Skrót: WP:LA

Wikiprojekt:Lepsze artykuły

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Poniższa strona współpracy służy eksperymentalnemu uruchomieniu inicjatywy dobrych artykułów. Jest to strona testowa, na której zbadamy możliwości tej metody współpracy, by w razie sukcesu rozpropagować ją wśród społeczności Wikipedii.


Sprawdzamy, uzgadniamy, poprawiamy, oznaczamy.

Czym jest ta strona?

Lepsze artykuły zostały założone w wyniku dyskusji nad dobrymi artykułami i warunkowego przyzwolenia na taką inicjatywę, pod warunkiem powołania odpowiednich grup roboczych.

Celem podstawowym projektu jest poprawa jakości haseł na polskiej Wikipedii przez doprowadzenie możliwej liczby haseł do poziomu "stabilnego" i dalej, dobrego. Ta strona ma służyć dyskusji i wspólnej pracy nad hasłami, by doszlifować je do takiego poziomu.

Do współpracy zaproszony jest każdy chcący zaprezentować porządnie zrobione hasło i wszyscy znawcy tematu, gotowi rzetelnie hasło sprawdzić i poprawić. Chętnie widziane są Wikiprojekty czy grupy współpracy przy portalach.

Jeśli rażą Cię błędy na Wikipedii, nieudokumentowane czy nierozpisane hasła czy zbyt mało "dobrych" artykułów, albo lubisz współpracę w zgranych grupach, to miejsce może być dla Ciebie.

Czym ta strona nie jest?

Ta strona nie jest kolejnymi propozycjami artykułów na medal. Na warsztat brane tu są krótsze, choć dobrze pokrywające temat hasła. Zupełnie inne są metody poprawy i wyboru haseł dobrych. Celem jest dostarczenie możliwie dużej liczby ładnych haseł, najlepiej przekrojowo pokrywających tematyki, w możliwie bezbolesny sposób.

W szczególności ta strona nie jest plebiscytem, konkursem piękności, próżności, czy miejscem głosowań.

Czym jest dobry artykuł?

Aby hasło mogło zostać uznane za "Dobry artykuł", musi spełniać następujące wymagania:

 • powinnno w dobrym stopniu wyczerpywać temat, ale nie każdy problem musi być w artykule wyczerpująco opisany
 • powinno przestrzegać zasad Wikipedii (przede wszystkim zasady neutralnego punktu widzenia)
 • powinno być napisane bez błędów językowych (ortograficznych, interpunkcyjnych, gramatycznych czy stylistycznych)
 • powinno być sformatowane według zaleceń formatowania haseł na Wikipedii
 • powinno spełniać przyjęte standardy i zalecenia edycyjne związane z opisywaną dziedziną wiedzy (przyjęty układ tabelek, tekstu, nazewnictwo etc.) i uwzględniać adekwatne propozycje zaleceń.
 • powinno być w miarę możliwości zilustrowane
 • informacje zawarte w tym haśle muszą być weryfikowalne, w haśle powinny znaleźć się:
  • przypisy
  • bibliografia
  • ewentualnie linki zewnętrzne

Jak działamy?

Znajdź hasło, na przykład swoje :), które Twoim zdaniem zasługuje na to, by zostać uznane za dobre. Prosi się też, by rozejrzeć się również za recenzentami dobrze znającymi temat hasła. Kolejność dwóch kroków dowolna. :)

Następnie zgłoś hasło do obróbki. Skorzystaj przy tym ze współpracy z grupami roboczymi specjalizującymi się w danej dziedzinie i doskonaleniu poziomu artykułów.

Jeśli wolisz sprawdzić czyjąś pracę, a recenzenci-poprawiacze są dla nas bardzo cenni, znajdź hasło z tematu, który dobrze znasz (jeśli takiego nie ma, namów jego autora, by ten skierował je tutaj) i dopisz się do listy jego recenzentów.

4 kroki do sukcesu
 1. Sprawdzamy
  Kiedy zbierze się przynajmniej dwóch recenzentów merytorycznych zaczynamy. Hasło sprawdzamy wnikliwie. Sprawdzamy merytorykę, w razie potrzeby/możliwości uzupełniamy faktografię. Pomoce medialne i linkowania są mile widziane. Poprawiamy też formatowanie i język.
 2. Uzgadniamy
  W wypadku wątpliwości czy potrzeby ustalenia standardu komunikujemy się ze sobą, mamy od sekcje dyskusji w grupach roboczych.
 3. Poprawiamy
  Całość piszemy z sercem. Odpowiedzialność za efekt końcowy spada zarówno na zgłaszającego, jak i na recenzentów. Całość podpisujecie swoim nazwiskiem.
 4. Odznaczamy
  Hasło oceniamy i wyróżniamy. Wyszlifowane hasło przedstawiamy do ostatecznej dyskusji wewnątrz grup roboczych a w przypadku braku wskazania wad kierujemy do odpowiedniego procesu przyznawania miana dobrego artykułu lub artykułu na medal.

Grupy robocze

Odzysk

Na stronie Wikiprojekt:Lepsze artykuły/Odzysk znajdują się czasami już zapomniane hasła, które niegdyś zgłaszane były do medalu lub DA, a które po dopracowaniu można byłoby zgłosić ponownie.

Disclaimer

Przedstawione wyżej kroki mają służyć przygotowaniu dobrych haseł w możliwie rzetelny i bezkolizyjny sposób. Są w pełni zgodne z duchem i literą wolności GNU, choć to alternatywa dla wikipedycznego modelu bazaru.