Przejdź do zawartości

Wiktor Szenderowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wiktor Szenderowicz
Виктор Шендерович
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

15 sierpnia 1958
Moskwa, ZSRR

Zawód, zajęcie

dziennikarz, satyryk, prezenter telewizyjny

Wiktor Anatolewicz Szenderowicz (ros. Виктор Анатольевич Шендерович; ur. 15 sierpnia 1958, Moskwa) – rosyjski opozycyjny wobec prezydenckiej administracji dziennikarz, satyryk, prezenter telewizyjny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1980 roku ukończył Moskiewski Państwowy Instytut Kulturalny ze specjalnością reżysera i w 1988 roku staż-asystenturę w Wyższej Szkole Teatralnej im. Szczukina ze specjalnością pedagoga ruchu scenicznego. Przez 7 lat wykładał w Rosyjskiego Uniwersytetu Sztuki Teatralnej GITIS. W telewizji pracuje od 1992 roku – najpierw jako scenarzysta filmów dokumentalnych dla ORT, potem w latach 1994–2002 w NTV jako scenarzysta programu satyrycznego Kukły i od 1997 roku jako prezenter telewizyjny. Od 2003 roku pracuje również dla radiostacji Echo Moskwy.

Jest autorem kilku książek i publikacji, laureatem nagród literackich, a także nagrody TEFI państwowej telewizji za rok 1996. Od 1992 roku należy do Związku Pisarzy FR.

Wiktor Szenderowicz w 2017 roku

Działalność opozycyjna[edytuj | edytuj kod]

Szenderowicz należy do najostrzejszych krytyków prezydenckiej administracji. Istnieje pogląd, wedle którego przedstawianie przez niego w programie Kukły w krytycznym świetle rosyjskich elit i zwłaszcza Władimira Putina było powodem zniszczenia tej stacji. Historię tych wydarzeń i próby założenia nowej stacji telewizyjnej Szenderowicz opisał w swoich książkach: Здесь было НТВ и другие истории oraz Здесь было НТВ, ТВ-6, ТВС. Od 2004 roku publicysta należy do Komitetu-2008 – organizacji skupiającej liderów opozycji. W grudniu 2005 roku startował w wyborach do Dumy jako kandydat niezależny, ale mandatu nie uzyskał. Złożony przez niego w związku z tym protest uzasadniany licznymi jego zdaniem nieprawidłowościami w procesie wyborczym został przez sąd odrzucony.

Aforyzmy[edytuj | edytuj kod]

Szenderowicz znany jest również jako aforysta. Kilka jego aforyzmów, tzw. Szendewrek:

  • Władza ludu? Uściślijcie, nad kim?
  • Miłość do Ojczyzny bywa nieszczęśliwa.
  • Nie bójcie się niczego – wszystko już było.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]