Wikiprojekt:Tłumaczenie artykułów/Muzeum Prehistorii w Walencji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzeum Prehistorii w Walencji
Museo de Prehistoria de Valencia
Ilustracja
Antigua Casa de la Beneficencia, siedziba muzeum.
Państwo  Hiszpania
Miejscowość Walencja (Valencia)
Adres Corona 36, Valencia 46003
Data założenia 1927
Dyrektor Helena Bonet Rosado
Położenie na mapie Walencji
Mapa konturowa Walencji, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Prehistorii w Walencji”
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Prehistorii w Walencji”
Ziemia39°28′41,63″N 0°22′59,37″W/39,478231 -0,383158
{{Infobox mapa lokalizacyjna}} Nieznane pola: "alt".
Strona internetowa

Muzeum Prehistorii w Walencji ( hiszp. Museo de Prehistoria de Valencia; ca. Museu de Prehistòria de València), muzeum znajduje się w Walencji (Hiszpania). W swych zbiorach posiada zabytki archeologiczne od okresu paleolitu do epoki Wizygotów.

Od 1982 roku muzeum ma swą siedzibę w dawnym Domu Miłosierdzia (La antigua Casa de la Beneficencia) wybudowanym w 1841 roku z górującym nad całością kościołem w stylu bizantyjskim z 1881 roku.

W roku 1995, po zakończeniu prac restauratorskich prowadzonych przez Rafael'a River'a, nastąpiło uroczyste otwarcie budyku. Dawny Dom Miłosierdzia, aktualnie Muzeum Prehistorii składa się z parteru i dwóch pięter rozmieszczonych wokół pięciu dziedzińców. Na parterze znajduje się sklep, kawiarnia, dwie sale wystawowe przeznaczone na wystawy czasowe, sale dydaktyczne, magazyny oraz laboratorium restauratorskie i laboratorium fauny czwartorzędowej, a także gabinety i pomieszczenia Zespołu Badań nad Prehistorią (Servicio de Investigación Prehistórica), podczas gdy kościół przekształcono w audytorium. Na pierwszym piętrze mieści się biblioteka i sale z wystawami stałymi poświęconymi paleolitowi, neolitowi i epoce brązu. Na drugim piętrze wystawy stałe poświęcone są kulturze iberyjskiej i światu rzymskiemu.

Godziny otwarcia[edytuj | edytuj kod]

Muzeum otwarte jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków i świąt, od godziny 10:00 do 20:00. Wstęp wolny.

Zajęcia dydaktyczne w muzeum prowadzone są od wtorku do piątku w godzinach 10:00-14:00, a także we wtorki i czwartki 16:00-18:00.

Zespół Badań nad Prehistorią[edytuj | edytuj kod]

Wojownik z Moixent pochodzący z La Bastida de les Alcusses, Mogente (Moixent), iberyjska figurka z brązu. Przechowywana w Muzeum Prehistorii w Walencji

Zespół Badań nad Prehistorią (SIP) z Diputación de Valencia oraz Muzeum Prehistorii zostały założone w 1927 roku na prośbę Isidro Ballester'a Tormo jako instytucja naukowa poświęcona badaniom, ochronie i promocji dziedzictwa archeologicznego Walencji. Przy projekcie pracowało wielu znanych hiszpańskich archeologów: Lluís Pericot, Domingo Fletcher i Enrique Pla, którzy kierowali SIP, czy też Miquel Tarradell, Milagros Gil-Mascarell i Carmen Aranegui, którzy z nim współpracowali. Od momentu powstania, SIP intensywnie rozwija prace w terenie na stanowiskach archeologicznych takich jak: La Bastida de les Alcuses (Mogente), La Cova Negra (Játiva), La Cova del Parpalló (Gandía), czy El Tossal de Sant Miquel (Llíria). Materiał uzyskany z tych wykopalisk szybko stworzył kolekcję, której wartość naukowa i dziedzictwo kulturowe sprawiły, że SIP i Muzeum Prehistorii stały się jednymi z najważniejszych pod tym względem w Hiszpanii.

Obecne projekty badawcze obejmują wszystkie etapy prehistorii i starożytności Walencji. Najważniejsze prace skupiają się na Jaskini Bolomor w pobliżu Tabernes de Valldigna, gdzie odkryto ludzkie szczątki, będące najstarszymi na terenie Walencji. Prowadzone są również wykopaliska na stanowiskach eneolitycznych Fuente Flores i Cinto Mariano (Requena), w osadzie z epoki brązu Lloma de Betxí (Paterna), w osadach iberyjskich La Bastida de les Alcuses i Los Villares (Caudete de las Fuentes), jak i w iberyjsko-rzymskim mieście La Carencia (Turís).

Biblioteka SIP[edytuj | edytuj kod]

Biblioteka SIP powstała równolegle do Muzeum Prehistorii w Walencji w 1927 roku. Jest to specjalistyczna biblioteka, która rozpoczęła swą działalność poprzez nabywanie zbiorów oraz przyjmowanie darowizn. Podczas zbierania zasobów książkowych podzielono je następująco: prace ogólne, prace traktujące o prehistorii i archeologii przed powstaniem SIP oraz prace dotyczące najnowszych osiągnięć archeologii. Od samego początku planowano stworzenie sieci wymiany publikacji, w celu zwiększenia liczby kopii i udostępniania własnych publikacji. Początkiem tego projektu miało być wydanie "Archivo de Prehistoria Levantino", ale z powodu problemów finansowych SIP minęło 16 lat między opublikowaniem pierwszego i drugiego wydania, w wyniku czego materiały te zamieszczono w Raportach Rocznych.

Biblioteka SIP jest otwarta we wtorki i czwartki 8:30-14:30 oraz w poniedziałki, środy i piątki 8:30-14:30.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Zadaniem SIP jest również rozpowszechnianie wyników swoich badań za pośrednictwem publikacji naukowych, redagowanie czasopisma SIP Archivo de Prehistoria Levantina oraz serii monograficznej Serie de Trabajos Varios, a także wydawanie katalogów z wystaw, broszur, książek edukacyjnych, monografii itp.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

[[Kategoria:Muzea archeologiczne]] [[Kategoria:Muzea w Hiszpanii]] [[Kategoria:Muzea archeologiczne w Hiszpanii]] [[Kategoria:Muzea w Walencji]] [[Kategoria:Walencja]] [[es:Museo de Prehistoria de Valencia]] [[ca:Museu de Prehistòria de València]] [[en:Prehistory Museum of Valencia]] [[fr:Musée de la préhistoire de Valence]]