Wikiprojekt:Wiki Lubi Zabytki/komunikat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Public domain Uwaga: Poniższy tekst dostępny jest w domenie publicznej co oznacza, że możesz cały ten tekst oraz wybrane jego fragmenty wykorzystywać do dowolnych celów nie podając nawet autorów ani źródła.
Logo polskiej części konkursu (kliknij by powiększyć)
Mapka z listą krajów biorących udział w inicjatywie Wiki Loves Monuments (kliknij by powiększyć)
Logo polskiej Wikipedii (kliknij by uzyskać oryginalny rozmiar lub wybierz inny: 200px, 500px, 1000px)

Rusza konkurs fotograficzny Wiki Lubi Zabytki

Wikipedia buduje bazę zdjęć polskich zabytków

Polska Wikipedia jest najwiekszą encyklopedią w Polsce i ciągle stara się poprawiać swoją jakość. Tym razem społeczność Wikipedii zaprasza wszystkich chętnych do skompletowania bazy zdjęć polskich zabytków, które później posłużą do zilustrowania haseł na ich temat. Wzięcie udziału w konkursie może dać każdemu stysfakcję, że jego zdjecie znajduje się w Wikipedii i będzie oglądane przez setki czytelników, ale także autorzy najlepszych zdjęć zostaną nagrodzeni.

Od 1 do 30 września w kilkunastu krajach Europy, w tym w Polsce, odbędzie się seria konkursów fotograficznych o wspólnej nazwie Wiki Loves Monuments. W każdym z krajów uczestniczących w tej inicjatywie odbędzie się lokalny konkurs, który wyłoni do 10 zdjęć. Będą one następnie oceniane przez międzynarodowe jury. Celem konkursu jest stworzenie jak najbogatszej i dostępnej bezpłatnie dla każdego dokumentacji zdjęciowej zabytków nieruchomych w Europie.

Polska część konkursu nosi nazwę Wiki Lubi Zabytki i jest organizowana przez grupę wolontariuszy-wikipedystów działających pod auspicjami Stowarzyszenia Wikimedia Polska, we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, Stowarzyszeniem Open Street Map Polska, Centrum Cyfrowym Projekt:Polska oraz Śląskim Centrum Dziedzictwa Kulturowego. Polski konkurs został objęty patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W skali europejskiej przedsięwzięcie objęła też patronatem Rada Europy.

Inspiracją działań w skali europejskiej był lokalny konkurs Wiki Loves Monuments zorganizowany w 2010 r. przez Stowarzyszenie Wikimedia Holandia. Wzięło w nim udział ponad 100 wolontariuszy, którzy przesłali na serwery projektu Wikimedia Commons (repozytorium grafik m.in. Wikipedii) ponad 10 000 zdjęć. W tym roku organizatorzy liczą na zwielokrotnienie tej liczby. W Polsce jest ponad 60 000 zabytków nieruchomych, polscy wikipedyści mają więc nadzieję, że w czasie trwania konkursu uda się przesłać przynajmniej kilka tysięcy fotografii.

Osoba, która chce wziąć w nim udział, powinna założyć konto w projekcie Wikimedia Commons i zapoznać się z listą zabytków, przygotowaną na podstawie rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W jury konkursu znajdą się osoby związane z instytucjami organizującymi konkurs, profesjonalni fotograficy oraz wikipedyści, którzy zostali docenieni przez społeczność Wikipedii za wysokie walory własnych fotografii.

Informacje o konkursie znajdują się na stronie http://pl.wikipedia.org/wiki/WP:WLZ.

Opis inicjatywy Wiki Loves Monuments znajduje się na stronie http://www.wikilovesmonuments.eu.

Polska części konkursu prowadzi stronę http://wikizabytki.pl.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska – http://pl.wikimedia.org.

Kontakt[edytuj | edytuj kod]

Paweł Zienowicz
Rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska (dostępny w Warszawie)
GG: 1398832
tel: (+48) 515 235 656
e-mail: pawel.zienowicz@wikimedia.pl
Tomasz Kozłowski
Koordynator projektu Wiki Lubi Zabytki (dostępny w Poznaniu)
GG: 7967722
tel: (+48) 783 142 794
e-mail: tomasz.kozlowski@wikimedia.pl