Wikiprojekt:Badania i rozwój Wikipedii/Archiwum/Ikonki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten wikiprojekt nie ma już znaczenia. Zobacz Wikiprojekt:Badania i rozwój Wikipedii/Design.
Cel projektu

Stworzenie wiki-stylu ikonek dla Wikipedii i projektów siostrzanych od zera. Chcemy stworzyć ikonkografię, która nie będzie tylko lekką przeróbką znanych tematów graficznych (jak na przykład powszechnie używane ikonki z KDE).

Wikipedia potrzebuje dobrych, informatywnych, w miarę jednolitych i intuicyjnych ikonek!

Uczestnicy projektu

Wikipedysta Kontakt W czym mogę pomóc
WarX Dyskusja Koordynacja, pomoc przy opracowaniu koncepcji
Przykuta Dyskusja Wyszukiwanie ikon do zrobienia
Mareklug Dyskusja Obróbka grafiki, tłumaczenie, szukanie grafiki/grafików, kodowanie, design, testowanie dostępności/używalności/designu gdzie się da, krytyka :)
Verwolff Dyskusja Znajomość CAD (także 3D) czyli grafiki wektorowej oraz obróbka grafiki rastrowej.
Poznaniak Dyskusja Grafiki wektorowe.
Krzychu025 Dyskusja Wektoryzacja, inspiracja, dyskusja...
Paweł Chojnacki Dyskusja Obróbka grafiki wektorowej i rastrowej w miarę swoich możliwości, pomoc w opracowaniu koncepcji, dyskusja, krytyka :)
Michał Komorniczak Dyskusja Tworzenie i obróbka grafiki wektorowej. Dyskusja, krytyka...

Kwestie organizacyjne

 • Wszystkie podstrony dodajemy do kategorii Wikiprojekt:Ikonki
 • Utworzone ikonki na Commonsach (wszystkie - nie tylko te śliczne, ale i te proste, inspirujące) też można by dac do jednej kateogrii, a może jakaś strona commons:Commons:Wikiprojekt:Ikonki - trzy dwukropki, to dobry znak :)

Istniejące podstrony

Żeby się nie gubić i dublować:

Zasady współpracy

Na początek uprawiamy zbieractwo :) pomysłów, czyli robimy burzę mózgów. Nawet głupi pomysł niekoniecznie musi być głupi, bo może zainspirować. Może wykonamy przy okazji 200 zbędnych ikonek (których się nie bedzie potem używać), ale dzięki temu do czegoś dojdziemy.

Każdy autor kocha swoje dzieło, więc spokojnie - pozwólmy je też krytykować do woli :) Pracujemy zespołowo.

Kwestie kontrowersyjne najlepiej zostawć na koniec (tzn. takie, które byłyby trudne - wieloznaczne tematy, kwestie co ma być traktowane w danym przypadku priorytetowo itd.)

Zasady wikonografii (ogólne)

Ikony powinny być na jaknajwolniejszej licencji

Fajnie by było, jakby wikonki były PD, CC-BY byłoby też super, ale jeżeli się nie da (użycie zewnętrznych składowych) CC-BY-SA+GFDL też ujdzie.

Ogólne zasady ikonografii

Tak na szybko. Jeżeli w ogóle mówimy o znakach, to mają one trzy główne funckje:

 • denotacja - osoba patrząca na znak, powinna łatwo odczytać, co on przedstawia. W tym przypadku wikizargon może się pojawiac w ikonkach dotyczących kultury wikipedystów, ale nie na stronach pomocy, po takie znaki mogą być niezrozumiałe (nieczytelne). Bardzo często najprostsze w strukturze znaki są dobrze kojarzone - vide krzyż lub pozioma kreska na znaku drogowym itp.
 • konotacja - forma graficzna powinna się do czegoś odnosić - koło ratunkowe odnosi się do pomocy, miotła do sprzatania, parasol do ochrony. Niekoniecznie to są najlepsze przykłady, ale te symbole sa dość zywotne w kulturze i takie znaki graficzne raczej będą łatwo konotwane, niż np. litera R z funkcją redaktora. Może to oznaczać, ze w niektórych przypadkach.
 • funkcje pragmatyczne - tu dwie by nas intersowały: wywoałanie odpowiedniego zachowania - np. "!", "?", "i". W tym przypadku mamy raczej wyuczone reakcje na tego typu symbole. W przypadku grafik, które mają na celu pewną pragmatykę działania uzytkowników, te symbole powinny być jak najbardziej wyraźne - i dobra kontocja w kolorach, jeśli idzie o rekacje emocjonalne (dla "!" bliższe czerwieni, dla "i" czy "?" spokojniejsze kolory niebieskie. Dlagtego własnie czerowny znak z "!" w szablonach testu nie jest najlepszy, ponieważ krzyczy, co klóci się z wikietykieta, a poza tym wywołuje emocje, czyli działa odwrotnie do zamierzenia - osoba, która dostaje testy, powinna się ochłodzić.

