Wikiprojekt:Rocznice/pomoc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ta strona zbiera wszystkie instrukcje i wskazówki niezbędne do pracy w wikiprojekcie "Rocznice". Nasza ogólna, wewnętrzna dyskusja, dotycząca pomysłów, problemów ogólnych i planów rozwoju projektu prowadzona jest na stronie dyskusji wikiprojektu. Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek pytań i problemów, zawsze możesz zapytać dowolnego aktywnego uczestnika wikiprojektu.

Information icon.svg

Informacje ogóle o wikiprojekcie "Rocznice"
Kto może dołączyć i po co.

Face-monkey.svg

Zgłaszanie i poprawa propozycji haseł
Wymagania dla zgłaszanych haseł, zgłaszanie propozycji, sprawne i skuteczne sprawdzanie haseł.

Noia 64 apps date pl 31.07.png

Projektowanie rubryki i harmonogram ekspozycji
Składanie rubryki krok po kroku ze sprawdzonych już propozycji i gotowych pytań. Koordynacja z podobnymi rubrykami w portalach tematycznych.

Applications-system.svg

Kwestie techniczne
Działanie szablonów i funkcjonowanie Wikiprojektu od strony technicznej. Zapis dla potomnych, na wypadek wymarcia autorów obecnych rozwiązań.

Informacje ogóle o wikiprojekcie "Rocznice"[edytuj | edytuj kod]

Do wikiprojektu może dołączyć każdy, niezależnie od tego do jakiej grupy użytkowników należy. I każdy może wykonywać każdą pracę w przygotowaniu rubryki. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy trzeba poprawić niezauważony błąd w rubryce w czasie ekspozycji na stronie głównej. Spowodowane jest to tym, że aktualna rubryka dziedziczy zabezpieczenie strony głównej, którą mogą wówczas edytować tylko ci użytkownicy, którzy posiadają uprawnienie do edycji stron częściowo zabezpieczonych (autoconfirmed), czyli administratorzy.

Zgłaszanie propozycji i poprawa haseł[edytuj | edytuj kod]

Wymagania dla zgłaszanych haseł[edytuj | edytuj kod]

Za sprawdzenie jakości artykułów dotyczących rocznic, odpowiedzialna jest osoba dodająca określoną rocznicę. projektując rubrykę:

 • nie zapomnij o weryfikowalności – zadbaj, by artykuły linkowane w informacjach rocznicowych posiadają źródła w formie przypisy (najlepiej) bądź bibliografii;
 • ujednoznacznij wszystkie linki w przygotowywanej rubryce;
 • upewnij się, że artykuł nie zawiera żadnych szablonów informujących o potrzebie naprawy artykułu;
 • przy poprawianiu artykułów należy sprawdzić, czy przestrzegane są obowiązujące standardy oraz w przypadku biografii zalecenia.

Zgłaszanie propozycji haseł[edytuj | edytuj kod]

Obecnie wikiprojekt nie posiada zorganizowanej procedury wyboru rocznic dla każdego dnia. Zmiany w szablonach dokonywane są bezpośrednio przed wyświetleniem ekspozycji na stronie głównej wg przyjętych zwyczajów:

 1. dla każdego dnia wybieranych jest 5 lub 6 rocznic ze wszystkich przypadających w danym dniu (w drodze wyjątku może pojawić się 4 lub 7 rocznic);
 2. wybieramy rocznice okrągłe, będące wielokrotnością liczby 5 (to znaczy, że np. w 2018 roku eksponujemy zdarzenia z lat kończących się na cyfrę 3 albo 8);
 3. jeśli w danym dniu przypada święto ogólne, to powinno być umieszczone w wybranych rocznicach;
 4. wszystkie rocznice powinny być uszeregowane chronologicznie;
 5. rocznice związane z urodzinami lub śmiercią podawane są bez drugiej daty;
 6. imieniny przypadające w tym dniu podawane są w mianowniku po napisie imieniny obchodzą;
 7. do imienin wybierane są trzy imiona uznawane za najbardziej popularne w danym dniu, a ich wyboru najlepiej dokonywać w oparciu o inne kalendarze;
 8. obrazek umieszczony w wybranych rocznicach powinien być związany z jedną z wybranych rocznic;
 9. zalecana szerokość obrazka to 100 px (kwestia estetyczna, taką szerokość mają obrazki w sąsiednich rubrykach Strony Głównej – Czy wiesz oraz Aktualności)
 10. obrazek najlepiej umieścić przy użyciu następującego kodu (gdzie wartości pochylone należy zmienić):

