Wikiprojekt:GLAM/Zbiory Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Trottman anchor (admiralty anchor).jpg

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku udostępnia swoje zbiory w bibliotece mediów Wikimedia Commons i jest otwarte na wolontariuszy zainteresowanych tematyką morską. Naszym wspólnym celem jest wzbogacenie treści Wikipedii o artykuły na temat polskiej historii morskiej, archeologii i edukacji morskiej dostępne dla czytelników w Polsce i za granicą. Chcemy przybliżyć szerszemu gronu odbiorców działalność i zbiory Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i jego oddziałów.

Dzięki obecności kolekcji Narodowego Muzeum Morskiego w Wikipedii, artykuły na temat historii, archeologii i edukacji morskiej można w łatwy sposób ilustrować materiałami z kolekcji oddziałów Muzeum. Naszym celem jest także wzbogacenie Wikipedii o ciekawe artykuły na temat wybranych obiektów, postaci i zagadnień związanych z działaniami NMM.

Wikipedysta rezydent w Muzeum Morskim[edytuj | edytuj kod]

Nowe artykuły i zdjęcia w Wikipedii[edytuj | edytuj kod]

Wikipedysta rezydent to aktywny redaktor Wikipedii, którego zadaniem jest łączenie muzeum ze społecznością zainteresowanych wolontariuszy, którzy w czasie wolnym redagują treści Wikipedii. Rezydent odpowiada również na pytania pracowników Muzeum i ułatwia udostępnianie w Wikipedii edukacyjnych treści. W Narodowym Muzeum Morskim taką rolę pełni Wikipedysta Ciacho5. Dzięki jego pracy w bibliotece mediów Wikimedia Commons znalazło się już ponad 150 fotografii prezentujących ekspozycję w oddziałach NMM: Centrum Konserwacji Wraków Statków oraz Muzeum Rybołówstwa w Helu.

Zapraszamy też na warsztaty prowadzone przez rezydenta oraz pracowników Muzeum, na których można nauczyć się redagowania Wikipedii z jednej strony i poznać historię i najciekawsze zbiory Muzeum z drugiej. Będziemy wspólnie pisać artykuły, jakich do tej pory brakowało w Wikipedii.

Zdigitalizowana kolekcja Narodowego Muzeum Morskiego[edytuj | edytuj kod]

Stopniowo udostępniamy w Wikimedia Commons również profesjonalne fotografie modeli statków, elementów wyposażenia i sprzętu, zabytków historii naturalnej czy reprodukcje sztuki marynistycznej pochodzące z kolekcji zdigitalizowanych zbiorów Muzeum. Narodowe Muzeum Morskie jest instytucją otwartą na odbiorców i udostępnia zdigitalizowane zbiory na licencji CC BY-SA, co pozwala na ich ponowne wykorzystanie. Dziękujemy NMM za udostępnianie rezultatów digitalizacji na wolnej licencji! W 2017 roku będziemy ilustrować nimi artykuły w Wikipedii.

Nowe artykuły[edytuj | edytuj kod]

Dzięki współpracy Muzeum i Wikimediów powstają nowe artykuły w Wikipedii: w czasie projektu uczestnicy piszą (i znacznie rozszerzają istniejące krótkie artykuły) w polskiej i anglojęzycznej Wikipedii, których tematyka związana jest z działalnością Muzeum. Dzięki międzynarodowej społeczności Wikipedystów niektóre z nich są następnie tłumaczone na inne języki oraz stale rozwijane i poszerzane o nowe treści. Każdy może się włączyć do prac!

Nowe artykuły w Wikipedii[edytuj | edytuj kod]

Artykuły ilustrowane fotografiami wykonanymi w oddziałach NMM[edytuj | edytuj kod]

Wykonane przez rezydenta i wolontariuszy zdjęcia znajdują się w kategorii 'Media contributed by the National Maritime Museum in Gdańsk' w Wikimedia Commons i mogą być wykorzystywane przez każdego do ilustrowania artykułów we wszystkich wersjach językowych Wikipedii, a także do wykorzystania poza Wikipedią, pod warunkiem zachowania licencji CC BY-SA. Zapraszamy do korzystania z wykonanych zdjęć!

Kontakt[edytuj | edytuj kod]