William DuVall

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
William DuVall
Ilustracja
William DuVall podczas koncertu Alice in Chains w Londynie, 4 sierpnia 2009
Data i miejsce urodzenia 6 września 1967
Waszyngton
Instrumenty gitara elektryczna, gitara akustyczna
Typ głosu tenor
(Eb2-C♯6)[1]
Gatunki metal alternatywny, hard rock, hardcore punk, heavy metal, rock alternatywny
Zawód muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów, producent muzyczny, filozof
Aktywność od 1983
Wydawnictwo DVL, Virgin/EMI, Capitol
Powiązania Awareness Void of Chaos, Bl’ast
Instrument
ESP LTD Hybrid 400
Framus Diablo Supreme
Framus Panthera
1960 Les Paul Standard Reissue[2]
Zespoły
Neon Christ (1983–1986, 2011)
No Walls (1988–1992)
Madfly (1996–1999)
Comes with the Fall (1999–2008)
Alice in Chains (od 2006)
Giraffe Tongue Orchestra (od 2016)
Strona internetowa

William DuVall (ur. 6 września 1967 w Waszyngtonie[3] – amerykański muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów, a także producent muzyczny. Założyciel rockowej formacji Comes with the Fall[4]. Od 2006 członek amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains[5][6]. W pierwszej połowie lat 80. był silnie związany z nurtem hardcore punk, gdzie występował w formacjach Awareness Void of Chaos oraz Neon Christ. W latach 90. był członkiem zespołów czerpiących z tradycyjnego rockaNo Walls oraz Madfly. Od 1999 do 2008 był frontmanem grupy Comes with the Fall, z którą nagrał trzy albumy studyjne[4]. DuVall zdobył dyplom z filozofii, specjalizując się w tematach religijnych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Działalność artystyczna[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Neon Christ.

Urodził się 6 września 1967 w Waszyngtonie[3]. Naukę gry na gitarze rozpoczął w roku 1976, kiedy to mieszkał wraz ze swoją matką w Waszyngtonie[7]. Studiował na Georgia State University[8]. W pierwszej połowie lat 80., był silnie związany z lokalną sceną wywodzącą się z nurtu hardcore punk[9][10]. W 1983 był członkiem amatorskiego zespołu Awareness Void of Chaos[9]. W tym samym roku, DuVall był jednym z założycieli kontrowersyjnej formacji Neon Christ[10][11]. W zespole pełnił funkcję gitarzysty oraz autora tekstów. Grupa była silnie powiązana z zespołami Bl’ast oraz Corrosion of Conformity. Kwartet odbył dwie trasy koncertowe, a także nagrał materiał, który ukazał się na minialbumie Neon Christ 7”, nakładem wytwórni Social Crisis Records[12]. Zespół w trakcie swej trzyletniej działalności, zyskał sporą popularność, którą wykorzystywał do wspierania wielu akcji charytatywnych Fela Kuti. Formacja rozpadła się w 1986. Perkusista Jimmy Demer w 1990 doprowadził do wydania albumu studyjnego A Seven Inch Two Times, na który złożyło się łącznie 12 utworów. 8 z nich pochodziło z nagranego w 1984 minialbumu Neon Christ 7”, a 4 nowe kompozycje zostały zarejestrowane 3 września 1984[13]. Po rozpadzie Neon Christ, DuVall na krótko związał się z zespołem Bl’ast, gdzie piastował funkcję drugiego gitarzysty[9][14]. W znacznym stopniu przyczynił się do powstania materiału na album It’s in My Blood, utrzymanego w stylistyce hardcore punka oraz rocka alternatywnego. Wytwórnia SST Records założona przez wokalistę grupy Black Flag, Grega Ginna, wydała album. DuVall był zbyt krótko w zespole, aby zagrać na płycie. Jego udział ograniczył się jedynie do komponowania, jednak nie został wymieniony wśród twórców projektu[15].

 Osobny artykuł: No Walls.

W 1988 DuVall utworzył grupę No Walls[16], w której składzie znaleźli się jeszcze Hank Schroy (gitara basowa) oraz Matthew Cowley (perkusja)[17]. Zespół prezentował muzykę będącą mieszanką wielu gatunków, takich jak art rock, jazz, pop, hard rock, soul oraz world music[16][17]. Jedyny minialbum formacji ukazał się w 1992 pod nazwą No Walls[9][16]. Mentorem formacji był lider grupy Living Colour, Vernon Reid[17][18].

