Wikiprojekt:GLAM/Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
O projekcie Rezultaty Pomoc Edytony Uczestnicy i kontakt
Jest to logo. Po lewej stronie otwarta książka, prawa kartka zmienia się w unoszące się piksele. Po prawej stronie litery M B C, po spodem napis Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa

Współpraca Wikimedia Polska z Mazowiecką Biblioteką Cyfrową rozpoczęła się na przełomie 2018/2019 roku w ramach projektów GLAM. Celem podjętych działań jest udostępnienie wartościowych materiałów szerszemu gronu odbiorców za pośrednictwem repozytorium plików Wikimedia Commons.


Wiekszość udostępnionych przez MBC materiałów pochodzi z wirtualnej kolekcji „Warszawa w ilustracji prasowej XIX wieku”. Kolekcja zawiera materiały graficzne z prasy wydawanej w latach 1801-1904. Podstawą wyboru ilustracji i tytułów prasowych jest „Bibliografia Warszawy” opracowana przez Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, w tym: „Bibliografia Warszawy za lata 1801-1863” oraz „Bibliografia Warszawy za lata 1864-1903”. Prace nad rozbudową kolekcji rozpoczęto w 2016 roku i jest ona na bieżąco powiększana. Kolekcja składa się z następujących działów:

Ilustracje znajdujące się w kolekcji często mają unikatowy charakter, nie były wcześniej ani później nigdzie publikowane. Stanowią w związku z tym bogaty i ważny materiał do badań nad XIX-wieczną Warszawą i jej mieszkańcami.

Ilustracje pochodzą m.in. z następujących gazet i czasopism: Przyjaciel Dzieci: pismo tygodniowe, Przyjaciel Ludu, czyli Tygodnik Potrzebnych i Pożytecznych Wiadomości, Józefa Ungera Kalendarz Warszawski Popularno-Naukowy na Rok..., Tygodnik Ilustrowany, Biesiada Literacka, Wieczory Rodzinne