Wikiwand

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo Wikiwand

Wikiwandgraficzny interfejs użytkownika dla Wikipedii stworzony w 2013 roku. Jest też dostępny jako aplikacja mobilna (Android, iOS).

Cel przedsięwzięcia[edytuj | edytuj kod]

Powodem do opracowania rozszerzenia Wikiwand (pierwotnie WikiWand) był fakt, że Wikipedia, choć należy do 10 najczęściej odwiedzanych stron internetowych na świecie, posiada interfejs w wersji zasadniczo niezmienionej od chwili swego powstania w 2001 roku. Aby rozwiązać ten problem, w 2013 roku powołano do życia zespół WikiWand[1]. Jego założycielami byli Lior Grossman i Illan Lewin. Siedziba zarządu mieści się w Tel Awiwie[2]. Nowy interfejs został stworzony jako wtyczka do przeglądarek internetowych: Mozilla Firefox, Google Chrome oraz Safari, a także jako aplikacja mobilna na iOS oraz Android. Przedsięwzięcie sfinansował anioł biznesu Saar Wilf, przeznaczając na ten cel 600 tysięcy dolarów[1]. Podano również pewne wskazówki co do sposobu, w jaki Wikiwand zamierza zarabiać w przyszłości. W przeciwieństwie do Fundacji Wikimedia, która gromadzi swoje środki z darowizn użytkowników, kierownictwo WikiWand stwierdziło, iż planuje zintegrować z artykułami reklamy kontekstowe, a 30 procent swoich zysków przekazać Fundacji Wikimedia[3]. W wywiadzie udzielonym w 2015 roku wydawnictwu online The Next Web Lior Grossman sprecyzował, iż reklama kontekstowa w jego rozumieniu to reklama kojarząca produkt z usługą, np. użytkownik szukający wiadomości o jakimś zespole otrzymywałby ofertę zakupu jego albumu, szukający wiadomości o firmie mógłby otrzymać ofertę dotyczącą możliwości rozwoju zawodowego w niej. Oferta zarazem powinna być wyraźnie oddzielona od treści. Stwierdził, iż Wikiwand ma tę samą misję co Wikipedia, ale zarazem ma odmienne od niej podejście do takich zagadnień jak produkt, design i biznes. Nieporozumienia są rzeczą normalną, ale ostatecznie oba przedsięwzięcia realizują – jego zdaniem – ten sam cel: umożliwianie ludziom na całym świecie łatwego dostępu do ludzkiej wiedzy[4].

Właściwości[edytuj | edytuj kod]

Przykładowy zrzut ekranu Wikiwand

Według serwisu Fast Co.Design, Wikiwand jest narzędziem, które prezentuje artykuły Wikipedii w lepszej typografii, nawigacji oraz z lepszym rozmieszczeniem treści strony zarówno na ekranie komputera, jak i na urządzeniach mobilnych. Po zainstalowaniu go w charakterze wtyczki, strony Wikipedii zostają wyświetlone automatycznie z jego użyciem. Cechą charakterystyczną rozszerzenia jest układ graficzny – duże obrazy umieszczone w nagłówku strony, czytelniejsza czcionka oraz uniwersalny panel nawigacyjny. Dodatkowo rozszerzenie Google Chrome dzięki swym właściwościom pozwala na wczytanie strony Wikipedii szybciej niż właściwa Wikipedia[5]. Niektóre opcje, takie jak drukowanie artykułu, edytowanie go lub pobranie go w postaci pliku PDF, są dostępne w rozwijanym menu na górze ekranu, ale kierują do Wikipedii po wybraniu. W menu tym znajdują się także narzędzia do łatwego przełączania na inny język; jest to konieczne, jeśli użytkownik chce przeszukać stronę (czyli Wikipedię), ponieważ domyślnym językiem Wikiwand jest język angielski[6].

Zarząd[edytuj | edytuj kod]

 • Lior Grossman – współzałożyciel i dyrektor generalny
 • Illan Lewin – współzałożyciel i główny inżynier
 • Tomer Lerner – dyrektor ds. UX
 • Saar Wilf – przewodniczący[7]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Catherine Shu: Web App WikiWand Raises $600,000 To Give Wikipedia A New Interface. TechCrunch. [dostęp 2016-05-03]. (ang.).
 2. Wikiwand. CrunchBase. [dostęp 2016-05-03]. (ang.).
 3. Paul Sawers: WikiWand makes Wikipedia beautiful. The Next Web. [dostęp 2016-05-03]. (ang.).
 4. Abhimanyu Ghoshal: How Wikiwand plans to make money while building a better Wikipedia experience. The Next Web. [dostęp 2016-05-03]. (ang.).
 5. John Brownlee: Wikiwand Gives Us The Wikipedia Redesign Jimmy Wales Won’t. Fast Company. [dostęp 2016-05-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-20)]. (ang.).
 6. Martin Brinkmann: WikiWand is a modernized Wikipedia frontend. gHacks. [dostęp 2016-05-03]. (ang.).
 7. About Us: The Team. Wikiwand. [dostęp 2016-05-03]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]