Wikiprojekt:GLAM/Muzeum Miasta Łodzi/Konkurs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Konkurs „Łódź - podaj dalej!”[edytuj | edytuj kod]

Muzeum Miasta Łodzi zaprasza wikipedystów – doświadczonych i początkujących – do wzięcia udziału w konkursie „Łódź – podaj dalej!”. Konkurs polega na napisaniu w Wikipedii nowego artykułu lub znaczące poszerzenie już istniejącego traktującego o historii, architekturze, kulturze czy społeczności Łodzi, dla których ilustracją będą zdjęcia z kolekcji Muzeum Miasta Łodzi udostępnione w Wikimedia Commons w kategorii Media contributed by the Museum of the City of Łódź.

Konkurs trwa od 25 listopada 2017 godz. 00:00 do 31 grudnia 2017 roku godz. 23:59 (Uwaga! Konkurs został przedłużony). Udział w konkursie deklaruje się poprzez wpisanie swojej nazwy użytkownika w tabelce na tej stronie (nie później niż 24 godz. przed końcem konkursu), obok należy dopisać wszystkie napisane przez siebie lub rozbudowane artykuły, które chce się zgłosić do konkursu.

W skrócie: napisz lub poszerz hasło związane z Łodzią, zilustruj je przekazaną przez Muzeum Miasta Łodzi fotografią lub fotografiami i zgłoś do konkursu. Co więcej – możesz to zrobić w dowolnej wersji językowej Wikipedii! – angielskiej, niemieckiej, rosyjskiej...

Wymagania, które powinny spełniać zgłoszone do konkursu artykuły, są podane poniżej, a tutaj szczegółowy regulamin konkursu.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Muzeum nagrodzi zwycięzców wejściówkami i swoimi publikacjami, swoje nagrody przygotuje też Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Pierwsza nagroda to spersonalizowany (zrobiony ze zdjęcia wybranego przez zwycięzcę spośród przekazanych przez MMŁ), oprawiony sitodruk wykonany przez artystów plastyków oraz publikacje i wejściówki na wystawy MMŁ. Zdobywcy drugiej nagrody otrzymają sitodruk na papierze bądź torbie wykonany na podstawie jednego ze zdjęć Łodzi, a także inne nagrody. Wyróżnione osoby otrzymają gadżety MMŁ i Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Lista uczestników[edytuj | edytuj kod]

Lp. Uczestnik (nick wikipedysty) e-mail (opcjonalnie, można podać w preferencjach konta) Napisane artykuły Rozbudowane artykuły
1 Klarqa
2 Anwar2
3 SłomińskiK krystian.slominski@wp.pl Dworzec tramwajów podmiejskich przy ulicy Północnej w Łodzi, Park Podolski Park Staromiejski w Łodzi
4 Marta Malina

(poza konkursem- rezygnacja z nagród)

marta.moraczewska@wikimedia.pl
5 Demkoff Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi
6 SpiderMum (kooperacja) Dworzec tramwajów podmiejskich przy ulicy Północnej w Łodzi
7 Ented Kamienica Franciszka Fischera,
Kamienica Karola Kretschmera,
Kamienica przy ulicy Piotrkowskiej 4 w Łodzi,
Kamienica Karola Hiellego i Karola Dittricha
8 Piastu Domki kunitzerowskie
9 Tu wpisz swój nick
10 Tu wpisz swój nick

Jakie artykuły można zgłaszać do konkursu?[edytuj | edytuj kod]

  • Nowe, napisane przez siebie artykuły w każdej z wersji językowej Wikipedii, mające ponad 2 kB czystego tekstu (czyli bez znaków formatowania, szablonów, wywołań linków wewnętrznych oraz przypisów bibliograficznych i bibliografii). Mają też spełniać zasady Wikipedii, a zawarte w nich informacje powinny być uźródłowione przypisami bibliograficznymi. Oczywiście muszą też być związane z Łodzią i zilustrowane zdjęciami przekazanymi na Wikipedia Commons przez MMŁ.
  • Artykuły już istniejące, w których dokonano poszerzających je zmian. Za dostateczną rozbudowę uważa się dodanie co najmniej 2 kB czystego tekstu. Pozostałe wymagania jak dla nowych artykułów.
  • Jeśli chcesz napisać artykuł, a nie wiesz, jak poprawnie umieścić go w Wikipedii, napisz email na adres kultura@wikimedia.pl. Pomożemy!
  • Zobacz, jak napisać nowy artykuł.

Trochę sugestii dotyczących tematów artykułów w wikiprojekcie „Muzeum Miasta Łodzi” (oczywiście można się też do niego zapisać), a opis całości współpracy z MMŁ na tej stronie.

Zdjęcia przekazane przez MMŁ można znaleźć także w kategoriach tematycznych:

Pytania[edytuj | edytuj kod]

Jeśli masz jakieś wątpliwości czy pytania, napisz tutaj, na stronie dyskusji rezydentki w MMŁ, na adres kultura@wikimedia.pl albo na adresy e-mail podane w regulaminie konkursu.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. Komisja Konkursowa w składzie: Natalia Scegielniak-Glica (Muzeum Miasta Łodzi), Natalia Szafran-Kozakowska (SWPL) oraz Maria Drozdek (wikipedystka rezydentka w MMŁ) postanowiła przyznać nagrody następującym uczestnikom:

Pozostałym dwojgu uczestnikom (SłomińskiK i SpiderMum), w podziękowaniu za wkład, MMŁ i SWPL przekaże drobne upominki. Komisja zdecydowała o nieprzyznaniu drugiej II nagrody.

Pierwsza nagroda została przyznana za znaczą rozbudowę artykułu Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi, który stał się świetnym źródłem wiedzy, z dobrymi źródłami i interesującą narracją. Zdobywca drugiej nagrody wzbogacił Wikipedię o cztery nowe artykuły o łódzkich kamienicach: Kamienica Franciszka Fischera, Kamienica Karola Kretschmera, Kamienica przy ulicy Piotrkowskiej 4 w Łodzi, Kamienica Karola Hiellego i Karola Dittricha. Wyróżniony artykuł to Domki kunitzerowskie.

Wszystkie napisane w ramach konkursu artykuły zostaną zaprezentowane na stronie głównej Wikipedii w rubryce Czy wiesz 8 stycznia 2018.