Wiktoria z Sabiny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święta
Wiktoria z Sabiny
dziewica
męczennica
Ilustracja
Święte Wiktoria i Anatolia jako uczestniczki procesji dziewic (mozaika z bazyliki Sant'Apollinare Nuovo w Rawennie)
Data i miejsce śmierci 18 grudnia ok. 250-303
Trebula Mutuesca
Czczona przez Kościół katolicki
Wspomnienie 10 lipca
Atrybuty anioł, miecz w sercu, palma męczeństwa, chorągiew, smok
Patronka Łowicz, diecezja łowicka
Szczególne miejsca kultu Subiaco

Wiktoria z Sabiny, również: Wiktoria z Rzymu (zm. 18 grudnia ok. 250-303 w Trebula Mutuesca, dzisiejsze Monteleone Sabino) – dziewica, męczennica chrześcijańska i święta Kościoła katolickiego.

Była Rzymianką, pochodziła z patrycjuszowskiego rodu Sabinów. Padła prawdopodobnie ofiarą prześladowań chrześcijan za czasów cesarza (249-251) Decjusza. Jako obywatelka rzymska została ścięta mieczem pod Rzymem.

Niewiele wiadomo o jej życiu. Kult jej jest wczesny i on świadczy o historycznym istnieniu świętej, chociaż dokumenty o niej zaginęły. Najstarszy jej wizerunek widnieje na jednej z mozaik z VI wieku w Rawennie, w bazylice Sant`Apollinare. Świadczy to, jak jej kult musiał być żywy, skoro znalazł swoje potwierdzenie w odległej od Rzymu Rawennie.

Legenda[edytuj | edytuj kod]

Podanie głosi, że Wiktoria miała siostrę św. Anatolię. Obie były zaręczone: Wiktoria z Eugeniuszem, Anatolia z Aureliuszem. Obie ślubowały czystość. Umocnił je w tych postanowieniach Anioł, który powiedział: Jest miejsce na dziewictwo, czystość i małżeństwo, z tym, że dziewictwo to złoto, czystość (niewinność) to srebro, małżeństwo – brąz. Dziewczęta wybrały złoto, co spowodowało agresję narzeczonych, którzy wydali je rzymskim władzom. Wiktoria została przebita mieczem.

Święci Anatolia i Audaks śmierć ponieśli nad jeziorem delle Marmore.

Relikwie[edytuj | edytuj kod]

Jej relikwie znajdują się w Subia

Patronat[edytuj | edytuj kod]

Jest patronką Łowicza i diecezji łowickiej.

Ikonografia[edytuj | edytuj kod]

W ikonografii przedstawia się św. Wiktorię, gdy rozdaje pieniądze i klejnoty ubogim. Przedstawia się także jej śmierć męczeńską.

Atrybuty[edytuj | edytuj kod]

Jej atrybutami są: anioł, miecz w sercu, palma męczeństwa, chorągiew, smok.

Dzień obchodów[edytuj | edytuj kod]

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest wspólnie ze św. Anatolią 10 lipca (niegdyś 23 grudnia według starego kalendarza rzymskiego, kiedy to wspominana była oddzielnie).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]