Wilhelm z Poitiers (kronikarz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wilhelm z Poitiers (ur. ok. 1020, zm. 1090) – normandzki kronikarz, który urodził się w Les Préaux, w pobliżu Pont-Audemer, a należał do wpływowego rodu szlachty normandzkiej. Po odbyciu krótkiej służby wojskowej wyjechał na studia do Poitiers, a wróciwszy do Normandii został kapelanem księcia Wilhelma i archidiakonem w Lisieux.

Orderic Vitalis zamieścił jego krótką biografię w swej Historia ecclesiastica nadmieniając, że pisywał również wiersze.

W swej pracy zatytułowanej Gesta Guillelmi II ducis Normannorum, której wstępna i końcowa część zaginęła, opisał barwnie życie i dzieje księcia; to, co przertwało do naszych czasów obejmuje okres od roku 1047 do 1068 i jest wartościowe ze względu na liczne szczegóły życia Zdobywcy i jego dworu, jakkolwiek mało wiarygodne, jeśli chodzi o okres angielski. Wilhelm z Poitiers opisuje z detalami przygotowania Normanów do inwazji na Anglię, bitwę pod Hastings i jej następstwa. Dzieło powstało pomiędzy 1071 a 1077 rokiem i zostało wykorzystane przez Orderica Vitalisa.

Gesta Guillelmi zostały przetłumaczone na język angielski: The Gesta Guillelmi of William of Poitiers (​ISBN 0-19-820553-8​).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Edward A. Freeman, William the Conqueror, New York 1902, The Perkins Book Company.