Willa Tugendhatów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Willa Tugendhatów w Brnie
Tugendhat Villa in Brno[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Państwo  Czechy
Typ kulturowy
Spełniane kryterium II, IV
Numer ref. 1052
Region[b] Europa i Ameryka Północna
Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę 2001
na 25. sesji
Położenie na mapie Brna
Mapa lokalizacyjna Brna
Willa Tugendhatów
Willa Tugendhatów
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Willa Tugendhatów
Willa Tugendhatów
Położenie na mapie kraju południowomorawskiego
Mapa lokalizacyjna kraju południowomorawskiego
Willa Tugendhatów
Willa Tugendhatów
Ziemia49°12′25,95″N 16°36′57,38″E/49,207208 16,615939
Widok z ulicy
Widok od strony ogrodu
Wnętrze willi Tugendhatów

Willa Tugendhatów w Brnie – luksusowy dom jednorodzinny w Brnie, dzieło niemieckiego architekta Ludwiga Miesa van der Rohe. Willa została zbudowana w latach 1929-1930 dla przemysłowca Fritza Tugendhata i jego żony Grety w północnej części Brna, leżącego na Morawach w Czechach. Wkrótce stała się symbolem architektury modernistycznej.

Budynek stanowi przykład awangardowej architektury okresu międzywojennego. Budynek zrealizowano w usztywnionej ścianami stalowej konstrukcji szkieletowej, co stanowiło nowość w budownictwie mieszkaniowym. Znajduje się on na rozległej działce (0.73 ha[1]) o dużym spadku terenu. Dom ma 907 m² powierzchni[2], a sam salon ma 280 m²[3]. Architekt wykorzystał topografię i zbudował trójkondygnacyjny budynek, którego wejście od strony ulicy prowadzi na najwyższą kondygnację, niższe zaś otwierają się w stronę ogrodu. Zaaranżował wnętrze, osiągając dużo wolnej przestrzeni i dochodzącego światła. Całość wyposażenia domu została zaprojektowana przez Miesa oraz Lilly Reich. Jeden z typów foteli zaprojektowanych dla Tugendhatów jest nadal produkowany. Willa utrzymana jest w formach modernizmu i pozbawiona wszelkich ornamentów, jednak wnętrze nie pozostało surowe ze względu na użycie naturalnych materiałów wzorzystych, takich jak aragonit, trawertyn i rzadkie drewno tropikalne (głównie mahoń). Tak zwana "onyksowa ściana" (wykonana w rzeczywistości z aragonitu pochodzącego z Gór Atlas) jest częściowo półprzezroczysta i zmienia wygląd wraz ze zmianą intensywności promieni słonecznych. Dom zawiera wiele innowacji architektonicznych, które są ponadczasowe i wciąż uznawane za luksus, na przykład okna są sterowane elektrycznie i mają nietypowe wymiary[4] a wszystkie drzwi są wysokie i sięgają do sufitu (3,21 m)[5] a więc robią wyjątkowe wrażenie wizualne a także pozwalają na natychmiastowy dostęp świeżego powietrza i światła oraz poczucie wolności, godności i swobody bez żadnych barier architektonicznych[6]. Willa została także wyposażona w nowatorski ówcześnie system klimatyzacji, ogrzewania i nawilżania powietrza[7]. Dom zawiera także duży taras widokowy dostępny wprost z sypialni właścicieli. Architekt stworzył wspaniały widok z willi, który stanowi także integralną część wnętrza.

Koszt wybudowania willi był bardzo wysoki ze względu na niecodzienną metodę konstrukcyjną, luksusowe materiały, nowoczesną technologię ogrzewania i wentylacji itp. Ten wielki budynek łączy w sobie elegancką prostotę oraz funkcjonalność.

Rodzina Tugendhatów, którzy byli Żydami, opuściła Czechosłowację w maju 1938 w obawie przed nazistami i nigdy do kraju nie powróciła, osiedlając się w Szwajcarii a następnie w styczniu 1941 w Wenezueli[8]. Dom po II wojnie światowej był wykorzystywany do różnorodnych celów, m.in. jako salki gimnastyczne oraz rządowy ośrodek wypoczynkowy. W 1992 r. w tym miejscu spotkali się przedstawiciele Czech i Słowacji w federacyjnej wówczas Czechosłowacji, którzy rozmawiali o jej podziale. Obecnie budynek należy do skarbu państwa.

W roku 2001 willa została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W latach 2010–2012 została poddana kompleksowej restauracji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Unesco https://whc.unesco.org/uploads/nominations/1052.pdf
  2. La Historia de la Villa Tugendhat | Revista Travesías, travesiasdigital.com [dostęp 2019-10-29] (hiszp.).
  3. Unesco https://whc.unesco.org/uploads/nominations/1052.pdf
  4. Exhibition about Mies van der Rohe’s Villa Tugendhat opens in CIVA Brussels - BMIAA, www.bmiaa.com [dostęp 2020-02-01] (ang.).
  5. Villa Tugendhat as a Technical Monument - Elements of Passive Solar Architecture L. Maurerová, J. Hirš 2014
  6. Brief Encounters - DesignCurial, www.designcurial.com [dostęp 2018-11-15].
  7. THE STRUCTURE | Vila Tugendhat, www.tugendhat.eu [dostęp 2019-10-29] (ang.).
  8. THE COMMISSIONERS | Vila Tugendhat, www.tugendhat.eu [dostęp 2020-01-29] (ang.).