Wiktor Grodecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiktor Grodecki
Data i miejsce urodzenia

25 lutego 1960
Warszawa

Zawód

reżyser
scenarzysta

Wiktor Grodecki (ur. 25 lutego 1960 w Warszawie) – polski reżyser, scenarzysta, montażysta na stałe mieszkający i tworzący za granicą: w USA, Wielkiej Brytanii, Czechach, Niemczech i na Litwie, zajmujący się filmami fabularnymi i dokumentalnymi.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował na wydziale reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi pod kierunkiem prof. Wojciecha Jerzego Hasa. Od 1983 r. mieszka poza krajem w Los Angeles i Londynie. Drogę do zagranicznej kariery przetarł Grodeckiemu zrealizowany w USA film Him z 1985 r. Obraz ten wyprodukowany został przez University of Minessota Film Society przy współpracy ze znanym producentem Albertem Milgronem.

W 1994 r. nakręcił dokumentalny film o dziecięcej prostytucji Not Angels But Angels. Kontynuacją tego tematu był zrealizowany w Czechach dokumentalny Body Without Soul, kontrowersyjny film mówiący o prostytucji wśród praskich nastolatków. Rozgłos w Czechach przyniósł mu w 1997 r. film Mandragora, będący dramatyczną opowieścią o młodym chłopaku poznającym świat prostytucji, narkotyków i AIDS. Film zdobył szereg nagród i obejrzał go również Václav Havel, który w liście do reżysera osobiście gratulował mu filmu.[potrzebny przypis]

W 1999 roku Wiktor Grodecki zrealizował w Niemczech telewizyjną komedię romantyczną Ich wünsch Dir Liebe z Mariane Sagebrecht w roli głównej, a w roku 2004 odbyła się premiera Nienasycenia (Insatiability) według powieści Witkacego (Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie) - za który to film Grodecki otrzymał nagrodę Najlepszego Niezależnego Reżysera Roku przyznawaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Aktorów (Screen actors Guild) w Los Angeles.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Scenarzysta[edytuj | edytuj kod]

Reżyser[edytuj | edytuj kod]

Montażysta[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]