Skrót: WP:LA

Wikiprojekt:Lepsze artykuły

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Poniższa strona współpracy służy eksperymentalnemu uruchomieniu inicjatywy dobrych artykułów. Jest to strona testowa, na której zbadamy możliwości tej metody współpracy, by w razie sukcesu rozpropagować ją wśród społeczności Wikipedii.


Sprawdzamy, uzgadniamy, poprawiamy, oznaczamy.

Czym jest ta strona?[edytuj | edytuj kod]

Lepsze artykuły zostały założone w wyniku dyskusji nad dobrymi artykułami i warunkowego przyzwolenia na taką inicjatywę, pod warunkiem powołania odpowiednich grup roboczych.

Celem podstawowym projektu jest poprawa jakości haseł na polskiej Wikipedii przez doprowadzenie możliwej liczby haseł do poziomu "stabilnego" i dalej, dobrego. Ta strona ma służyć dyskusji i wspólnej pracy nad hasłami, by doszlifować je do takiego poziomu.

Do współpracy zaproszony jest każdy chcący zaprezentować porządnie zrobione hasło i wszyscy znawcy tematu, gotowi rzetelnie hasło sprawdzić i poprawić. Chętnie widziane są Wikiprojekty czy grupy współpracy przy portalach.

Jeśli rażą Cię błędy na Wikipedii, nieudokumentowane czy nierozpisane hasła czy zbyt mało "dobrych" artykułów, albo lubisz współpracę w zgranych grupach, to miejsce może być dla Ciebie.

Czym ta strona nie jest?[edytuj | edytuj kod]

Ta strona nie jest kolejnymi propozycjami artykułów na medal. Na warsztat brane tu są krótsze, choć dobrze pokrywające temat hasła. Zupełnie inne są metody poprawy i wyboru haseł dobrych. Celem jest dostarczenie możliwie dużej liczby ładnych haseł, najlepiej przekrojowo pokrywających tematyki, w możliwie bezbolesny sposób.

W szczególności ta strona nie jest plebiscytem, konkursem piękności, próżności, czy miejscem głosowań.

Czym jest dobry artykuł?[edytuj | edytuj kod]

Aby hasło mogło zostać uznane za "Dobry artykuł", musi spełniać następujące wymagania:

 • powinnno w dobrym stopniu wyczerpywać temat, ale nie każdy problem musi być w artykule wyczerpująco opisany
 • powinno przestrzegać zasad Wikipedii (przede wszystkim zasady neutralnego punktu widzenia)
 • powinno być napisane bez błędów językowych (ortograficznych, interpunkcyjnych, gramatycznych czy stylistycznych)
 • powinno być sformatowane według zaleceń formatowania haseł na Wikipedii
 • powinno spełniać przyjęte standardy i zalecenia edycyjne związane z opisywaną dziedziną wiedzy (przyjęty układ tabelek, tekstu, nazewnictwo etc.) i uwzględniać adekwatne propozycje zaleceń.
 • powinno być w miarę możliwości zilustrowane
 • informacje zawarte w tym haśle muszą być weryfikowalne, w haśle powinny znaleźć się:
  • przypisy
  • bibliografia
  • ewentualnie linki zewnętrzne

Jak działamy?[edytuj | edytuj kod]

Znajdź hasło, na przykład swoje :), które Twoim zdaniem zasługuje na to, by zostać uznane za dobre. Prosi się też, by rozejrzeć się również za recenzentami dobrze znającymi temat hasła. Kolejność dwóch kroków dowolna. :)

Następnie zgłoś hasło do obróbki. Skorzystaj przy tym ze współpracy z grupami roboczymi specjalizującymi się w danej dziedzinie i doskonaleniu poziomu artykułów.

Jeśli wolisz sprawdzić czyjąś pracę, a recenzenci-poprawiacze są dla nas bardzo cenni, znajdź hasło z tematu, który dobrze znasz (jeśli takiego nie ma, namów jego autora, by ten skierował je tutaj) i dopisz się do listy jego recenzentów.

4 kroki do sukcesu
 1. Sprawdzamy
  Kiedy zbierze się przynajmniej dwóch recenzentów merytorycznych zaczynamy. Hasło sprawdzamy wnikliwie. Sprawdzamy merytorykę, w razie potrzeby/możliwości uzupełniamy faktografię. Pomoce medialne i linkowania są mile widziane. Poprawiamy też formatowanie i język.
 2. Uzgadniamy
  W wypadku wątpliwości czy potrzeby ustalenia standardu komunikujemy się ze sobą, mamy od sekcje dyskusji w grupach roboczych.
 3. Poprawiamy
  Całość piszemy z sercem. Odpowiedzialność za efekt końcowy spada zarówno na zgłaszającego, jak i na recenzentów. Całość podpisujecie swoim nazwiskiem.
 4. Odznaczamy
  Hasło oceniamy i wyróżniamy. Wyszlifowane hasło przedstawiamy do ostatecznej dyskusji wewnątrz grup roboczych a w przypadku braku wskazania wad kierujemy do odpowiedniego procesu przyznawania miana dobrego artykułu lub artykułu na medal.

Grupy robocze[edytuj | edytuj kod]

Odzysk[edytuj | edytuj kod]

Na stronie Wikiprojekt:Lepsze artykuły/Odzysk znajdują się czasami już zapomniane hasła, które niegdyś zgłaszane były do medalu lub DA, a które po dopracowaniu można byłoby zgłosić ponownie.

Disclaimer[edytuj | edytuj kod]

Przedstawione wyżej kroki mają służyć przygotowaniu dobrych haseł w możliwie rzetelny i bezkolizyjny sposób. Są w pełni zgodne z duchem i literą wolności GNU, choć to alternatywa dla wikipedycznego modelu bazaru.