Przejdź do zawartości

William C. Campbell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
William Cecil Campbell
Ilustracja
William C. Campbell (2015)
Państwo działania

Irlandia, Stany Zjednoczone

Data i miejsce urodzenia

28 czerwca 1930
Ramelton

profesor
Specjalność: biochemia
Alma Mater

Trinity College w Dublinie
University of Wisconsin-Madison

Uczelnia

Drew University

Nagrody

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny

Wzór strukturalny awermektyny

William C. Campbell (ur. 28 czerwca 1930 w Ramelton) – irlandzki biochemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w roku 2015.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1930 roku, w Ramelton, w hrabstwie Donegal, w Irlandii jako trzeci syn miejscowego sklepikarza R.J. Campbella. Uczęszczał do gimnazjum męskiego Campbell College w Belfaście, a następnie w 1952 roku ukończył Trinity College w Dublinie. Doktorat uzyskał na amerykańskim University of Wisconsin-Madison w 1957 roku. Przez szereg lat był związany z międzynarodowym koncernem farmaceutycznym Merck Sharp & Dohme[1].

Jest emerytowanym profesorem i pracownikiem naukowym Drew University w Madison w stanie New Jersey.

Prowadzone przez niego badania kultur bakterii Streptomyces avermitilis (wyizolowanych przez Satoshiego Ōmurę) wykazały skuteczność substancji wytwarzanych przez ten szczep w zwalczaniu pasożytów zwierząt domowych i hodowlanych. Grupa Campbella wyizolowała składnik aktywny, awermektynę, której pochodna, iwermektyna, została wykorzystana jako środek nicieniobójczy w leczeniu chorób pochodzenia pasożytniczego, m.in. ślepoty rzecznej i filariozy[2].

W 2015 roku wspólnie z Satoshim Ōmurą otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycia dotyczące terapii infekcji spowodowanych przez pasożytnicze nicienie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. William C. Campbell (Sc.D.). rameltontidytowns.com. [dostęp 2015-10-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-11)]. (ang.).
  2. Informacje prasowe, nobelprize.org, 5 października 2015
  3. William C. Campbell - Facts. nobelprize.org. [dostęp 2015-10-05]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]