Wilhelm z Donjeon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty
Wilhelm Donjeon z Bourges (SOCist.)
William Donjeon
arcybiskup
Data urodzenia ok. 1135 lub 1150
zamek w Arthel
Data śmierci 10 stycznia 1209
Bourges
Czczony przez
Kościół/
wyznanie
katolicki
Data kanonizacji 17 maja 1218
przez Honoriusza III
Wspomnienie 10 lub 19 stycznia (cystersi)
Atrybuty biskup umierających
Patron dzieci
Szczególne miejsca kultu archidiecezja Bourges

Wilhelm z Donjeon, również: Wilhelm Donjeon z Bourges lub Wilhelm Wyznawca, właśc. fr. William Dungeon lub William Donjeon (ur. ok. 1135 lub 1150 na zamku w Arthel w Burgundii, zm. 10 stycznia 1209 w Bourges) – kanonik, cysters, arcybiskup Bourges (od 1200), święty Kościoła katolickiego.

Pochodził ze szlacheckiej rodziny grafów w Nevers. Jego ojciec Baldwin Donjeon oddał go na wychowanie jego stryjowi[a], archidiakonowi w Soissons który przygotowywał go do życia zakonnego od najmłodszych lat. Tam też został kanonikiem i otrzymał kanonię rychło rezygnując z niej. Był również kanonikiem w Paryżu. Poszukując drogi życiowej udał się do opactwa Grandmont koło Limoges, założonego przez św. Stefana z Muret, (obecnie część Saint-Sylvestre) a następnie do Pontigny, gdzie wstąpił do zakonu cystersów. Wkrótce został tam przeorem i kolejno opatem w cysterskim klasztorze Fontainejean (franc. Abbaye de Fontainejean)[b] (obecnie w gminie Saint-Maurice-sur-Aveyron) oraz w Chaalis niedaleko Senlis. Szczególną cześć oddawał Najświętszemu Sakramentowi[c]. Jego kandydaturę na biskupa Bourges wysunął biskup Paryża w 1199 roku. Wawrzyniec urząd objął niechętnie w 1200 z polecenia swojego przełożonego generała zakonu z Citeaux, sprawując go przez dziewięć lat i zachowując przy tym regułę cysterską. Dał się poznać jako obrońca ubogich i chorych oraz jako obrońca dyscypliny i praw Kościoła przed królem Francji Filipem II Augustem i przed papieżem Innocentym III. Podjął się kontynuacji budowy katedry św. Szczepana (św. Stefana), rozpoczętej przez swego poprzednika Henryka de Sully, odprawiwszy w niej pierwszą uroczystą mszę na Boże Narodzenie w 1208 roku. Zmarł podczas modlitwy po Objawieniu Pańskim w 1209 roku. Życzeniem Wilhelma Donjeon było, aby został pochowany we włosienicy i w popiele.

Kult[edytuj]

Proces kanonizacyjny wszczęto zaraz po jego śmierci, jednakże Innocenty III uchylił go. Kanonizacji dokonał dopiero Honoriusz III w 1218 roku.

Wspomnienie liturgiczne św. Wilhelma w Kościele katolickim obchodzone jest 10 stycznia za Martyrologium Rzymskim.

W zakonach cystersów i trapistów dzień pamięci przeniesienia relikwii przypada na 5 maja a wspomnienie przeniesiono z 10 na 19 stycznia.

Święty Wilhelm jest patronem dzieci.

W ikonografii przedstawiany jest jako biskup umierających.

Zobacz też[edytuj]

Uwagi

  1. Niektóre źródła podają, że był to Piotr Pustelnik (zm. 1115), jednakże z przyczyn chronologicznych nie znajduje to uzasadnienia.
  2. Niektóre źródła podają opactwo Fontaine-Jean w diecezji Sens w którym znajduje się opactwo Mont Saint-Martin.
  3. Zobacz: Adoracja Najświętszego Sakramentu.

Bibliografia[edytuj]