Wilczy Kąt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zabudowania mieszkalne w Wilczym Kącie; widoczna po prawej brama oraz tory kolejowe przez ulicę prowadzą na teren dawnej chłodni

Wilczy Kąt – niewielkie osiedle we wschodniej części Wrocławia, na lewym brzegu Oławy, zaliczane do dzielnicy Krzyki. Od północy ograniczone zakolem Oławy, od południowego zachodu – głównym traktem w stronę miasta Oława (ul. Krakowska), a od południowego wschodu – Parkiem Wschodnim.

Teren włączono w granice miasta Wrocławia 19 listopada 1808 w ramach Städteordnung (dużej akcji "porządkowania miasta" – przyłączania do Wrocławia jego przedmieść, operacji wynikającej z polecenia wydanego przez zwycięskie wojska napoleońskie likwidacji fortyfikacji miejskich). Kilkanaście lat później powstały tu pierwsze zabudowania, a nazwę Wolfswinkel zaczęto stosować w II połowie XIX wieku. W roku 1885 zbudowana tu została chłodnia (Breslauer Eiswerke, później rozbudowana, również po II wojnie światowej wykorzystywana do tych samych celów, ostatnio przez spółkę "Nordis" Chłodnie Polskie, zburzona latem 2007), powstała też wytwórnia kawy zbożowej z cykorii (Hillmann&Kirchner Caffee-Surrogat-Fabrik) i bielarnia.

Obecnie prócz kilku podmiejskich domów z przełomu XIX i XX wieku znajdują się tu ogródki działkowe (POD "Oławka") i stadion sportowy (KS "Burza"). Przez rzekę Oława przerzucona jest Kładka Siedlecka, umożliwiająca przejście do Lasu Rakowieckiego.

Akcja książki Wacława Grabkowskiego: Dzieci z Wilczego Kąta, dzieje się właśnie w Wilczym Kącie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]