Wiktoria z Sabiny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święta
Wiktoria z Sabiny
dziewica
męczennica
Ilustracja
Święta Wiktoria na obrazie José de Sarabia
Data i miejsce śmierci

18 grudnia ok. 250303
Trebula Mutuesca

Czczona przez

Kościół katolicki

Wspomnienie

10 lipca

Atrybuty

anioł, miecz w sercu, palma męczeństwa, chorągiew, strzała, smok

Patronka

Łowicz, diecezja łowicka

Szczególne miejsca kultu

Subiaco

Atrybutami świętej Wiktorii są min. strzała i palma męczeństwa

Wiktoria z Sabiny, również: Wiktoria z Rzymu, wł. Sante Vittoria, Anatolia, e Audace (zm. 18 grudnia ok. 250303 w Trebula Mutuesca, dzisiejsze Monteleone Sabino) – dziewica, męczennica chrześcijańska i święta Kościoła katolickiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Abbazia di Farfa, Włochy

Była Rzymianką, pochodziła z patrycjuszowskiego rodu Sabinów, który mieszkał pod Rzymem w Subiaco, w regionie Lacjum[1]. Padła prawdopodobnie ofiarą prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Decjusza, w połowie III wieku lub za cesarza Dioklecjana na początku IV wieku[2].

Niewiele wiadomo o jej życiu. Kult jej jest wczesny i on świadczy o historycznym istnieniu świętej, chociaż dokumenty o niej zaginęły. Najstarszy jej wizerunek widnieje na jednej z mozaik z VI wieku w Rawennie, w bazylice Św. Apolinarego. Świadczy to, jak jej kult musiał być żywy, skoro znalazł swoje potwierdzenie w odległej od Rzymu Rawennie, wśród najsłynniejszych męczenników Kościoła Zachodniego[2]. Wspomina o niej także Adelhelm w swoim dziele O dziewictwie z początku VIII wieku[3].

Część relikwii świętej Wiktorii zostało przeniesione w 827 roku przez opata Petera z Abbazia di Farfa na górę Matenano w regionie Picene, na południe od Marche, ponieważ opactwo zostało oblężone przez Saracenów[4].

Legenda[edytuj | edytuj kod]

Męczeństwo świętej Wiktorii na obrazie Giovanniego Antonio Burriniego

Podanie głosi, że Wiktoria miała siostrę lub przyjaciółkę św. Anatolię. Obie były zaręczone: Wiktoria z Eugeniuszem, Anatolia z Tytusem Aureliuszem[5]. Eugeniusz pochodził ze znamienitego rodu, nie był on jednak chrześcijaninem, co napotkało opór Wiktorii. Obie kobiety, głęboko wierząc w Chrystusa, zapragnęły pozostać dziewicami do końca życia. Umocnił je w tych postanowieniach Anioł, który powiedział: Jest miejsce na dziewictwo, czystość i małżeństwo, z tym, że dziewictwo to złoto, czystość (niewinność) to srebro, małżeństwo – brąz. Dziewczęta wybrały złoto[3].

Urażeni rzymscy młodzieńcy porwali kobiety, które uznali już za swoje narzeczone i uwięzili w domach, by prośbą lub groźbą zmusić jej do małżeństwa. Kobiety pozostały jednak nieugięte, co spowodowało, że Eugeniusz oskarżył Wiktorię przed cesarzem jako chrześcijankę. Taki zarzut w tamtych czasach równał się wyrokowi śmierci. Mimo to Wiktoria postanowiła być wierna Chrystusowi, nie ustąpiła ani w kwestii zamążpójścia, ani w kwestii wiary chrześcijańskiej[2]. Św. Wiktoria poniosła śmierć męczeńską w połowie III wieku lub ok. 305 roku. Nie jest pewne, w jaki sposób pozbawiono ją życia. Mówi się bowiem, że została albo ścięta, albo rozszarpana przez byka albo przebita mieczem. Niektóre źródła podają, iż zginęła śmiercią męczeńską 18 grudnia, a jej ciało złożono w sarkofagu 23 grudnia. W tym dniu obchodzone było jej liturgiczne wspomnienie[3].

Anatolia zawieziona została do dóbr Aureliusza koło Ankony, gdzie wsławiła się wieloma cudami, pod których wpływem nawróciła się duża liczba pogan. Pozostała jednak nieugięta namowom narzeczonego i oskarżono ją przed cesarzem jako chrześcijankę. Cesarz rozkazał wielkorządcy Faustynowi, aby ją zmusił do oddania czci bożkom, a gdyby tego nie uczyniła, skazał ją na śmierć. Św. Anatolia umarła przebita mieczem 9 czerwca[5].

Relikwie[edytuj | edytuj kod]

Jej relikwie znajdują się w Subiaco i w Łowiczu, w kolegiacie Matki Bożej Wniebowziętej. Otrzymał je od papieża Urbana VIII i uroczyście wprowadził arcybiskup gnieźnieński, Henryk Firlej, w 1625 roku[3].

Patronat[edytuj | edytuj kod]

Jest patronką Łowicza i diecezji łowickiej[6].

Ikonografia[edytuj | edytuj kod]

W ikonografii przedstawia się św. Wiktorię, gdy rozdaje pieniądze i klejnoty ubogim. Przedstawia się także jej śmierć męczeńską[3].

Atrybuty[edytuj | edytuj kod]

Jej atrybutami są: anioł, miecz w sercu, palma męczeństwa, chorągiew, smok.

Dzień obchodów[edytuj | edytuj kod]

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest wspólnie ze św. Anatolią 10 lipca (niegdyś 23 grudnia według starego kalendarza rzymskiego, kiedy to wspominana była oddzielnie)[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. św. Wiktoria. Adonai.pl. [dostęp 2018-03-10].
  2. a b c Święta Wiktoria. Wiara.pl. [dostęp 2018-03-10].
  3. a b c d e f Święta Wiktoria, dziewica i męczennica. Brewiarz.pl. [dostęp 2018-03-10].
  4. Anatolia, Audace e Vittoria, santi martiri. Santiebeati. [dostęp 2018-03-10]. (wł.).
  5. a b Żywot św. Wiktorii i Anatolii, dziewic i Męczenniczek. Parafianin. [dostęp 2018-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-08)].
  6. Św. Wiktoria. Katedra.lowicz.pl. [dostęp 2018-03-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]