<div style="float:right;margin-left:0.9em">[[Plik:Obraz.jpg|100px|Opis]]</div>

Projektowanie rubryki i harmonogram ekspozycji[edytuj | edytuj kod]

Projektowanie rubryki to nic innego jak odpowiedni wybór i ułożenie informacji rocznicowych oraz grafik w odpowiedniej kolejności, tak aby prezentowały się jak najlepiej na stronie głównej.

Projektowanie ekspozycji[edytuj | edytuj kod]

Aby zaprojektować ekspozycję, należy wykonać kilka czynności, które w istocie nie są trudne.

 • Należy przejść do edycji szablonu dla odpowiednia dnia.
 • Każdego dnia można wykorzystać maksymalnie 6 rocznic, które, jeśli są krótkie, to mogą zostać wykorzystane wszystkie.
 • Najlepiej, aby każdego roku rubryka wyglądała inaczej oraz eksponowała inne rocznice.

Harmonogram ekspozycji[edytuj | edytuj kod]

Kalendarz ekspozycji ułatwia dotarcie do szablonów na każdy dzień roku. Aktualny dzień podświetlany jest w kalendarzu na kolor żółto-złoty, a ostatnie zmiany we wszystkich szablonach dla każdego dnia w roku, są prezentowane bezpośrednio nad kalendarzem. Umożliwia to zapoznanie się z dokonanymi zmianami, bez konieczności poszukiwania odpowiednich stron specjalnych. W górnej części strony jest porównanie aktualnej ekspozycji z ekspozycją na następny dzień.

Archiwa wikiprojektu[edytuj | edytuj kod]

Wikiprojekt nie posiada zorganizowanych archiwów. Ekspozycje na każdy dzień roku można znaleźć w kategorii "Kalendarz rocznic" oraz na stronach przeglądu.

Kwestie techniczne[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie strony i podstrony dotyczące rubryki "Czy wiesz" znajdują się w kategorii Wikiprojekt Rocznice. Ponadto należy pamiętać, że rocznice bezpośrednio łączą się z kalendarium, z pomocą którego można dokonywać wyboru rocznic.

Działanie szablonów i codzienna zmiana ekspozycji[edytuj | edytuj kod]

Szablonem głównym, bezpośrednio osadzonym na stronie głównej jest szablon "Rocznice". W nim, osadzone są jako szablony, przygotowywane wcześniej, strony ekspozycji, np. taka jak ta: Wikiprojekt:Rocznice/ekspozycje/10-30.

Przydatne rzeczy w jednym miejscu[edytuj | edytuj kod]

Tutaj w jednym miejscu zebrane zostały wszystkie informacje o szablonach potrzebnych każdego dnia w czasie pracy w wikiprojekcie.

 • w kategorii "Rocznice na przełaj" zebrane są przekierowania do ekspozycji na każdy dzień, np. WP:RO/10-23. Umożliwiają one szybkie dotarcie do odpowiedniej strony przy korzystaniu z wewnętrznej wyszukiwarki stron ekspozycji.

Szablony[edytuj | edytuj kod]

Brak dodatkowych szablonów.

Skrypty[edytuj | edytuj kod]

W chwili obecnej (25 maja 2012) nie ma żadnych skryptów ułatwiających codzienną pracę w wikiprojekcie.