Wilhelm VI (landgraf Hesji-Kassel)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wilhelm VI
Ilustracja
ilustracja herbu
Landgraf Hesji-Kassel
Okres od 1637
do 1663
Poprzednik Wilhelm V Stały
Następca Wilhelm VII
Dane biograficzne
Dynastia heska
Data i miejsce urodzenia 23 maja 1629
Kassel
Data i miejsce śmierci 16 lipca 1663
Haina
Ojciec Wilhelm V Stały
Matka Amalia Elżbieta z Hanau
Żona Jadwiga Zofia brandenburska
od 1649
Dzieci Szarlotta Amalia, Wilhelm VII, Luiza, Karol, Filip, Jerzy, Elżbieta Henrietta

Wilhelm VI zwany Sprawiedliwym (ur. 23 maja 1629 r. w Kassel, zm. 16 lipca 1663 r. w Haina) – landgraf Hesji-Kassel od 1637 r.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wilhelm był synem landgrafa Hesji-Kassel Wilhelma V i Amalii Elżbiety, córki hrabiego Hanau Filipa Ludwika II. Ponieważ w chwili śmierci ojca w 1637 r. był jedynym pozostałym przy życiu spośród jego synów, został księciem Hesji-Kassel. Wychowywany był początkowo przez matkę (która sprawowała rządy w jego imieniu), potem odbył Grand Tour po Francji i Niderlandach. W 1649 r. poślubił córkę margrabiego Brandenburgii Jerzego Wilhelma Hohenzollerna Jadwigę Zofię. W kolejnym roku objął faktyczny ster rządów w Hesji-Kassel.

Głównym celem Wilhelma było przywrócenie porządku i dobrobytu w bardzo zniszczonym w czasie wojny trzydziestoletniej księstwie. Prowadził w tym celu akcję osiedlania dawnych żołnierzy, wprowadził też zasady samoobrony przeciwko bandom plądrującym okolice. Wprowadził uregulowania dotyczące zasad wykonywania pracy najemnej, starał się przez politykę podatkową wspierać rolników odbudowujących gospodarstwa. Przykładał ogromną wagę do melioracji, ogłosił zasady racjonalnej gospodarki leśnej. Dbał o drogi i żeglugę rzeczną. Zorganizował własną pocztę. Zorganizował na nowo szkolnictwo i kościół w księstwie, m.in. doprowadził do ponownego rozpoczęcia działalności przez zamknięty w okresie wojny uniwersytet w Marburgu i starał się o odnowę duchowieństwa, szczególnie, że w jego rękach pozostawało szkolnictwo ludowe. Zreformował także wymiar sprawiedliwości.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Żoną Wilhelma była Jadwiga Zofia (1623–1683), córka margrabiego Brandenburgii Jerzego Wilhelma Hohenzollerna. Z małżeństwa tego pochodziło siedmioro dzieci:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]