Wilk iberyjski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wilk iberyjski
Canis lupus signatus
Angelus Cabrera, 1907
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd drapieżne
Rodzina psowate
Rodzaj wilk
Gatunek wilk szary
Podgatunek wilk iberyjski
Zasięg występowania
Mapa występowania

Wilk iberyjski[1] (Canis lupus signatus) – podgatunek wilka szarego, drapieżnego ssaka z rodziny psowatych (Canidae), zamieszkujący Półwysep Iberyjski

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Wilk ten zamieszkuje północno - zachodnią część Hiszpanii, północno - wschodnią część Portugalii oraz obszary w okolicy Sierra Morena w Hiszpanii.

Cechy[edytuj | edytuj kod]

Są średniej wielkości i zbudowane szczuplej niż wilki eurazjatyckie. Samce mogą ważyć nawet 40 kilogramów, a samice – 32 kilogramy. Ich kolor sierści różni się w zależności od pór roku: w cieplejszych miesiącach ma jasnoszarą barwę, zimą – ciemnobrązową, a czasem nawet czerwonawą. Ma białe plamy na górnej wardze i ciemne na przednich nogach, i ogonie.

Odżywianie[edytuj | edytuj kod]

Dieta wilka iberyjskiego różni się w zależności od miejsca pobytu. Wilki w Kantabrii żywią się jeleniami, sarnami i dzikami, a wilki w Galicji, z braku innego pożywienia, są zmuszone do wykradania z gospodarstw kurczaków i świń. Wilki z Kastylii żerują głównie na króliki.

Stada[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak w większości stad wilków szarych, na czele stada wilków iberyjskich stoi para alfa. Okres godowy wilki mają pod koniec zimy. W miocie jest zwykle 5 lub 6 szczeniąt, które są pod opieką samicy do jesieni. Muszą być chronione przed puchaczami oraz orłami przez pierwszych kilka tygodni.

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

Wilk Iberyjski kiedyś zamieszkiwał zdecydowana większość Półwyspu Iberyjskiego, jednak w latach 1950 i 1960 wilki w Hiszpanii zostały oficjalnie uznane za szkodniki. Ich liczba spadła do zaledwie 400 - 500 sztuk i podgatunek ten został zaklasyfikowany jako zagrożony.

Polowanie na wilki zostało zakazane w Hiszpanii i Portugalii. Szacuje się, że wilków iberyjskich jest około 2000 w Hiszpanii i 400 w Portugalii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Systematyka i nazwy polskie za: Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 148. ISBN 978-83-88147-15-9.