Wilhelma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wilhelma
Ilustracja
Lew morski i zabudowa parkowa
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Badenia-Wirtembergia
Miejscowość Stuttgart
Liczba zwierząt 8000
Liczba gatunków 1000
Położenie na mapie Stuttgartu
Mapa lokalizacyjna Stuttgartu
Wilhelma
Wilhelma
Położenie na mapie Badenii-Wirtembergii
Mapa lokalizacyjna Badenii-Wirtembergii
Wilhelma
Wilhelma
Położenie na mapie Niemiec
Mapa lokalizacyjna Niemiec
Wilhelma
Wilhelma
48,8053°N 9,2031°E/48,805300 9,203060

Wilhelma − wybudowany jako królewski zespół pałacowy, obecnie ogród zoologiczny w północnej części Stuttgartu w Badenii-Wirtembergii w południowych Niemczech.

Wilhelma
Kormorany
Zabudowa Wilhelmy
Jeden z zakątków ogrodu
Zabudowa ogrodu
Wilhelma w roku 1900
Element dekoracyjny fasady
Element sekoracyjny
Główny budynek parkowy
Amazonienhaus
W palmiarni
W palmiarni
Gniazdo bocianie
Fragment zabudowy parkowej
Jedna z fontann
W akwarium
Kilkudziesięcioletnia słonica Vilja w 2009
Karmienie pingwinów

Jest jedynym w Europie dużym ogrodem botaniczno-zoologicznym, w którym trzymanych jest 8000 zwierząt z ponad 1000 różnych gatunków oraz egzotyczne rośliny z ponad 5000 różnych gatunków. Szczególną atrakcją ogrodu jest unikatowa hodowla wszystkich czterech rodzajów małp człekokształtnych. W akwarium hodowane są zwierzęta i rośliny wodne pochodzące z całego niemalże świata. W ogrodzie botanicznym znajduje się dużych rozmiarów gaj magnoliowy. W grudniu 2007 na temat Wilhelmy rozpisywała się prasa europejska z powodu udanego przychowu niedźwiedzia polarnego. Młode, urodzone 10 grudnia 2007 zostało ochrzczone imieniem Wilbär. Na widok publiczny zostało po raz pierwszy wystawione 15 kwietnia 2008. Obecnie zwierzę to znajduje się w parku polarnym niedaleko Grönklitt w Szwecji[1].

Jak w wielu niemieckich zoo zwierzęta oddzielone są od zwiedzających prawie niezauważalnymi barierami. Osobliwością zoo w Stuttgarcie jest możliwość obserwowania karmienia piskląt. W górnej części ogrodu rosną sekwoje. Od zachodu do zoo przylega park miejski utrzymany w stylu ogrodów angielskich z ogromnym trawnikiem i nieregularnie sadzonymi grupami drzew.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kompleks powstał początkowo jako pałac królewski. Budynki utrzymane w stylu neomauretański przypominać miały pałac w Alhambrze. Zespół zaadoptowano do obecnych celów po II wojnie światowej. Odwiedzający Wilhelmę podziwiają piękno XIX-wiecznej zabudowy.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Dojazd do zoo od strony centrum miasta umożliwia kursująca codziennie linia tramwajowa.

Wyhodowanie roślin inwazyjnych[edytuj | edytuj kod]

Pracownicy akwarium odpowiedzialni są za wprowadzenie zmian genetycznych u gatunku Caulerpa taxifolia, jednej z alg pochodzących z Oceanu Indyjskiego. Alga ta stała się niebezpiecznym inwazyjnym gatunkiem, który stanowi zagrożenia dla delikatnej równowagi w środowisku. Źródła naukowe nazywają Caulerpa taxifolia "Algą Mordercą"[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wilbär ist jetzt Schwede. www.stuttgarter-zeitung.de, 2009-05-15. [dostęp 2010-07-11].
  2. Pierre Madl, Maricela Yip: Literature Review of Caulerpa taxifolia (ang.). www.sbg.ac.at, 2005-06. [dostęp 2010-07-11].