Wilcze (gmina Koronowo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wsi Wilcze w woj. kujawsko-pomorskim, pow. bydgoskim. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Wilcze
Państwo  Polska
Województwo kujawsko-pomorskie
Powiat bydgoski
Gmina Koronowo
Liczba ludności (2015) 243[1]
Strefa numeracyjna (+48) 52
Kod pocztowy 86-013
Tablice rejestracyjne CBY
SIMC 0089359
Położenie na mapie gminy Koronowo
Mapa lokalizacyjna gminy Koronowo
Wilcze
Wilcze
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wilcze
Wilcze
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa kujawsko-pomorskiego
Wilcze
Wilcze
Położenie na mapie powiatu bydgoskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu bydgoskiego
Wilcze
Wilcze
Ziemia53°22′02″N 17°47′44″E/53,367222 17,795556

Wilczewieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Koronowo, położona 15 km na północny zachód od Koronowa i 38 km na północny zachód od centrum Bydgoszczy.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Wieś duchowna, własność opata cystersów w Koronowie pod koniec XVI wieku leżała w powiecie nakielskim województwa kaliskiego[2]. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa bydgoskiego.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Liczba mieszkańców wsi, sięgająca niegdyś 350 mieszkańców, obecnie (XII 2015 r.) wynosi 243 osoby[1]. Wieś obejmuje 52 domy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na terenie wsi Wilcze na wzgórzach, które na początku XX wieku przecięła kolej i wiadukt, 10 października 1410 doszło do bitwy polsko-krzyżackiej, zwanej często (aczkolwiek niezgodnie z prawdą historyczną) bitwą pod Koronowem. Jan Długosz opisywał ją jako bitwa pod Lonckiem (prawdopodobnie dawna nazwa wsi brzmiała Łąsko Nowe), stąd mylnie interpretowane jest faktyczne miejsce zdarzenia.

W 1946 r., z inicjatywy mieszkańców, m.in. Czesława Glonka, przed obecnym sklepem GS, w miejscu po zniszczonej w czasie okupacji kapliczce przydrożnej, postawiono figurę Serca Jezusa. Miała ona upamiętniać zarówno ofiary II wojny światowej, jak i późniejszych (1945 r.) wysiedleń mieszkańców w głąb Związku Radzieckiego. Nazwiska osób pomordowanych przez Niemców znajdują się na tablicy pamiątkowej umieszczonej na dzwonnicy w Łąsku Wielkim.

W latach 60. XX wieku, mieszkańcy wsi w czynie społecznym, usypali nad jeziorem kopiec, upamiętniający stoczoną tu w 1410 r. bitwę. Na kopcu miał stanąć pomnik, który zmontowano ostatecznie na przedmieściach Koronowa, pomimo tego, że jego konstrukcja została już przywieziona do Wilcza i przez 5 lat była przechowywana we wsi.

Straż pożarna[edytuj | edytuj kod]

Na terenie wsi działa Ochotnicza Straż Pożarna (OSP), założona w 1926 r. Miejscowa remiza powstała razem ze świetlicą wiejską w drugiej połowie lat 90. XX wieku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Urząd Gminy Koronowo – liczby ludności – stan na dzień 31 grudnia 2015 r.
  2. Atlas historyczny Polski. Wielkopolska w drugiej połowie XVI wieku. Część II. Komentarz. Indeksy, Warszawa 2017, s. 247.