Wilhelm Troschel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wilhelm Troschel
Data i miejsce urodzenia 26 sierpnia 1823
Warszawa
Data i miejsce śmierci 2 marca 1887
Warszawa
Typ głosu bas
Gatunki opera
Zawód solista operowy, pedagog, kompozytor
Aktywność 1843-1865
WilhelmTroschel.png
Grób Wilhelma Troschela na Cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie

Wilhelm Troschel (ur. 26 sierpnia 1823 w Warszawie, zm. 2 marca 1887 tamże) - polski śpiewak, bas sceny warszawskiej, artysta operowy, nauczyciel śpiewu i kompozytor. Pierwszy raz wystąpił na scenie w 1843, ostatni w 1865. Ceniony przez współczesnych za silny i dźwięczny głos obok wybornej metody i znakomitej gry, co stawiało go między pierwszorzędnymi artystami sceny.[potrzebny przypis] Był pierwszym odtwórcą roli Zbigniewa w Strasznym Dworze Stanisława Moniuszki. Kompozycje Troschela, głównie do śpiewu, były powszechnie lubiane za ich łatwość i wdzięczną melodyjność. Jako nauczyciel śpiewu położył zasługę przez szerzenie dobrej metody i gustu wśród licznego grona uczenic[1].

Był żonaty z Wilhelminą z Sennewaldów (1830-1915), córką wydawcy Gustawa Adolfa. Córka ich Paulina wyszła za znanego zegarmistrza Ludwika Lilpopa[1].

Przypisy[edytuj]

  1. a b S. Orgelbranda Encyklopedja Powszechna. Warszawa: Wydawnictwo Towarzystwa Akcyjnego Odlewni Czcionek i Drukarni S. Orgelbranda Synów, XIX i pocz. XX wieku (może wymagać uaktualnienia).