Wilczomlecz migdałolistny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wilczomlecz migdałolistny
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad klad różowych
Rząd malpigiowce
Rodzina wilczomleczowate
Rodzaj wilczomlecz
Gatunek wilczomlecz migdałolistny
Nazwa systematyczna
Euphorbia amygdaloides L.
Sp. pl. 1:463. 1753

Wilczomlecz migdałolistny (Euphorbia amygdaloides L.) – gatunek rośliny należący do rodziny wilczomleczowatych. Występuje w Północnej Afryce, w Zachodniej Azji i na Kaukazie oraz w Europie[2]. W Polsce północnej nie występuje, rośnie na wyżynach, pogórzu i w górach[3], a na niżu – w Górach Świętokrzyskich i w południowej części Lubelszczyzny[4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Rośnie w kępkach.
Łodyga
Osiąga wysokość 30–70 cm.
Liście
Zimotrwałe, skórzaste. Są osadzone pod kwiatostanem, jajowato-lancetowate, ciemnozielone, długości 4–7 cm, na spodniej stronie owłosione. Górne podsadki są talerzykowato zrośnięte nasadami mniej więcej w połowie swojej długości.
Kwiaty i owoce
Kwiaty
Zebrane w silnie rozgałęziony kwiatostan. Kielich kwiatowy beczułkowaty, zielonożółty, miodniki jajowate lub półksiężycowate.

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Bylina, chamefit. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Rośnie przeważnie w lasach bukowych, preferuje gleby wapienne. Roślina trująca, zawiera sok mleczny, który w kontakcie ze skórą może powodować podrażnienia. Gatunek charakterystyczny dla rzędu Fagetalia[5]. Liczba chromosomów 2n=18[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-011-10].
  2. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-01-10].
  3. Euphorbia amygdaloides L.. W: Flora Ogród Zbiorowiska - Atlas roślin Polski atlas-roslin.pl [on-line]. [dostęp 2014-09-01].
  4. a b Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  5. Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.