Wildenstein Galleries

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wildenstein Galleries
Ilustracja
Budynek przy 64th St, siedziby Wildenstein Galleries
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Nowy Jork

Miejscowość

Nowy Jork

Data założenia

1875

Dyrektor

Guy Wildenstein

Położenie na mapie stanu Nowy Jork
Mapa konturowa stanu Nowy Jork, blisko dolnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Wildenstein Galleries”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Wildenstein Galleries”
Ziemia40°46′46,01″N 73°57′47,20″W/40,779447 -73,963111
Strona internetowa

Wildenstein Galleries lub Wildenstein & Co – prywatna sieć galerii sztuki w Nowym Jorku należąca do rodziny Wildenstein, jednej z najbardziej prestiżowych marchantów i kolekcjonerów sztuki, posiadające swoje galerie w Paryżu, Londynie, Nowym Jorku i Tokio.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy oddział Wildenstein Gallery został otwarty w Paryżu w 1875 roku przez Nathana Wildensteina. Bardzo szybko zyskał wysoką reputację sprzedając obrazy starych mistrzów i XVIII wiecznych malarzy francuskich a następnie malarzy impresjonistów i post-impresjonistów. Wildenstein wychował wielu największych światowych kolekcjonerów m.in. barona Edmonda de Rothschilda i Pierponta Morgana i sprzedawał obrazy do wielu muzeów na świecie. W 1903 roku Wildenstein wraz ze wspólnikiem René Gimpel Ernestem otworzył galerię w Nowym Jorku przy Piątej Alei a trzydzieści lat później przenieśli się na East 64th Street. W 1925 roku otworzona została galeria w Londynie[1]. W 1942 roku Wildenstein na czas wojny przeniósł siedzibę główną do Nowego Jorku. W 1933 roku powstała Wildenstein & Company a w 1970 roku założony został Instytut Wildensteina w Paryżu zajmujący się badaniami nad sztuką. Wartość kolekcji szacowana jest na kwotę 10 mld dolarów[2]

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Kilkukrotnie metody pozyskiwania dzieł jakie stosował Daniel Wildenstein były poddawane krytyce. Po raz pierwszy w 1960 roku we Francji, kiedy to francuski minister kultury André Malraux oskarżył Georges'a Wildensteina o przekupienie urzędnika ministerstwa co umożliwiło wywiezienie z kraju obrazu de la Toura[3]. Wildenstein nigdy jednak nie stanął przed sądem.

Ponownie o nie uczciwych praktykach Wildensteinów było głośno w 1990 roku, po opublikowaniu książki The Lost Museum: The Nazi Conspiracy to Steal the World’s Greatest Works of Art autorstwa Hectora Feliciano. Pisarz wysunął hipotezy jakoby Georges Wildenstein podczas II wojny światowej współpracował z nazistowskim marszandem Karlem Haberstockiem, który handlował dziełami sztuki zagrabionymi Żydom. Rodzina marszandów wytoczyła proces o zniesławienie jednakże sądy dwóch instancji nie uznał wniosku.

Dla wielu zamożnych rodzin we Francji działalność Wildensteinsów wykraczała poza zwykłą sprzedaż dzieł sztuki. Marszanci zapewniali bezpieczne i dyskretne przechowywanie dzieł sztuki we własnych skarbcach. Takie usługi prócz korzyści przysparzały i pewne kłopoty zwłaszcza gdy prawowity właściciel umierał. Spadkobiercy niejednokrotnie nie wiedzą o dziełach powierzonych instytucji a i ich odzyskanie nie jest sprawą prostą. Yves Rouart, bratanek i spadkobierca kolekcjonera sztuki Anne-Marie Rouart, pozwał Instytut Wildensteins do sądu, po tym jak miał problemy z odzyskaniem dzieł sztuki z kolekcji pani Rouart zmarłej w 1993 roku. Podczas jednej z kontroli Instytutu Wildensteina odkryto m.in. zaginioną rzeźbę z brązu włoskiego rzeźbiarza i dwie grafiki Degasa. Prace te zostały zrabowane w 1941 roku przez hitlerowców żydowskiej rodzinie z St -Germain- en-Laye. Prawnuk prawowitego właściciela kolekcji, Alexandre Bronstein zidentyfikował przedmioty jako zaginione dzieła sztuki będące własnością jego rodziny. Sprawa również trafiła do sądu[3]. Podczas kontroli odkryto ponad 30 obrazów i rzeźb o wątpliwym pochodzeniu, a niektóre z nich znajdowały się na liście dzieł sztuk zaginionych Arts Loss Register[4]

W lipcu 2011 roku francuski minister finansów wniósł skargę przeciwko Guya Wildenstein w prawie prania brudnych pieniędzy i unikania zapłacenia podatku od spadku po zmarłym ojcu Danielu Wildensteinie w 2001 roku. Francuski urząd podatkowy żąda zwrotu 250 mln € tytułem niezapłaconych podatków[5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wildenstein | Tasteful, elegant, and timeless [online], www.wildenstein.com [dostęp 2017-11-20] [zarchiwizowane z adresu 2011-07-18] (ang.).
  2. Top 10 Private Art Collections in the world [online], www.theartwolf.com [dostęp 2019-09-01].
  3. a b Wildenstein Art Gallery Is Beset by Lawsuits - The New York Times [online], www.nytimes.com [dostęp 2017-11-20] (ang.).
  4. Guy Wildenstein Charged With Tax Evasion In Scandalous Billion Euro Case - Artlyst [online], www.artlyst.com [dostęp 2017-11-20] (ang.).
  5. Guy Wildenstein Owes $330 Million in Back Taxes to France | BLOUIN ARTINFO [online], www.blouinartinfo.com [dostęp 2017-11-20] [zarchiwizowane z adresu 2015-09-23] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]