Wilhelm Opawski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wilhelm Opawski (ur. ok. 1410, zm. 15 sierpnia 1452) – z dynastii Przemyślidów, współrządca Opawy razem z Wacławem II w latach 1433-1445/9, potem samodzielny książę opawski (formalnie współrządcami byli młodsi bracia – Ernest i Przemek II, od 1443 r. odziedziczył po matce księstwo ziębickie.

Wilhelm był trzecim pod względem starszeństwa synem księcia opawskiego Przemka i Katarzyny Ziębickiej. Po śmierci ojca w 1433 r. został wraz z braćmi władcą niewielkiego terytorium wokół miasta Opawy.

Dbając o prestiż i znaczenie rodu związał się politycznie z biskupem wrocławskim Konradem IV Oleśnickim. Umożliwiło mu to objęcie w 1443 r. urzędu starosty generalnego Śląska i przejęcie po zmarłej matce dzielnicy ziębickiej. 8 lipca 1445 r. Wilhelm jako starosta przyczynił się do zawarcia pokoju ziemskiego na Śląsku.

Wilhelm był od ok. 1435 r. żonaty z Salomeą z Častolovic, z którą doczekał się pięciorga dzieci – trzech synów (byli to Fryderyk, Wacława III i Przemek), oraz dwóch córek (Katarzyny, zm. 1504 r. wydanej za księcia żagańskiego Jana II i Anny, zm. 1515 r. opatki w klasztorze w Trzebnicy).

Wilhelm Opawski zmarł 15 sierpnia 1452 r. i został pochowany w kościele św. Ducha w Opawie. Opiekę nad dziećmi powierzył bratu Ernestowi, który jednak sprzeniewierzył się obowiązkom i rozprzedał cały majątek zarówno swój, jak i bratanków.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Książęta i księżne Górnego Śląska, pod red. A. Barciaka, Katowice 1995, s. 116.