W roku 1994 DuVall został kompozytorem utworu „I Know” amerykańskiej piosenkarki Dionne Farris[19][20], który był nominowany do nagrody Grammy. Muzyk za ten utwór otrzymał nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców[20].

W 1996 DuVall założył zespół Madfly. W skład grupy weszli: Bevan Davies (perkusja), Nico Constantine (gitara) oraz Jeffery Blount (gitara basowa) (perkusja)[21]. DuVall pełnił rolę wokalisty, gitarzysty oraz autora tekstów. Zespół nagrał dwa albumy studyjne – Get the Silver (1996) oraz White Hot in the Black (1998), wydane przez amatorką wytwórnię DuValla – DVL Records[21]. Dystrybucją płyt w Stanach Zjednoczonych zajęły się wytwórnie Mercury oraz PolyGram.

 Osobny artykuł: Comes with the Fall.

W roku 1999 DuVall, Bevan Davies oraz Nico Constantine, przekształcili zespół Madfly w grupę Comes with the Fall[4][16]. Skład został uzupełniony przez basistę Adama Stangera[4]. Kwartet w 2000 wydał swój pierwszy album zatytułowany Comes with the Fall. Rok później, ukazał się drugi album studyjny – The Year is One[22]. Oba wydawnictwa ukazały się nakładem wytwórni DVL. Od początku swej działalności, zespół nawiązał aktywną współpracę z gitarzystą Jerrym Cantrellem[16]. W roku 2002 Comes with the Fall występował jako support przed gitarzystą, podczas trasy promującej album Degradation Trip[4][16]. DuVall wraz z resztą członków macierzystej formacji, udzielał się także w tym czasie w solowym zespole Cantrella[16]. Także w 2002, grupa Comes with the Fall wydała koncertowy album zatytułowany Live 2002[23]. W roku 2006 ukazał się minialbum The Reckoning, a rok później trzeci studyjny album formacji – Beyond the Last Light[24].

 Osobny artykuł: Alice in Chains.

W 2005, Cantrell, Inez oraz Kinney, rozpoczęli wspólne występy pod nazwą Alice in Chains[25][26]. DuVall początkowo występował z zespołem w charakterze gościnnym. Rok później, został pełnoprawnym członkiem grupy[5][6][27]. W pierwotnym założeniu, zespół planował zagrać jedynie kilka okazjonalnych koncertów, oddając w ten sposób hołd zmarłemu wokaliście. DuVall w jednym z wywiadów, w następujący sposób odniósł się do tej sytuacji:

William DuVall podczas Uproar Festival, 17 sierpnia 2013
Quote-alpha.png
Jakby na to nie patrzeć, to była jedna z trudniejszych decyzji. Dostałem propozycję występów razem z chłopakami jako Alice in Chains. Myślałem nad tym sporo czasu i uznałem, że warto zagrać te kilka wspólnych występów dla fanów. Wszyscy wychodziliśmy z założenia, że to będzie krótki epizod i na tym się zakończy[16].

Sean Kinney w jednym z wywiadów stanowczo stwierdził, że zespół nie planuje nowych nagrań pod szyldem Alice in Chains[5]. Po zagraniu kilku występów i entuzjastycznym przyjęciu ze strony publiczności, członkowie zespołu podjęli wspólną decyzję o stałej reaktywacji grupy. DuVall:

Quote-alpha.png
Nigdy nie spotkałem Layne’a, ale miałem okazję poznać jego rodzinę. Poznałem także jego mamę, zaraz po jego śmierci, kiedy graliśmy koncert w Seattle. Było dużo ludzi, panowała wspaniała atmosfera. Wystąpili z nami na jednej scenie zaproszeni goście, między innymi Ann Wilson oraz Chris Cornell. Po koncercie podeszła do mnie mama Layne’a i ze łzami w oczach powiedziała: „Jestem z ciebie dumna”. To było wręcz coś niesamowitego dla mnie[28].

