Willa Tugendhatów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Willa Tugendhatów w Brnie
Tugendhat Villa in Brnoa
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Villa Tugendhat-20070429.jpeg
Kraj Czechy
Typ kulturowe
Spełniane kryterium II, IV
Numer ref. 1052
Regionb Europa i Ameryka Północna
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 2001
na 25. sesji
a Oficjalna nazwa wpisana na liście UNESCO
b Oficjalny podział dokonany przez UNESCO
Położenie na mapie Brna
Mapa lokalizacyjna Brna
Willa Tugendhatów
Willa Tugendhatów
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Willa Tugendhatów
Willa Tugendhatów
Ziemia49°12′25,95″N 16°36′57,38″E/49,207208 16,615939
Widok z ulicy
Widok od strony ogrodu
Wnętrze willi Tugendhatów

Willa Tugendhatów w Brnie – luksusowy dom jednorodzinny w Brnie, dzieło niemieckiego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe. Willa została zbudowana w latach 1929-1930 dla przemysłowca Fritza Tugendhata i jego żony Grety w północnej części Brna, leżącego na Morawach w Czechach. Wkrótce stała się symbolem architektury modernistycznej.

Budynek stanowi przykład awangardowej architektury okresu międzywojennego. Budynek zrealizowano w usztywnionej ścianami stalowej konstrukcji szkieletowej, co stanowiło nowość w budownictwie mieszkaniowym. Znajduje się on na rozległej działce (ok. 2000 m²) o dużym spadku terenu. Architekt wykorzystał topografię i zbudował trójkondygnacyjny budynek, którego wejście od strony ulicy prowadzi na najwyższą kondygnację, niższe zaś otwierają się w stronę ogrodu. Zaaranżował wnętrze, osiągając dużo wolnej przestrzeni i dochodzącego światła. Całość wyposażenia domu została zaprojektowana przez Miesa oraz Lilly Reich. Jeden z typów foteli zaprojektowanych dla Tugendhatów jest nadal produkowany. Willa utrzymana jest w formach modernizmu i pozbawiona wszelkich ornamentów, jednak wnętrze nie pozostało surowe ze względu na użycie naturalnych materiałów wzorzystych, takich jak onyks i rzadkie drewno tropikalne (głównie mahoń). Onyksowa ściana jest częściowo półprzezroczysta i zmienia wygląd wraz ze zmianą intensywności promieni słonecznych. Architekt stworzył wspaniały widok z willi, który stanowi także integralną część wnętrza.

Koszt wybudowania willi był bardzo wysoki ze względu na niecodzienną metodę konstrukcyjną, luksusowe materiały, nowoczesną technologię ogrzewania i wentylacji itp. Ten wielki budynek łączy w sobie elegancką prostotę oraz funkcjonalność.

Rodzina Tugendhatów, którzy byli Żydami, opuściła Czechosłowację w końcu lat 30. w obawie przed nazistami i nigdy do kraju nie powróciła, osiedlając się w Szwajcarii. Dom po II wojnie światowej był wykorzystywany do różnorodnych celów, m.in. jako salki gimnastyczne oraz rządowy ośrodek wypoczynkowy. W 1992 r. w tym miejscu spotkali się przedstawiciele Czech i Słowacji w federacyjnej wówczas Czechosłowacji, którzy rozmawiali o jej podziale. Obecnie budynek należy do skarbu państwa.

W roku 2001 willa została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W latach 2010–2012 została poddana kompleksowej restauracji.

Zobacz też[edytuj]