Wiktoria Koburg (księżniczka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy córki króla Edwarda VII. Zobacz też: artykuły o innych kobietach, które nosiły to samo imię i nazwisko.
Wiktoria Saxe-Coburg-Gotha
Wiktoria z matką i siostrą Ludwiką

Księżniczka Wiktoria, właśc. Victoria Alexandra Olga Mary (ur. 6 lipca 1868 w Marlborough House, Londyn; zm. 3 grudnia 1935 w Coppins, Iver, Buckinghamshire) - księżniczka Zjednoczonego Królestwa.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Księżniczka Wiktoria urodziła się 6 lipca 1868 roku w Marlborough House, Londyn. Jej ojcem był Albert Edwad, książę Walii (późniejszy Edward VII), najstarszy syn królowej Wiktorii i księcia Alberta. Jej matką była Aleksandra Duńska, księżna Walii, córka Chrystiana IX, króla Danii i księżniczki Luizy Hessen-Kassel. Jako córka księcia Walii Wiktoria nosiła tytuł Jej Królewska Wysokość Księżniczka Walii Wiktoria. Przez rodzinę nazywana była Toria.

Została ochrzczona w Marlborough House, 6 sierpnia 1868 roku przez Archibalda Campbella Taita, biskupa Londynu. Jej rodzicami chrzestnymi zostali: królowa Wiktoria, car Rosji, carewicz Rosji, książę Artur, Ludwik, książę Hesji i Renu, książę Jerzy Hesse-Cassel, królowa Grecji, królowa-wdowa Danii, wielka księżna wdowa Mecklenburg-Strelitz, księżna Teck i księżniczka Fryderyka Anhalt-Dessau.

Wiktoria, księżniczka Walii odbierała edukację od wychowawców. Dzieciństwo spędziła w Marlborough House i Sandringham. Księżniczka była szczególnie blisko ze swoim bratem, przyszłym królem Jerzym V. Wiktoria była pierwszą miłością Mikołaja II, cara Rosji.

Chociaż Wiktoria miała wiele kandydatów do małżeństwa nigdy nie wyszła za mąż. Księżniczka stała się towarzyszką swoich rodziców, szczególnie jej matki, z którymi żyła aż do śmierci królowej Aleksandry w 1925 roku. Wiktoria zamieszkała wtedy w swoim własnym domu w Coppins, Iver, Buckinghamshire. Tam szczególnie interesowała się życiem wsi, gdzie została honorowym prezydentem Iver Horticultural Society.

Księżniczka Wiktoria zmarła w domu w 1935 roku. Jej pogrzeb miał miejsce w kaplicy św. Jerzego w Zamku Windsor i została pochowana w Frogmore Royal Burial Ground, w parku Windsor. Jej śmierć bardzo przeżył Jerzy V, który zmarł miesiąc później.

Tytulatura[edytuj | edytuj kod]

  • 1868-1901: Jej Królewska Wyskokość księżniczka Wiktoria z Walii
  • 1901-1935: Jej Królewska Wyskokość księżniczka Wiktoria

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Isabelle Bricard, Dynastie panujące Europy, Świat książki, 2007