W roku 2007 zespół udał się w trasę koncertową Re-Evolution Tour, występując wraz z zespołem Velvet Revolver[29]. W roku 2008 grupa rozpoczęła przygotowania do nagrania nowego materiału. Sesja odbyła się w Studio 606 w Northridge oraz w Henson Studios w Los Angeles[30]. Także w tym samym roku, DuVall wystąpił gościnnie podczas Meltdown Festival organizowanego przez Massive Attack, pełniąc obowiązki wokalne podczas występu zespołów MC5 i DTK[31]. Na przełomie lutego i marca 2009 grupa Alice in Chains wystąpiła między innymi obok Nine Inch Nails w ramach Soundwave Festival w Australii[32]. 29 września 2009 zespół wydał czwarty album studyjny – Black Gives Way to Blue[33]. DuVall został współautorem dwóch utworów z albumu – „Last of My Kind” oraz singlowego „A Looking in View[33]. Trasa Black Gives Way to Blue Tour promująca album, trwała nieco ponad rok i objęła w sumie 118 koncertów zagranych w Północnych Stanach oraz na kontynencie europejskim[34][35]. We wrześniu 2010 w jednym z udzielonych wywiadów, DuVall stwierdził, że zespół ma przygotowanych sporą ilość nowych riffów, które mają szansę być wykorzystane na nowym albumie. „Z dużym prawdopodobieństwem mogę uznać, że byłoby bez sensu zajść tak daleko, a potem wycofać się na kolejnych 15 lat” – wyznał[36].

W 2011 DuVall zaangażował się w projekt powstania filmu dokumentalnego All Alone Together, który miał przedstawiać losy zapomnianej sceny punkowej Atlanty[37]. Film powstał w reżyserii Edgara Johnsona, a DuVall zajął się produkcją. Pierwsze rozmowy na temat przymiarki do powstania filmu, muzyk prowadził z reżyserem w 2005[37]. Ostatecznie film nie został wydany. Także w 2011 DuVall ogłosił, że zespół Neon Christ ma w planach reaktywację w oryginalnym składzie, a także są przymiarki do nagrania nowego materiału, który zaczął być komponowany jeszcze w latach 80.[37]. W 2013, DuVall w rozmowie z TeamRock Radio, przyznał, że planuje zająć się produkcją dwóch filmów dokumentalnych. Pierwszy ma dotyczyć wspomnianej sceny punkowej i nosić tytuł All Alone Together: Neon Christ And Atlanta Hardcore, a drugi ma być poświęcony twórczości perkusisty jazzowego Milforda Gravesa[38].

28 maja 2013 zespół wydał piąty album studyjny The Devil Put Dinosaurs Here[39]. DuVall został współkompozytorem, a także autorem warstwy lirycznej i solówki gitarowej w utworze „Phantom Limb[40]. Odbył wraz z zespołem tournée The Devil Put Dinosaurs Here Tour, występując w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Europie, Azji oraz Australii[41][42].

W roku 2015 DuVall wystąpił gościnnie, między innymi obok gitarzysty Brenta Hindsa z grupy Mastodon, na debiutanckiej solowej płycie Bevana Daviesa, perkusisty znanego z zespołów Comes with the Fall oraz Danzig[43]. 19 listopada wokalista wziął udział w specjalnym koncercie, będącym hołdem złożonym dla gitarzysty Led Zeppelin Jimmy’ego Page’a, który został uhonorowany nagrodą EMP Founders Award[44]. DuVall wystąpił w utworach „When the Levee Breaks”, „Living Loving Maid (She’s Just a Woman)”, „No Quarter”, „How Many More Times”, „Immigrant Song”, „Communication Breakdown” oraz „Four Sticks”[44]. Ponadto, wokalista wziął udział w wykonaniu kompozycji „Rock and Roll”, która została zagrana ze wszystkimi uczestnikami koncertu, wśród których byli między innymi Duff McKagan, Jerry Cantrell, Kim Thayil oraz Paul Rodgers[45]. Koncert odbył się w EMP Museum w Seattle[44]. W 2016 DuVall dołączył do supergrupy Giraffe Tongue Orchestra, złożonej z muzyków Dillinger Escape Plan, Mastodon oraz The Mars Volta[46][47].

