Wilhelm Florentin von Salm-Salm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wilhelm Florentin von Salm-Salm
Arcybiskup Metropolita Praski
Prymas Czech
Wilhelm Florentin von Salm-Salm
Herb Wilhelm Florentin von Salm-Salm
Data i miejsce urodzenia 10 maja 1745
Anholt
Data i miejsce śmierci 14 września 1810
Hambach an der Weinstraße
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Prezbiterat 17 marca 1771
Nominacja biskupia 30 stycznia 1776
(biskup Tournai)
1 maja 1793
(arcybiskup praski)
Sakra biskupia 14 lipca 1776

Wilhelm Florentin von Salm-Salm, Vilém Florentin Salm (ur. 10 maja 1745 na zamku w Anholt; zm. 14 września 1810 w Hambach an der Weinstraße) – austriacki duchowny kościoła katolickiego, biskup Tournai w latach 1776-1793, arcybiskup metropolita praski i prymas Czech od 1793 r.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość i początki pracy duszpasterskiej[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1745 r. jako syn osiemnaste dziecko austriackiego feldmarszałka i gubernatora Antwerpii Nikolausa Leopolda von Salm-Salm. Zgodnie z życzeniem ojca był przeznaczony do służby wojskowej, dlatego też uczył się w szkołach wojskowych. Jednak ostatecznie porzucił karierę wojskową i rozpoczął studia teologiczne oraz prawnicze w Kolonii i Lüttich. W 1761 r. został kanonikiem katedralnym w Kolonii, Strasburgu i Lüttich, a cztery lata później w Augsburgu.

17 marca 1771 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W tym czasie kapituła katedralna w Tournai zwróciła się do cesarzowej Marii Teresy o powołanie go na nowego ordynariusza tamtejszej diecezji, która wakowała od 1770 r. Jednak Wilhelm von Salm-Salm otrzymał zatwierdzenie na tym stanowisku od cesarzowej dopiero 30 stycznia 1776 r., z kolei prowizję papieską kilka miesięcy później, czyli 20 maja.

Biskup Tournai[edytuj | edytuj kod]

Jako biskup Tournai wykazał się wielką troską o sprawy duchowe i materialne swoich duchownych oraz wiernych przez co zyskał uznanie miejscowej ludności. Ponadto w latach 1773-1788 był regentem w swoich posiadłościach rodowych, zarządzając nimi do czasu osiągnięcia pełnoletności przez swojego bratanka. W 1788 r. założył także zgodnie z wolą cesarz Józefa II Seminarium Ogólne w Leuven.

Część diecezji Tournai należała do Francji dlatego też została ona objęta przez rewolucję francuską, w związku z tym biskup Wilhelm wziął udział w odbywających się w Wersalu obradach Stanów Generalnych. Gdy jednak jej przywódcy zaczęli buntować miejscowy kler diecezjalny oraz ingerując w działalność Kościoła katolickiego, na znak protestu i solidarności z dworem habsburskim wyjechał z Francji do Kolonii. Mimo to często wizytował swoje biskupstwo, uciekając z niego dopiero w czasie najazdu francuskiego na Niderlandy.

Arcybiskup praski[edytuj | edytuj kod]

Znalazł się następnie w Wiedniu, gdzie dzięki poparciu Józefa II został mianowany 1 maja 1793 r. arcybiskupem metropolitą praskim. Papież Pius VI zatwierdził ten wybór 23 września tego samego roku, a 2 maja następnego roku odbył się jego uroczysty ingres do archikatedry św. Wita.

na okres jego pontyfikatu przypadł trudny okres wojen napoleońskich, które objęły cały kontynent europejski. W tym czasie stał rozwijać się działalność charytatywną przeznaczając na to własne fundusze rodzinne. Od 1793 r. przeznaczał także ok. 12 tys. florenów rocznie na utrzymanie biskupstwa w Czeskich Budziejowicach.

Jako arcybiskup wizytował rocznie kilka dekanatów. Zmarł w 1810 r. podczas jednej z podróży po rodzinnych stronach. jego grób znajduje się w kaplicy pałacowej w Kamenitz.

Sukcesja apostolska
Konsekrator: Max Friedrich von Königsegg und Rothenfels
Data konsekracji 14 lipca 1776
Współkonsekrował
Biskup Data konsekracji
Václav Leopold Chlumčanský 28 września 1795

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kurt A. Huber: Erwin Gatz: Die Bischöfe des Heiligen Römischen Reiches 1648–1803. ISBN 3-428-06763-0. (niem.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Franz Ernst von Salm-Reifferscheid
Template-Bishop.svg Biskup ordynariusz Tournai
1776-1793
Template-Bishop.svg Następca
François-Joseph Hirn