William Annand

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
William Annand

William Annand (ur. 10 kwietnia 1808, zm. 12 października 1887) – polityk kanadyjski, premier rządu Nowej Szkocji w latach 1867-1875.

Annand urodził się w Halifaksie. Początkowo był farmerem. Już swych wczesnych latach dwudziestych zaangażował się w politykę. Do legislatury kolonialnej został wybrany po raz pierwszy w 1837 gdy miał zaledwie 28 lat. Razem ze swym najbliższym współpracownikiem Josephem Howe, reprezentował w liberalna frakcje w legislaturze darzącą do powołania w kolonii rządu przedstawicielskiego odpowiedzialnego za całokształt spraw wewnętrznych. W 1843 Annand wycofał się z polityki w związku z kryzysem wewnątrz partii liberalnej związanym z niedoreprezentowaniem w niej działaczy katolickich. Annand odstąpił swoja pozycje innemu, właśnie katolickiemu liberałowi. W czasie nieobecności na scenie politycznej zajął się działalnością wydawnicza i edytorska. Początkowo współpracował z Howe w redagowaniu jego pisma Novoscotian, a potem utworzył swój własny dziennik Morning Chronicle.

Do czynnego życia politycznego powrócił w 1851 roku i został ponownie wybrany do rady legislacyjnej, tym razem już będącą bazą dla rządu przedstawicielskiego. Jak większość nowo-szkockich liberałów Annand był przeciwnikiem wejścia swej prowincji do Konfederacji Kanady i do po konfederacyjnych wyborów poszedł pod sztandarem partii antykonfederacyjnej Niespodziewanie jednak nie zdołał zdobyć mandatu w swym okręgu, który przypadł jego konserwatywnemu, i prokeonfederacyjnemu oponentowi Charlesowi Tupperowi. Mimo swej osobistej porażki i wobec zdecydowanego zwycięstwa anty konfederatów, Annand jako lider swej partii został premierem rządu prowincjonalnego. Pozostał premierem do roku 1875 niezmiennie pozostając na pozycji anty konfederacyjnej, nawet, gdy inni wybitni antykonfederaci, pomiędzy nimi i Howe, zmienili swoje stanowisko. Wobec reprezentowanych przez niego anachronicznych poglądów, został zmuszony do ustąpienia z przewodnictwa partii, a w konsekwencji z fotelu premiera. Następcą jego na obu stanowiskach został Philip Carteret Hill. Annand w nagrodę za swe zasługi ambasadorem Kanady z Londynnie. Strącił to stanowisko w 1878, lecz pozostał w Anglii jako poseł Nowej Szkocji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Dictionary of Canadian Biography Online (ang.)
  • Biografia w Dictionnaire biographique du Canada en ligne (fr.)