Instrumentarium[edytuj | edytuj kod]

Gitary

Pozostałe

 • Bogner Uberschall (wzmacniacz gitarowy)[20]
 • Matchless EC-30 (wzmacniacz gitarowy)[20]
 • Tortex Pitch Black (kostka)[48]
 • Nickel Wound Guitar Strings (struny)[48]
 • Dunlop MXR Smart Gate® Noise Gate M135 (analogowa bramka szumów)[48]
 • MC401 Boost/Line Driver (efekt gitarowy)[48]
 • Double D Black (pasek gitarowy)[48]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Neon Christ

No Walls

 • No Walls (demo/EP) (1992, Killing Floor Records)

Madfly

 • Get the Silver (1996, Killing Floor Records)
 • White Hot in the Black (1998, DVL Recordings)

Comes with the Fall

 • Comes With the Fall (2000, DVL)
 • The Year is One (2001, DVL)
 • Live 2002 (2002, DVL)
 • The Reckoning (EP) (2006, DVL)
 • Beyond the Last Light (2007, DVL)

Alice in Chains

Giraffe Tongue Orchestra

 • Broken Lines (2016, Party Smasher Inc./ Cooking Vinyl)[49]

Pozostałe

 • Sticks and Bricks – Program the Dead (2007, producent muzyczny)[50]
 • Black to CommMC5/DTK (2009, Easy Action Records, gościnnie: śpiew)[31]
 • MonstrO – MonstrO (2011, Vagrant Records, producent muzyczny)[51]
 • Bevan Davies – Bevan Davies (2015, gościnnie: śpiew)[43]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. William DuVall – The Range Place 2.0 (ang.). therangeplace.forummotions.com. [dostęp 2015-03-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-25)].
 2. a b Chris Ford: Alice In Chains’ William DuVall Shares Amp Fascination + Go-To Guitar (ang.). noisecreep.com. [dostęp 2015-03-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-26)].
 3. a b Playoff time in Alice in Chains league (ang.). ESPN.com. [dostęp 2011-12-09].
 4. a b c d e Greg Prato: Comes with the Fall – Biography & History (ang.). allmusic.com. [dostęp 2010-12-12].
 5. a b c Chris Harris: Remaining Alice in Chains Members Reuniting for Summer Gigs (ang.). mtv.com. [dostęp 2015-03-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-03)].
 6. a b Mitchell Peters. „Old bands, new singers”. Billboard, s.9. 9 września 2006
 7. William DuVall of Alice in Chains writers: The Guitar Heroes Who Lit the Fuse (ang.). medium.com. [dostęp 2015-06-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-13)].
 8. 10 Superstars You Never Knew Attended Georgia State University (ang.). studentsinthecity.gsu.edu. [dostęp 2015-08-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-09-05)].
 9. a b c d William DuVall – Encyclopaedia Metallum : The Metal Archives (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2015-03-25].
 10. a b Marc Burrows: No Barricades: William DuVall on hardcore, grunge and Alice In Chains (ang.). drownedinsound.com. [dostęp 2015-06-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-25)].
 11. de Sola 2015 ↓, s. 322.
 12. a b Steven Blush. „American Hardcore: A Tribal History”. Feral House, s.380. 19 października 2010. ​ISBN 978-1932595895
 13. Neon Christ – A Seven Inch Two Times (Vinyl) at Discogs (ang.). discogs.com. [dostęp 2011-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-09)].
 14. Kory Grow: Stream BL’AST!’s 1987 Hardcore Thrash Lickshot ‘BLOOD!’ Mixed by Dave Grohl (ang.). spin.com. [dostęp 2016-06-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-13)].
 15. Bl’ast – It’s In My Blood! (CD, Album) at Discogs (ang.). discogs.com. [dostęp 2011-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-08)].
 16. a b c d e f g h Chad Radford: With Alice in Chains, William DuVall finds his audience (ang.). clclt.com. [dostęp 2015-03-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-25)].
 17. a b c James Joyce: Beyond Failure: No Walls (1988 – 1992) (ang.). beyondfailure.blogspot.com. [dostęp 2015-08-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-30)].
 18. David Fricke: Living Colour’s Time Is Now (ang.). rollingstone.com. [dostęp 2016-06-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-13)].
 19. Tom Demalon: Wild Seed – Wild Flower – Dionne Farris (ang.). allmusic.com. [dostęp 2016-06-13].
 20. a b c d William DuVall on Fronting Alice in Chains (ang.). guitarplayer.com. [dostęp 2015-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-10-21)].
 21. a b Drummerszone artists – Bevan Davies (ang.). drummerszone.com. [dostęp 2016-06-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-13)].
 22. Year In One – Comes with the Fall (ang.). allmusic.com. [dostęp 2015-03-25].
