Wilanowska (stacja metra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wilanowska
Zdjęcie Wilanowska
Peron stacji
Państwo  Polska
Miasto Warszawa
Lokalizacja Mokotów
Data otwarcia 7 kwietnia 1995
Długość peronu 120 m
Szerokość peronu 11 m
Powierzchnia stacji 15 500 m²
Kubatura stacji 80 200 m³
M1 Kabaty – Młociny
Poprzednia stacja Służew
Odległość do poprzedniej stacji 1124 m
Następna stacja Wierzbno
Odległość do następnej stacji 1007 m
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Wilanowska
Wilanowska
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Wilanowska
Wilanowska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wilanowska
Wilanowska
Ziemia 52°10′53″N 21°01′23″E/52,181389 21,023056
Portal Portal Transport szynowy

Wilanowska – stacja linii M1 metra w Warszawie zlokalizowana przy ul. Puławskiej w pobliżu al. Wilanowskiej.

Opis[edytuj]

Nazwa stacji została nadana uchwałą Rady Narodowej m.st. Warszawy 16 grudnia 1983[1].

Stacja jest dwukondygnacyjna – galerie boczne znajdują się nad torami metra. Peron–wyspa ma szerokość 11 m i długość 120 m. Na stacji znajdują się schody stacjonarne, ruchome oraz windy dla osób niepełnosprawnych. Na galerii umiejscowione są punkty handlowo-usługowe, toalety oraz bankomat. Na antresolach są wystawiane prace fotografów lub inne prace artystów w ramach galerii "Pociąg do sztuki". Stacja jest położona w ważnym miejscu komunikacyjnym, dlatego też wyjścia znajdują się nie tylko na północnej i południowej części stacji, ale również pośrodku. Stacja jest utrzymana w odcieniach fioletu. Na tej stacji znajduje się defibrylator.

7 kwietnia 1995 roku na stacji odbyło się uroczyste uruchomienie pierwszego odcinka metra. Pierwszą polską linię metra otwierali: premier RP Józef Oleksy, prezydent Warszawy Marcin Święcicki i prof Jan Podoski.

Stacja przystosowana jest do pełnienia w razie konieczności funkcji schronu dla ludności cywilnej. Służą temu między innymi grube stalowe drzwi znajdujące się przy każdym wejściu na teren stacji.

Dane techniczne[edytuj]

  • Powierzchnia 15 500 m².
  • Kubatura 80 200 m³.
  • Za stacją Wilanowska od południowej strony, znajduje się komora torów odstawczych. Tory odstawcze, mogą być wykorzystane w sytuacji, gdy na trasie zepsuje się jakiś skład. Można go wtedy odholować, na najbliższe tory odstawcze, na przykład za stacją Wilanowska. W nocy w komorze torów odstawczych nocuje jeden z 4 składów, jakie "zostają na trasie" na noc.

Otoczenie[edytuj]

Obiekty nieistniejące[edytuj]

Ciekawostki[edytuj]

  • Stacji poświęcona jest jedna z piosenek zespołu Elektryczne Gitary z płyty Na krzywy ryj - "Stacja Wilanowska". Utwór jest coverem piosenki "Waterloo Sunset" w wykonaniu The Kinks, w oryginale chwalącej londyńską Waterloo Station.

Przypisy

  1. Uchwała nr 86 Rady Narodowej m.st. Warszawy z dnia 16 grudnia 1983 roku w sprawie nadania nazw stacjom pierwszej linii metra. „Dziennik Urzędowy Rady Narodowej m.st. Warszawy”. 4, s. 2, 12 marca 1984. 

Linki zewnętrzne[edytuj]