Wiktor Wekselberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wiktor Wekselberg
Rozmowa z prezydentem Miedwiediewem

Wiktor Wekselberg (ros. Ви́ктор Фе́ликсович Вексельбе́рг) (ur.14 kwietnia 1957 w Drohobyczu) – rosyjski biznesmen, prezes zarządu sp. akc. „Tiumeńskaja nieftianaja kompanija” ("TNK-ВР Chołding"), prezes firmy „Renowa”. Majątek Wiktora Wekselberga ocenia się na 15,1 miliarda dolarów[1]. Magnat przemysłu aluminium i tytanu.

Od roku 2004 zamieszkały w Zurychu.

Urodził się w rodzinie ukraińsko-żydowskiej. W roku 1979 ukończył z wyróżnieniem wydział automatyki i techniki obliczeniowej Moskiewskiego Instytutu Inżynierów Transportu Kolejowego.

W październiku 1991 został zastępcą dyrektora generalnego rosyjsko-amerykańskiej spółki „Renowa”. W październiku 1997 został dyrektorem generalnym „Syberyjsko-Uralskiej Spółki Aluminiowej”.

We wrześniu 1998 został wybrany do Rady Dyrektorów „Tiumeńskiej Spółki Naftowej”, 28 kwietnia 1998 został prezesem Rady Dyrektorów tej firmy.

12 lipca 1999 został członkiem Rady Dyrektorów „Niżniewartowskiego przedsiębiorstwa wydobycia ropy naftowej”.

W marcu 2007 został prezesem Rady Dyrektorów największej na świecie spółki produkcji aluminium „Rossijskij aluminij”.

Na Ukrainie Wekselberg zarządza pięcioma spółkami zaopatrzenia w gaz. W roku 2006 odkupił je od rosyjskiego przedsiębiorcy Michaiła Wojewodina. Od marca 2010 Wekselberg sprawuje koordynację rosyjskiej części Centrum Innowacyjnego w Skołkowie. Wiktorowi Wekselbergowi i jego przedstawicielom udało się przejąć kontrolę nad firmą Sulzer AG.

Wiktor Wekselberg jest żonaty, ma dwoje dzieci – syna Aleksandra (ur. 1988) i córkę Irinę (ur. 1980). Irina ukończyła Business School w Yale i pracuje na rzecz Renova Group na Manhattanie. Jest znanym kolekcjonerem sztuki[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]