Wilhelm Wachtel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wilhelm Wachtel
Ilustracja
Autoportret
Data i miejsce urodzenia

12 sierpnia 1875
Lwów

Data i miejsce śmierci

30 grudnia 1942
USA

Dziedzina sztuki

Malarstwo, grafika

Epoka

Realizm

Wilhelm Wachtel (ur. 12 sierpnia 1875 we Lwowie, zm. 30 grudnia 1942 w USA) – żydowsko-polski malarz, grafik, ilustrator, przedstawiciel realizmu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się i mieszkał we Lwowie. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Leona Wyczółkowskiego i Leopolda Löfflera, a następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Nikolausa Gysisa. Podróżował często do Wiednia, Paryża, do Palestyny, gdzie osiedlił się w 1936 roku. Po wybuchu II wojny światowej wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.

Malował olejno, rysował pastelami, zajmował się grafiką (teka litografii Pożegnanie z Golusem), tworzył przede wszystkim sceny rodzajowe o tematyce żydowskiej, m.in. po powrocie z podróży do Palestyny, w 1922 roku, wykonał cykl obrazów przedstawiających trudne życie osadników żydowskich (chaluców), tworzył liryczne portrety, kompozycje o tematyce biblijnej, ilustrował książki. Dużo wystawiał, a w roku 1935 miał indywidualną wystawę w warszawskiej Zachęcie, na której pokazał blisko 50 prac. Większość jego prac zaginęła w czasie II wojny światowej.

Zginął tragicznie w wypadku samochodowym w Stanach Zjednoczonych.

Literatura dodatkowa[edytuj | edytuj kod]

  • Marian Fuks [et al.]: Żydzi polscy. Dzieje i kultura. Warszawa: Interpress, 1982. ISBN 83-223-2001-9.
  • Jerzy Tomaszewski, Andrzej Żbikowski: Żydzi w Polsce. Dzieje i kultura. Leksykon. Warszawa: Cyklady, 2001. ISBN 83-86859-58-X.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]