Prostota strukturalna

Głównie ze wględu na to, że grafiki mogą być małych rozmiarów (skalowalność nawet do 20px) i nie mają być to odciągające od tekstu elementy graficzne, ikony powinna cechować prostota. Dla każdego typu ikony (motywu) dobrze byłoby ustalic jakąś prostą strukturę, której styl można by powielać także w innych motywach. Przykładem ikon o prostej strukturze są znaki drogowe (choć nie wszystkie).

 • Prostą strukturą może być gwiazda, krzyż, ikona człowieka (głowa, tyłów, prosto wykonane elementy twarzy - kropki, kreski, nieskomplikowane krzywe), ale gdy będziemy chieli narysować postaci szczegóły anatomiczne (rzęsy, dziurki w nosie, odwzorować mięśnie twarzy) to choć taka ikona będzie przypominac człowieka lepiej, to jako znak będzie raczej przyciągać uwagę do siebie samej a przy małej wielkości (30px) te szczegóły nie będą miały żadnego znaczenia. Takie małe porównanie:
św. Paweł - Andrieja Rublowa (ikona nieco zniszczona)
św. Paweł namalowany przez El Greco
św. Paweł namalowany przez Rembrandta - podobnie jak poprzedni bardziej realistyczny niż Rublowa
Rublev Paul.jpg St. Paul, by El Greco.jpg Rembrandt - Apostle Paul - WGA19120.jpg

Ale jako ikona lepiej sprawdza się Rublow :) i wcale nie dlatego, że to lepszy jakościowo plik.

Archetypiczność

Sposób użycia wikonek/tematów ikonicznych - gdzie/w jakich kombinacjach

Ikony powinny być niezależnymi tematami graficznymi

Wikipedia powinna zawierać własną wikonkografię, która nie powinna powielać wyglądu ikonek MS Windows, ani KDE/GNOME, ani nawet Mac OS X, czy WindowMaker.

Oczywiście dobre rozwiązania (pomysły na motywy), które będą pasować do wiki, dobrze byłoby przyjąć, tylko ująć w nowe klamry graficzne.

Dotychczasowo używane tematy i dyskusja nad ich zastąpieniem, znajdują się na stronie /potrzebne ikonki. Poszczególne motywy będą prawdopodobnie na kolejnych podstronach:

Inspirujemy się tym, co jest...

...aby nie wyważać otwartych drzwi:


Dotychczasowe złoża wolnolicencyjnych pomysłów ikonograficznych na Commonsach po prawej.

Obecnie na polskojęzycznej Wikipedii używane są grafiki pochodzące z kilku różnych zestawów graficznych (Nuvola, Crystal, itp. tematy graficzne KDE). Celem projektu będzie stworzenie zestawu potrzebnych grafik (wektorowych) od 0, z uwzględnieniem specyfiki Wikipedii.

Stosowane są one w różnych miejscach: Wikiprojekt:Sprzątanie metastron/Szablony nawigacyjne/rozwinięte (Wikiprojekt:Sprzątanie metastron/Szablony nawigacyjne/ikonki). Sporo ikonek można znaleźć w poszczególnych portalach czy wikiprojektach.

Zasady wikonkografii (techniczne)

Wszystkie wikonki powinny spełniać następujące kryteria:

Być grafiką wektorową

Każda wikonka powinna nie dość, że być plikiem SVG, to dodatkowo być czystym wektorem (bez dołączonych bitmap).

Wpisywać się w kwadrat

Ponieważ wikonki są używane najczęściej w układzie o silnie zdefiniowanej geometrii (np. na pulpicie w rzędach i kolumnach) powinny wszystkie mieć te same proporcje. Najbardziej uniwersalnym kształtem w takiej sytuacji jest kwadrat (chodzi o kształt obrysu, a nie zawartości).

Posiadać standaryzowane rozmiary

Wszystkie wikonki powinny spełniać określone standardy geometryczne:

 • posiadać ten sam rozmiar - np. 256x256px
 • posiadać ten sam niezerowy margines - np. 4px (w przeciwnym przypadku w małych skalach antialiasing będzie obcinał grafikę).
 • posiadać określony schemat grubości linii - np. tylko 4,3,2,1px

Posiadać standaryzowaną kolorystykę

Wikonki powinny zostać zbudowane z użyciem ograniczonej palety kolorów. Dzięki temu łatwiej będzie je rysować oraz silniej dostrzegalna będzie więź pomiędzy poszczególnymi wikonkami. szczegółowa dyskusja kolorów.

Nie posiadać tła

Wikonka może być wrysowana w coś, jednak tło obrazka powinno być przezroczyste - tylko w ten sposób będzie można łatwo zaprząc wikonkę do różnych celów.

Zasady do przedyskutowania

 • 2D/pseudo-3D/3D
 • gradienty
 • cienie

szczegółowa dyskusja efektów

Dyskusja

Ogólna dyskusja odbywa się na stronie: Dyskusja Wikiprojektu:Ikonki

Testy

Jak już będziemy coś mieć, warto zobaczyć, jak by to wyglądało na poszczególnych stronach:

Na każdej podstronie możemy pokazać ikonki dla różncyh wariantów - testowo można np. porównać Nuvolę i Crystal.