Wikiprojekt:Gry komputerowe/Zalecenia dotyczące artykułów/Nazewnictwo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Przewodnik wikiprojektu Gry komputerowe

Joysticksmall.svg

Ta strona jest uzupełnieniem do nazewnictwa artykułów w Wikipedii, nie zamiennikiem.

Nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Ogólne[edytuj | edytuj kod]

 1. Nie zaczynaj wszystkich wyrazów wielką literą, chyba że nazwa artykułu jest nazwą własną (np. „Grand Theft Auto”, ale „Rocket jump”).
 2. Używaj liczby pojedynczej (np. „Apteczka”, a nie „Apteczki”).
 3. Do nazw używaj poprawnej polszczyzny, nawet jeśli znak towarowy mówi inaczej (np. „PlayStation 3” zamiast „PLAYSTATION 3”). W przypadku polskich podtytułów należy unikać nadużywania wielkich liter (na przykład „Commandos 2: Ludzie odwagi” zamiast „Commandos 2: Ludzie Odwagi”). Szczegóły na stronie poradni PWN.
 4. Używaj terminu „gra komputerowa”, a nie „gra”.
 5. Pomyśl nad stworzeniem przekierowania do odpowiedniej strony z nazw podobnych do prawidłowej oraz z nazw, które są niezalecane przez powyższe punkty. Rozważ też umieszczenie szablonów ujednoznaczniających linkujących do artykułów o podobnym tytule.

Gry[edytuj | edytuj kod]

 1. Zawsze wykorzystuj oficjalny tytuł gry. Polskie tytuły mają pierwszeństwo. Tytuły nieoficjalne (np. „Command & Conquer: Tiberian Dawn”) nie są akceptowane. Podtytuły są dozwolone, ale nie wymagane. Użycie sloganów gry w tytule jest niedozwolone.
 2. Modyfikacje gier komputerowych są postrzegane jako osobne produkty, np. „Counter-Strike”, a nie „Half-Life: Counter-Strike”. Przy ujednoznacznianiu używaj „(gra komputerowa)”, a nie „(mod)”.
 3. Przy seriach gier korzystających z numeracji arabskiej lub rzymskiej przy konkretnych częściach, w tytule użyj oficjalnej numeracji danej gry. Na przykład Final Fantasy IV zamiast „Final Fantasy 4” i Quake 4 zamiast „Quake IV”. Jeżeli jest używana numeracja rzymska, pomyśl nad utworzeniem przekierowania z numeracji arabskiej (na przykład „Final Fantasy 4” powinno kierować do Final Fantasy IV). Takie przekierowanie nie jest potrzebne w drugą stronę.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

 1. Artykuły o postaciach z gier powinny być zatytułowane imieniem i nazwiskiem postaci, jeżeli te dane są dostępne w grze. Jeżeli nie, powinno się wykorzystać nazwę zwyczajową.

Listy[edytuj | edytuj kod]

 1. Tytuł listy powinien jasno określać jej zawartość.
 2. Listy powinny być nazwane „Lista [kogo? czego?]” (np. „Lista gier z serii Final Fantasy”).

Ujednoznacznienia[edytuj | edytuj kod]

 1. Nie ujednoznaczniaj artykułu, jeżeli nie istnieje konflikt nazw.
 2. Jeżeli nazwy gier się pokrywają, użyj ujednoznacznienia w postaci „(gra komputerowa)” lub „(gra komputerowa ROK)”. Użycie ujednoznacznienia w postaci „(gra)” jest mocno odradzane.
 3. Remaki i porty na konkretne platformy ujednoznaczniaj dodając „([platforma])” do tytułu (np. „Final Fantasy IV (Nintendo DS)”).
 4. Modyfikacje ujednoznaczniaj dodając „(gra komputerowa)” lub „(modyfikacja gry komputerowej)”, jeżeli niezbędne.
 5. Serie gier ujednoznaczniaj dodając „(seria)”.
 6. Postacie ujednoznaczniaj dodając „([Nazwa gry])” po nazwie postaci (np. „Lulu (Final Fantasy X)”). Jeżeli postać przewija się przez więcej gier, ujednoznacznij dodając „([Nazwa serii])” (np. „Cid (Final Fantasy)”). Jeżeli nazwa gry i postaci się powtarzają, użyj „(postać fikcyjna)” (np. „Rayman (postać fikcyjna)”).