Wiktor Afanasjew (kosmonauta)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wiktor Afanasjew
Ви́ктор Миха́йлович Афана́сьев
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

31 grudnia 1948
Briańsk

Narodowość

rosyjska

Funkcja

kosmonauta pilot

Łączny czas misji kosmicznych

555 dni, 18 godzin, 32 minuty i 54 sekundy

Misje

Sojuz TM-11, Sojuz TM-18, Sojuz TM-29

Stopień wojskowy

pułkownik

Wyuczony zawód

pilot doświadczalny

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order „Za zasługi dla Ojczyzny” II klasy Order „Za zasługi dla Ojczyzny” III klasy Order Lenina Order „Za osobiste męstwo” (ZSRR) Order „Za służbę Ojczyźnie w Siłach Zbrojnych ZSRR” III klasy (ZSRR) Medal „Za zasługi w podboju kosmosu”

Wiktor Michajłowicz Afanasjew (ros. Ви́ктор Миха́йлович Афана́сьев, ur. 31 grudnia 1948 w Briańsku) – radziecki i rosyjski kosmonauta, pułkownik, Bohater Związku Radzieckiego (1991).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie robotniczej. Skończył 10 lat szkoły średniej w Briańsku, od 1966 służył w Armii Radzieckiej, w 1970 ukończył wyższą wojskową szkołę lotników, służył jako lotnik i starszy lotnik lotnictwa myśliwskiego Grupy Wojsk Radzieckich w Niemczech. Od 1971 należał do KPZR, 1976-1977 był słuchaczem Centrum Doświadczalnego Techniki Lotniczej i Przygotowania Pilotów Doświadczalnych w Achtubinsku, gdzie latał na samolotach Su-7, Su-17 i Jak-28, służył jako pilot doświadczalny w Państwowego naukowego Instytutu Badawczego Sił Wojskowo-Powietrznych im. Walerego Czkałowa w Achtubinsku, w 1980 ukończył [[[Moskiewski Instytut Lotniczy]]. W 1975 otrzymał tytuł pilota wojskowego I klasy, w 1984 tytuł pilota doświadczalnego I klasy i rangę pułkownika, a w 1994 kosmonauty I klasy. W styczniu 1988 został włączony do grupy kosmonautów jako kosmonauta doświadczalny, pracował w oddziale Centrum Przygotowania Kosmonautów im. Jurija Gagarina.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]