William Bullitt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
William Bullitt

William Christian Bullitt - (ur. 25 stycznia 1891 w Filadelfii - zm. 15 lutego 1967 w Neuilly-sur-Seine) - pierwszy ambasador Stanów Zjednoczonych w Moskwie po uznaniu ZSRR przez USA i nawiązaniu stosunków dyplomatycznych (1933).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował na Yale University, a następnie w Harvard Law School. Interesował się sprawami rosyjskimi od 1914 r., gdy po raz pierwszy wraz z matką odbył podróż po Rosji. W 1919 przyjechał do Moskwy, aby zorientować się w zamierzeniach bolszewików. Po powrocie do Waszyngtonu rekomendował nawiązanie stosunków dyplomatycznych z Rosją sowiecką, a wobec odrzucenia tej propozycji przez prezydenta podał się do dymisji. W 1933 r. po uznaniu ZSRR przez rząd amerykański, pojechał do Moskwy jako ambasador przebywał tam do 1936 r. Do 1940 r. był ambasadorem USA we Francji. Ostatnie lata życia spędził na farmie w stanie Massachusetts, podróżując sporadycznie do Paryża.

Jego następcą na stanowisku ambasadora USA w ZSRR był Joseph Davies.

W 1924 ożenił się z Louise Bryant, wdową po Johnie Reed. Małżeństwo nie przetrwało próby czasu, rozwód został przeprowadzony w 1930.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bogdan Grzeloński, W.C. Bullitt - pierwszy ambasador Stanów Zjednoczonych w ZSRR i specjalny wysłannik do Warszawy 17 maja 1935 roku, [w:] Historia i polityka. Studia i rozprawy dedykowane Profesorowi Adamowi Koseskiemu w 65. rocznicę urodzin, Pułtusk 2004.