 23. Live 2002 – Comes with the Fall (ang.). allmusic.com. [dostęp 2015-03-25].
 24. Greg Prato: Beyond the Last Light – Comes with the Fall (ang.). allmusic.com. [dostęp 2015-03-25].
 25. Travis Hay: Alice in Chains owns stage in tsunami (ang.). seattlepi.com. [dostęp 2013-03-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-05-11)].
 26. ALICE IN CHAINS: Photos From Tsunami Benefit Concert Posted Online (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2013-03-29].
 27. Lesław Dutkowski: Lepszy sposób patrzenia na życie – Rozmowa z zespołem Alice In Chains (pol.). onet.pl. [dostęp 2015-03-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-03)].
 28. Michael Christopher: Banged Up But Still Unbreakable: Comes With the Fall (ang.). popmatters.com. [dostęp 2011-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-13)].
 29. VELVET REVOLVER, ALICE IN CHAINS: North American Tour Dates Released (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2016-06-13].
 30. ALICE IN CHAINS Working With RUSH/FOO FIGHTERS Producer (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2015-03-25].
 31. a b Patrick Emery: Primal Scream and DTK-MC5 : Black to Comm (ang.). beat.com.au. [dostęp 2015-03-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-25)].
 32. NIN, ALICE IN CHAINS, SCARS ON BROADWAY, LAMB OF GOD Confirmed For Australia's SOUNDWAVE (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2011-08-05].
 33. a b Stephen Thomas Erlewine: Black Gives Way to Blue – Alice in Chains (ang.). allmusic.com. [dostęp 2016-06-13].
 34. Alice in Chains Concert Map by year: 2009 (ang.). setlist.fm. [dostęp 2015-03-25].
 35. Alice in Chains Concert Map by year: 2010 (ang.). setlist.fm. [dostęp 2015-03-25].
 36. Alice In Chains: bez sensu zniknąć na kolejnych 15 lat (pol.). onet.pl. [dostęp 2013-03-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-04)].
 37. a b c d Brett Buchanan: ALICE IN CHAINS SINGER WILLIAM DUVALL RECORDING NEW ALBUM WITH HIS OLD BAND & FINANCING DOCUMENTARY (ang.). alternativenation.net. [dostęp 2016-06-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-13)].
 38. ALICE IN CHAINS’ WILLIAM DUVALL Producing And Directing Two Documentaries (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2015-03-25].
 39. Stephen Thomas Erlewine: The Devil Put Dinosaurs Here – Alice in Chains (ang.). allmusic.com. [dostęp 2013-06-05].
 40. Stephen Thomas Erlewine: The Devil Put Dinosaurs Here – Alice in Chains : Credits (ang.). allmusic.com. [dostęp 2015-03-25].
 41. Alice in Chains Concert Map by year: 2013 (ang.). setlist.fm. [dostęp 2015-03-25].
 42. Alice in Chains Concert Map by year: 2014 (ang.). setlist.fm. [dostęp 2015-03-25].
 43. a b ALICE IN CHAINS, MASTODON Members Guest On BEVAN DAVIES’s Debut Solo Album (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2015-08-02].
 44. a b c Robert Ham: Jimmy Page Jams 'Rock and Roll' with Nirvana, GN'R Members at EMP Tribute (ang.). rollingstone.com. [dostęp 2015-11-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-11-23)].
 45. Video: JIMMY PAGE Performs LED ZEPPELIN's 'Rock And Roll' With Members Of SOUNDGARDEN, ALICE IN CHAINS (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2015-11-23].
 46. Joe DiVita: Alice in Chains Singer William DuVall Tapped to Front Giraffe Tongue Orchestra (ang.). loudwire.com. [dostęp 2016-02-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-25)].
 47. ALICE IN CHAINS Frontman Singing For GIRAFFE TONGUE ORCHESTRA Project (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2016-02-23].
 48. a b c d e Dunlop Manufacturing : William DuVall / Alice in Chains (ang.). jimdunlop.com. [dostęp 2015-03-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-26)].
 49. GIRAFFE TONGUE ORCHESTRA Feat. ALICE IN CHAINS, MASTODON, THE DILLINGER ESCAPE PLAN Members: 'Crucifixion' Song (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2016-06-20].
 50. ALICE IN CHAINS Singer Says New Songs Are 'Insane' (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2016-06-13].
 51. William DuVall : Credits : AllMusic (ang.). allmusic.com. [dostęp 2016-06-13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • David de Sola: Alice in Chains: The Untold Story. Thomas Dunne Books, 2015. ISBN 978-1250048073. (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]