Przejdź do zawartości

William Bowman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sir William Bowman

William Bowman (ur. 20 lipca 1816, zm. 29 marca 1892) był brytyjskim chirurgiem, histologiem i anatomem. Jest najlepiej znany ze swoich badań różnych ludzkich narządów przy użyciu mikroskopu, chociaż praktykował również, z sukcesami, jako okulista.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Nantwich, Cheshire jako trzeci syn bankiera, a zarazem amatora botaniki i geologii. Bowman uczęszczał do szkoły Hazelwood niedaleko Birmingham od 1826[1]. Wypadek w dzieciństwie związany z prochem strzelniczym stał się prawdopodobnie przyczyną jego zainteresowania medycyną. Uczył się zawodu u Josepha Hodgsona w szpitalu w Birmingham od 1832[1]. Opuścił Birmingham w 1837 w celu pobrania dalszych nauk chirurgicznych w King's College London, gdzie pracował jako prosektor pod okiem Roberta Bentleya Todda, profesora fizjologii.

Jego najwcześniejsza godna uwagi praca dotyczyła struktury mięśni poprzecznie prążkowanych, za którą został wybrany członkiem Royal Society w 1841[1]. W wieku 25 lat zidentyfikował strukturę, która później została nazwana torebką Bowmana. W 1884, Królowa Wiktoria nadała mu tytuł baroneta. Zmarł w swoim domu, Joldwynds niedaleko Dorking, Surrey w 1892.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Hale-White, W. (1935) 'Sir William Bowman', pp177-188; in Great Doctors of the Nineteenth Century, Edward Arnold & Co