Wikiprojekt:GLAM/Muzeum Narodowe w Krakowie/Zaangażuj się

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Narodowe w Krakowie

W tym miejscu zbieramy linki do najważniejszych stron dotyczących redagowania Wikipedii.

Poznaj Wikipedię, Wikimedia Commons i Wikidane[edytuj | edytuj kod]

Każdy może się przyczynić do postępu prac nad pierwszą polską wolną encyklopedią. Strony typu wiki rozwijają się dzięki użytkownikom. Nie są potrzebne specjalne umiejętności informatyczne, pozwolenia ani uprawnienia. Edytowanie jest łatwe. Jeżeli widzisz w Wikipedii braki, błędy, potrzebę uściślenia informacji – kliknij na zakładkę edytuj i wprowadź zmiany. Słabe artykuły możesz przeredagować albo napisać od nowa. Właśnie w ten sposób rozwija się Wikipedia.

Jeśli chcesz edytować Wikipedię[edytuj | edytuj kod]

  1. załóż konto użytkownika,
  2. spróbuj zrobić kilka prostych edycji,
  3. skontaktuj się z uczestnikami projektu GLAM-Wiki albo z przewodnikiem,
  4. możesz też przeczytać o interfejsie Wikipedii oraz FAQ (najczęściej zadawane pytania).

Podstawą Wikipedii jest dobra wola wolontariuszy. Wszyscy uczyliśmy się na błędach – tutaj łatwo się je poprawia. Cieszymy się z każdego nowego uczestnika. By Wikipedia mogła się rozwijać we właściwym kierunku, obowiązują nas pewne zasady. Przeczytaj też:

Jeśli chcesz ładować pliki do Wikimedia Commons[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons to repozytorium multimediów udostępniające pliki (grafiki, dźwięki, filmy) wszystkim, w ich własnym języku i na wolnej licencji. Wykorzystywane jest jako wspólne repozytorium dla wszystkich projektów Wikimedia Foundation, jednak nie musisz uczestniczyć w żadnym z nich, aby móc użyć zgromadzonych tutaj plików. Repozytorium jest tworzone i prowadzone przez wolontariuszy. Zakres projektu opisany jest na stronie zakres projektu. W przeciwieństwie do tradycyjnych repozytoriów mediów, Wikimedia Commons jest darmowe. Każdy może kopiować, wykorzystywać i modyfikować wszelkie umieszczone tu pliki, pod warunkiem podania źródła i autora oraz pod warunkiem zachowania tej samej wolnej licencji dla dzieł pochodnych. Warunki licencji dla każdego z plików można znaleźć na jego stronie opisowej. Więcej informacji na temat re-use można znaleźć na stronach c:Commons:Reusing content outside Wikimedia (ang.) oraz c:Commons:Pierwsze kroki/Reuse.

Przeczytaj też:

Uwaga! Nie przesyłaj grafik, do których nie masz lub nie znasz praw majątkowych oraz autorskich. W razie wątpliwości zapytaj tutaj.

Jeśli chcesz edytować Wikidane[edytuj | edytuj kod]

Współtwórz ogólnoświatową bazę danych instytucji dziedzictwa kulturowego na całym świecie. Uzupełniaj Wikidane o informacje dotyczące polskich instytucji kultury GLAM. Więcej szczegółów na tej podstronie.

Dla doświadczonych wikipedystów[edytuj | edytuj kod]

Zapraszamy również do współtworzenia doświadczonych użytkowników Wikipedii, Wikimedia Commons oraz innych projektów Wikimedia! Wesprzyjmy początkujących wolontariuszy w dokonywaniu edycji, jak również w działaniach wymagających odpowiedniej wiedzy technicznej oraz merytorycznej. Poniżej zamieszczamy dodatkowe linki, które mogą się przydać przy udziale w projekcie:

Jak możemy współtworzyć ten projekt - propozycje zadań[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Próg istotności dla Wikidanych jest niższy niż dla Wikipedii. Dla Wikidanych temat jest godny uwagi, jeśli istnieje poważne i publicznie dostępne źródło opisujące go. Najlepiej, jeśli źródło jest wiarygodne, niezależne i wtórne, ale nie jest to sztywny wymóg w Wikidanych. Znaczący zasięg również nie zawsze jest wymagany.