Wilhelm I (hrabia Holandii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wilhelm I
ilustracja
ilustracja herbu
hrabia Holandii
Okres

od 1203
do 1222

Poprzednik

Dirk VII

Następca

Floris IV

Dane biograficzne
Dynastia

Pierwsza dynastia holenderska

Data urodzenia

ok. 1170

Data śmierci

1222 r.

Ojciec

Floris III

Matka

Ada z Huntingdon

Żona

1. Adelajda z Geldrii, 2. Maria z Brabancji

Dzieci

Floris IV, Otto, Wilhelm, Ryszarda, Ada

Wilhelm I (ur. ok. 1170 r., zm. w 1222 r.) – hrabia Holandii od 1203 r.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wilhelm był drugim synem hrabiego Holandii Florisa III i Ady z Huntington, wnuczki króla Szkocji Dawida I i zarazem siostry króla Szkocji Malkolma IV. Wraz z ojcem uczestniczył w III wyprawie krzyżowej. W jej trakcie, w 1190 r., zmarł ojciec, a Wilhelm wrócił do kraju. Domagał się dopuszczenia do współrządów, lecz starszy brat Dirk VII odmówił. Walka zbrojna Wilhelma o tron skończyła się porażką (został uwięziony, zdołał odzyskać wolność dzięki pomocy hrabiego Geldrii Ottona I, którego zięciem został w tym czasie). W 1203 r. Dirk VII zmarł i Wilhelm chciał objąć dziedzictwo po nim, czemu sprzeciwiła się jego bratanica Ada i jej mąż Ludwik, hrabia Loon. Walki o Holandię toczyły się ze zmiennym szczęściem przez kilka lat, ostatecznie zwyciężył w nich Wilhelm.

W sporze pomiędzy Staufami i Welfami o władzę w Cesarstwie Wilhelm początkowo opowiedział się po stronie tych pierwszych. W 1214 r. w bitwie pod Bouvines stał jednak po stronie welfijskiego cesarza Ottona IV. Wkrótce ponownie zmienił stronnictwo i przyłączył się do królewicza francuskiego Ludwika w jego wyprawie do Anglii. W 1217 r. zdecydował się na udział w V wyprawie krzyżowej. Zimę spędził w Portugalii, gdzie uczestniczył w walkach przeciwko Arabom. W kolejnym roku przybył na Bliski Wschód i brał udział w walkach o Damiettę. Po zdobyciu twierdzy uznał swe śluby za wypełnione i wrócił do Holandii.

Wilhelm położył pewne zasługi do rozwoju kraju. Z czasów jego panowania pochodzą pierwsze znane nam nadania praw miejskich w historycznej Holandii (Geertruidenberg 1213 i Dordrecht 1220; także stolica Zelandii Middelburg 1217).

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą żoną Wilhelma była Adalejda (ok. 1187–1218), córka hrabiego Geldrii Ottona I. Ze związku tego pochodziło trzech synów i dwie córki:

Drugą żoną Wilhelma była Maria (1191–po 1260), córka księcia Brabancji Henryka I i wdowa po cesarzu Ottonie IV z Brunszwiku. To małżeństwo pozostało bezdzietne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]