Willem de Fesch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Willem de Fesch
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 26 sierpnia 1687
Alkmaar
Pochodzenie holenderskie
Data i miejsce śmierci 3 stycznia 1761
Londyn
Instrumenty skrzypce
Gatunki muzyka poważna
Zawód kompozytor

Willem de Fesch (ur. 26 sierpnia 1687 w Alkmaar, zm. 3 stycznia 1761 w Londynie) - holenderski kompozytor. Mistrz sonaty i innych barokowych gatunków muzycznych. Tworzył zarówno w Holandii jak i w Wielkiej Brytanii gdzie wydał wiele anglojęzycznych pieśni takich jak I love t'is true in my breast, O lovely Maid i To make me feel a virgin's charms .

Do Wielkiej Brytanii wyjechał w 1731 roku, gdzie został skrzypkiem w orkiestrze, której szefem był Georg Friedrich Händel. Był także aktywny jako solista i kompozytor barokowego stylu włoskiego. Dzieła z opp. II, III, V i X stworzył w stylu włoskich concerti grossi. Warte uwagi są też jego sonaty na wiolonczelę op. VIII.

W Londynie de Fesch wystawił swoje oratorium Judith (Judyta). Miało to miejsce w 1733 roku, a więc w rok po wystawieniu Esther (1732) Händla - pierwszego oratorium angielskiego. Dwa pierwsze oratoria angielskie napisali więc cudzoziemcy!

Manuskrypt innego oratorium de Fescha ,Joseph z 1745 roku, został odkryty w roku 1980 przez belgijskiego muzykologa Pietera Andersena w archiwum Royal Academy. W 1984 wystawiono Józefa po raz pierwszy od czasów de Fescha, a w 1987 zorganizowano w Alkmaar Feschtival, poświęcony temu największemu kompozytorowi holenderskiemu XVIII wieku, który daje powód do dumy mieszkańcom swego rodzinnego miasta.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]