Przejdź do zawartości

Willa Caro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Willa Caro w Gliwicach
Symbol zabytku nr rej. :
- A/1346/24 z 12.02.2024 (woj. śląskie)[1]
- A/1309/83 z 03.10.1983 (dawne woj. katowickie)[2]
Ilustracja
Willa Oscara Caro – główna siedziba Muzeum w Gliwicach
Państwo

 Polska

Miejscowość

Gliwice

Adres

ul. Dolnych Wałów 8a

Typ budynku

Willa

Styl architektoniczny

Neorenesans

Architekt

Autor projektu nieznany

Kondygnacje

3

Rozpoczęcie budowy

1882

Ukończenie budowy

1885

Ważniejsze przebudowy

1924

Pierwszy właściciel

Oscar Caro

Kolejni właściciele

Muzeum w Gliwicach

Położenie na mapie Gliwic
Mapa konturowa Gliwic, w centrum znajduje się punkt z opisem „Willa Caro w Gliwicach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Willa Caro w Gliwicach”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Willa Caro w Gliwicach”
Ziemia50°17′43,5″N 18°40′03,1″E/50,295417 18,667528
Strona internetowa

Willa Caro − zabytkowa rezydencja mieszkalna przemysłowca Oscara Caro mieszcząca się w Gliwicach.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Rezydencja znajduje się w centrum Gliwic przy ulicy Dolnych Wałów. Willa posiada niemal całkowicie zachowany wystrój wnętrz i jest przykładem nielicznie już zachowanych miejskich rezydencji mieszkalnych bogatych górnośląskich przemysłowców. Oprócz stałej wystawy muzealnej, obrazującej dziewiętnastowieczne wnętrza mieszkalne miejskich siedzib przemysłowców, w budynku znajduje się ekspozycja etnograficzna prezentująca kulturę ludową regionu gliwickiego. Ekspozycja ta stanowi uzupełnienie szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego. Organizowane są tu również liczne wystawy czasowe.

Przed budynkiem znajduje się na cokole rzeźba lwa czuwającego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Willa została zbudowana na zamówienie śląskiego przemysłowca Oscara Caro w latach 1882–1885. Oscar Caro, wnuk pochodzącego z Wrocławia handlarza materiałami żelaznymi, Moritza Isaaca Caro, osiedlił się w Gliwicach ok. 1882 r. Poślubił Florę, córkę miejscowego mistrza budowlanego Salomona Lubowskiego. Działkę, na której stanęła willa, nabył od swego szwagra i wspólnika w interesach, Heinricha Kerna, w 1882 roku. Pierwotnie parcela była znacznie większa, zajmowała cały pas między dzisiejszymi ulicami Dolnych Wałów i Wyszyńskiego. Pierwszy projekt rezydencji powstał prawdopodobnie w berlińskiej firmie architektonicznej Ihne & Stegmüller. W wyniku jego modyfikacji powstał jednopiętrowy budynek o formie bliskiej dziewiętnastowiecznej wizji włoskiej renesansowej architektury willowej, o harmonijnej i generalnie zrównoważonej sylwecie, jednak autor ostatecznej wersji obiektu nie jest znany. Zapewne był nim gliwicki mistrz budowlany Salomon Lubowski, od ok. 1882 r. teść Oscara. Budynek ukończono w 1885 r., o czym może świadczyć odkryty w głównej klatce wejściowej nad portalem wewnętrznym, przygotowany do wykonania w stiuku rysunek daty 1885. Willę otaczał rozległy, eklektyczny ogród z nieregularnymi alejkami i stawem. Na jego obrzeżach znajdowały się także budynki gospodarcze, stajnia i powozownia[3].

Oscar Caro pozostał bezpośrednim użytkownikiem willi do roku 1909, kiedy to ostatecznie przeniósł się do pałacu Paulinum w Jeleniej Górze. Właścicielem gliwickiej willi pozostał jednak do 1916 r. W następnych latach obiekt zmieniał właścicieli. Od 1924 r. mieściła się w nim siedziba spółki przemysłowo-budowlanej. Dokonano wówczas gruntownej przebudowy budynku: dobudowano drugie piętro, pokryto budynek nowym dachem, przebudowano częściowo wnętrza. W 1929 r. właścicielem willi był hrabia Nicolaus von Ballestrem z Pławniowic. W 1934 r. obiekt został przekazany miastu na nową siedzibę Oberschlesische Museum[3]. W 1945 r. został przejęty przez Muzeum w Gliwicach.

W latach 1991–2000 wykonano kapitalny remont budynku. Wnętrza zachowały w większości pierwotny wystrój: bogato zdobione stropy, boazerie, parkiety, stolarkę drzwiową i okienną. Ogród otacza obecnie wiernie zrekonstruowane kamienno-metalowe ogrodzenie. Aktualnie willa jest główną siedzibą Muzeum w Gliwicach[3].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Willa Caro w Gliwicach

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]