprojekcie, który każdy użytkownik Internetu może redagować w dowolnej chwili. Zapraszamy do wpisywania się na listę uczestników projektu!

Warsztaty[edytuj | edytuj kod]

MSN WIKI spotkanie pierwsze

W ramach projektu raz w miesiącu będą odbywać się warsztaty prowadzone wspólnie przez pracowników MSN oraz redaktorów Wikipedii. Uczestnicy warsztatów nauczą się podstaw redagowania artykułów w Wikipedii i ich ilustrowania, a jednocześnie będą mieli okazję lepiej poznać kolekcje Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zapraszamy zainteresowanych studentów, doktorantów i pasjonatów sztuki do grupy projektowej! Warsztaty będą odbywać się w MSN raz w miesiącu - każde spotkanie potrwa około 3,5 godziny. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapewniamy możliwość zdobycia nowych kompetencji, ciekawe szkolenia, twórczą współpracę i nieformalną, lecz twórczą atmosferę!

Zapisz się do grupy![edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy projektu obecni na min. 2 spotkaniach, którzy napiszą nowe lub rozbudują istniejące artykuły, otrzymają zaświadczenia o udziale w projekcie. Aby zapisać się do grupy projektowej, wystarczy wysłać email (imię, nazwisko, opcjonalnie nazwa uczelni) na adres kultura@wikimedia.pl. Zapraszamy serdecznie!

Kontakt[edytuj | edytuj kod]

Wszelkie pytania na temat projektu prosimy przysyłać na adres kultura@wikimedia.pl. Zapraszamy!