Wikiprojekt:Opis polskich wsi i gmin/Województwo mazowieckie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stan prac[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak w WikiProjekcie Państwa świata wprowadzony został tutaj opis zaawansowania prac.

 • B = brak - wstawiamy, jeżeli brakuje grafiki, infoboxu, opisu historii miejscowości itd.
 • S = średnio - są duże braki lub panuje chaos, należy dopracować, grafika - mapa lub zdjęcie jest ale nie najlepszej jakości, nie dotyczy infoboxu (S+ = raczej dobrze; S- raczej słabo)
 • C = częściowo - przy infoboxie oznacza, że częściowo jest wypełniony, ale nie ma wszystkich informacji
 • D = dobrze - wystarczająca ilość informacji, pełny infobox, dobrej jakości zdjęcie lub mapa

Jakie informacje należy dodawać?[edytuj | edytuj kod]

Typowe, wygenerowane przez bota hasło wygląda następująco:

Lipowe Pole Skarbowe
Państwo  Polska
Województwo świętokrzyskie
Powiat skarżyski
Gmina Skarżysko Kościelne
Strefa numeracyjna (+48) 41
Tablice rejestracyjne TSK

Lipowe Pole Skarbowewieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie skarżyskim, w gminie Skarżysko Kościelne.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kieleckiego.

Zobacz też: Lipowe, Lipowe Pole Plebańskie


Łatwo zauważyć, że brakuje tu wielu ważnych rzeczy. Oto co należy dopisać:

 • Położenie geograficzne - dobry przykład jest w artykule Bałtów:

Bałtów znajduje się około 12 kilometrów na północny wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego. Leży w dolinie rzeki Kamiennej, na Pogórzu Bałtowskim, które rozciąga się od doliny Kamiennej do rzeki Wolanki.

Charakterystyczne dla krajobrazu Bałtowa są strome zbocza Doliny Kamiennej, z wapiennymi skałkami. W okolicy znajduje się również wiele lessowych wąwozów, których głębokość dochodzi niekiedy do 20 metrów.

Tereny miejscowości wchodzą w skład Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej z rezerwatami przyrody Modrzewie i Ulów.

 • Historia miejscowości - podstawowe informacje - kiedy miejscowość została założona, albo od kiedy pojawiają się o niej pierwsze zapiski, dobrze jest zrobić podział na istotne dla danej miejscowości okresy historyczne, ważne jest wyszukanie odpowiedniej bibliografii.
 • Zabytki - informacje o zabytkowych obiektach, przykład poniżej:
 • Infobox - w większości miejscowości jest wstawiony automatycznie przez bota, jeśli jednak go nie ma - należy go dodać według znajdującego się tutaj wzoru.
 • Zdjęcie - zdjęcia powinny przedstawiać albo ważne obiekty związane np. z historią miejscowości albo inne ważne miejsca, np. dworzec kolejowy, szkołę, kościół, kapliczkę a jeżeli takich obiektów brakuje - charakterystyczne zabudowania, panoramę miejscowości itp.

UWAGA! Procedura wrzucania zdjęć na Wikipedię jest nieco zamotana, i jeśli nie wiecie jak to zrobić po prostu skontaktujcie się z uczestnikami wikiprojektu. Poniżej przedstawione zostały pokrótce kolejne kroki we wstawianiu grafik o miejscowościach:

 1. Wejdźcie na Wikimedia Commons, siostrzany projekt Wikipedii gromadzący media, w tym grafiki i muzykę. Jeśli nie macie tam konta - załóżcie je (w identyczny sposób jak na Wiki).
 2. Wgrajcie plik graficzny na Commons korzystając z linku "Prześlij plik"/"Upload file". Podajcie odpowiedni opis zdjęcia zawierający autora, datę wykonania, tytuł, oraz - co najważniejsze - licencję (szczegóły tutaj).
 3. Dodajcie grafikę do odpowiedniej galerii na Commons (ma ona zazwyczaj nazwę identyczną, jak hasło o miejscowości na polskiej Wikipedii). Dodając zdjęcie kierujcie się następującymi przykładami: Skarżysko-Kamienna, Bałtów.
 4. Jeśli galeria na commons jeszcze nie istnieje, należy ją dodać (robi się to tak samo, jak nowe hasła na Wiki), kierując się podanymi już przykładami. Jeśli link prowadzący do kategorii jest czerwony należy ją utworzyć, na przykład według wzoru z Bałtowa.

Miejscowości i gminy województwa mazowieckiego[edytuj | edytuj kod]

Na poniższych podstronach znajdują się tablice ze stanem prac nad opisem gmin i wsi województwa mazowieckiego.