Wiktor Amadeusz I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wiktor Amadeusz I
ilustracja
książę Sabaudii
Okres panowania od 1630
do 7 października 1637
Dane biograficzne
Dynastia sabaudzka
Data urodzenia 8 maja 1587
Data śmierci 7 października 1637
Ojciec Karol Emanuel I Wielki
Matka Katarzyna Michalina Habsburg
Żona Krystyna Maria Burbon
Dzieci Ludwik Amadeusz,
Franciszek Hiacynt,
Karol Emanuel II,
Ludwika Krystyna,
Małgorzata Jolanta,
Adelajda Henrietta,
Katarzyna Beatrice
Odznaczenia
Najwyższy Order Zwiastowania Najświętszej Marii Panny (Order Annuncjaty) Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Świętych Maurycego i Łazarza (Królestwo Włoch)
Coat of arms of the Kingdom of Italy (1870).svg

Wiktor Amadeusz I, wł. Vittorio Amedeo I di Savoia (ur. 8 maja 1587, zm. 7 października 1637) – książę Sabaudii w latach 1630-1637, tytularny król Cypru i Jerozolimy. Znany był również jako Lew z Suzy.

Biografia[edytuj]

Urodził się w Turynie jako drugi syn Karola Emanuela I, księcia Sabaudii i Katarzyny Michaliny Habsburg, księżniczki hiszpańskiej (córki Filipa II Habsburga). Większość swojego dzieciństwa spędził na dworze królewskim, w Madrycie. Kiedy zmarł jego starszy brat – książę Filip Emanuel, Wiktor Amadeusz stał się oficjalnym następcą tronu księstwa i złożył królewską przysięgę na dworze w Racconigi (21 stycznia 1607). Jego ojciec zmarł w 1630 i wtedy Wiktor Amadeusz został księciem Sabaudii. Musiał poprawić stosunki Sabaudii z Hiszpanią i Francją oraz wzmocnić obronę wojskową księstwa. Podpisał traktat pokojowy z Hiszpanią – traktat z Cherasco, na jego mocy Sabaudia otrzymała z powrotem Pinerolo, jednak oddała je Francji w zamian za Genewę.

25 września 1637 Wiktor Amadeusz poczuł się źle po obiedzie zjedzonym z księciem Créqui. Został zawieziony do Turynu i zmarł tam 7 października 1637.

Rodzina[edytuj]

Po zażegnaniu kryzysu z Hiszpanią, Wiktor Amadeusz został ożeniony z córką króla FrancjiHenryka IV Burbona i jego drugiej żony – Marii Medycejskiej, Krystyną Marią (1606-1663), która po śmierci męża została regentką księstwa w latach 1637-1663. Para miała kilkoro dzieci: