William DuVall

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
William DuVall
Ilustracja
William DuVall podczas koncertu Alice in Chains w Londynie, 4 sierpnia 2009
Data i miejsce urodzenia 6 września 1967
Atlanta, Georgia
Instrumenty gitara elektryczna, gitara akustyczna
Typ głosu tenor
(Eb2-C♯6)[1]
Gatunki metal alternatywny, hard rock, hardcore punk, heavy metal, rock alternatywny
Zawód muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów, producent muzyczny, filozof
Aktywność od 1983
Wytwórnie płytowe DVL, Virgin/EMI, Capitol
Powiązania Awareness Void of Chaos, Bl’ast
Instrument
ESP LTD Hybrid 400
Framus Diablo Supreme
Framus Panthera
1960 Les Paul Standard Reissue[2]
Zespoły
Neon Christ (1983–1986, 2011)
No Walls (1988–1992)
Madfly (1996–1999)
Comes with the Fall (1999–2008)
Alice in Chains (od 2006)
Giraffe Tongue Orchestra (od 2016)
Strona internetowa

William DuVall (ur. 6 września 1967 w Atlancie[3]) – amerykański muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów, a także producent muzyczny. Założyciel rockowej formacji Comes with the Fall[4]. Od 2006 członek amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains[5][6]. W pierwszej połowie lat 80. był silnie związany z nurtem hardcore punk, gdzie występował w formacjach Awareness Void of Chaos oraz Neon Christ. W latach 90. był członkiem zespołów czerpiących z tradycyjnego rockaNo Walls oraz Madfly. Od 1999 do 2008 był frontmanem grupy Comes with the Fall, z którą nagrał trzy albumy studyjne[4]. DuVall zdobył dyplom z filozofii, specjalizując się w tematach religijnych.

Biografia[edytuj]

Działalność artystyczna[edytuj]

 Osobny artykuł: Neon Christ.

William DuVall urodził się 6 września 1967 w Atlancie w stanie Georgia. Naukę gry na gitarze rozpoczął w roku 1976, kiedy to mieszkał wraz ze swoją matką w Waszyngtonie[7]. Studiował na Georgia State University[8]. W pierwszej połowie lat 80., był silnie związany z lokalną sceną wywodzącą się z nurtu hardcore punk[3][9]. W 1983 był członkiem amatorskiego zespołu Awareness Void of Chaos[3]. W tym samym roku, DuVall był jednym z założycieli kontrowersyjnej formacji Neon Christ[9][10]. W zespole pełnił funkcję gitarzysty oraz autora tekstów. Grupa była silnie powiązana z zespołami Bl’ast oraz Corrosion of Conformity. Kwartet odbył dwie trasy koncertowe, a także nagrał materiał, który ukazał się na minialbumie Neon Christ 7", nakładem wytwórni Social Crisis Records[11]. Zespół w trakcie swej trzyletniej działalności, zyskał sporą popularność, którą wykorzystywał do wspierania wielu akcji charytatywnych Fela Kuti. Formacja rozpadła się w 1986. Perkusista Jimmy Demer w 1990 doprowadził do wydania albumu studyjnego A Seven Inch Two Times, na który złożyło się łącznie 12 utworów. 8 z nich pochodziło z nagranego w 1984 minialbumu Neon Christ 7", a 4 nowe kompozycje zostały zarejestrowane 3 września 1984[12]. Po rozpadzie Neon Christ, DuVall na krótko związał się z zespołem Bl’ast, gdzie piastował funkcję drugiego gitarzysty[3][10]. W znacznym stopniu przyczynił się do powstania materiału na album It's in My Blood, utrzymanego w stylistyce hardcore punka oraz rocka alternatywnego. Wytwórnia SST Records założona przez wokalistę grupy Black Flag Grega Ginna, wydała album. DuVall był zbyt krótko w zespole, aby zagrać na płycie. Jego udział ograniczył się jedynie do komponowania, jednak nie został wymieniony wśród twórców projektu[13].

W 1988 DuVall utworzył grupę No Walls, w której składzie znaleźli się jeszcze Hank Schroy (gitara basowa) oraz Matthew Cowley (perkusja)[14]. Zespół prezentował muzykę będącą mieszanką wielu gatunków, takich jak art rock, jazz, pop, hard rock, soul oraz world music[10]. Jedyny album formacji ukazał się w 1992 pod nazwą No Walls[3][15]. Mentorem formacji był lider grupy Living Colour Vernon Reid[14].

W roku 1994 DuVall został kompozytorem utworu „I Know” amerykańskiej piosenkarki Dionne Farris, który był nominowany do nagrody Grammy. Muzyk za ten utwór otrzymał nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców[10].

W 1996 DuVall założył zespół Madfly. W skład grupy weszli Bevan Davies (perkusja), Nico Constantine (gitara) oraz Jeffery Blount (gitara basowa) (perkusja)[10]. DuVall pełnił rolę wokalisty, gitarzysty oraz autora tekstów. Zespół nagrał dwa albumy studyjne – Get the Silver (1996) oraz White Hot in the Black (1998), wydane przez amatorką wytwórnię DuValla – DVL Records. Dystrybucją płyt w Stanach Zjednoczonych zajęły się wytwórnie Mercury oraz PolyGram.

 Osobny artykuł: Comes with the Fall.

W roku 1999 DuVall, Bevan Davies oraz Nico Constantine, przekształcili zespół Madfly w grupę Comes with the Fall[4][15]. Skład został uzupełniony przez basistę Adama Stangera[4]. Kwartet w 2000 wydał swój pierwszy album zatytułowany Comes with the Fall. Rok później, ukazał się drugi album – The Year is One[16]. Oba wydawnictwa ukazały się nakładem wytwórni DVL. Od początku swej działalności, zespół nawiązał aktywną współpracę z gitarzystą Jerrym Cantrellem[15]. W roku 2002 Comes with the Fall występował jako support przed gitarzystą, podczas trasy promującej album Degradation Trip[4][15]. DuVall wraz z resztą członków macierzystej formacji, udzielał się także w tym czasie w solowym zespole Cantrella[15]. Także w 2002, grupa Comes with the Fall wydała koncertowy album zatytułowany Live 2002[17]. W roku 2006 ukazał się minialbum The Reckoning, a rok później trzeci studyjny album formacji – Beyond the Last Light[18].

 Osobny artykuł: Alice in Chains.

W 2005, Cantrell, Inez oraz Kinney, rozpoczęli wspólne występy pod nazwą Alice in Chains[19][20]. DuVall początkowo występował z zespołem w charakterze gościnnym. Rok później, został pełnoprawnym członkiem grupy[5][6][21]. Początkowo zespół planował zagrać jedynie kilka okazjonalnych koncertów, oddając w ten sposób hołd zmarłemu wokaliście. DuVall w jednym z wywiadów, w następujący sposób odniósł się do tej sytuacji:

William DuVall podczas Uproar Festival, 17 sierpnia 2013
Quote-alpha.png
Jakby na to nie patrzeć, to była jedna z trudniejszych decyzji. Dostałem propozycję występów razem z chłopakami jako Alice in Chains. Myślałem nad tym sporo czasu i uznałem, że warto zagrać te kilka wspólnych występów dla fanów. Wszyscy wychodziliśmy z założenia, że to będzie krótki epizod i na tym się zakończy[15].

Sean Kinney w jednym z wywiadów stanowczo stwierdził, że zespół nie planuje nowych nagrań pod szyldem Alice in Chains[22]. Po zagraniu kilku występów i entuzjastycznym przyjęciu ze strony publiczności, członkowie zespołu podjęli wspólną decyzję o stałej reaktywacji grupy. DuVall:

Quote-alpha.png
Nigdy nie spotkałem Layne’a, ale miałem okazję poznać jego rodzinę. Poznałem także jego mamę, zaraz po jego śmierci, kiedy graliśmy koncert w Seattle. Było dużo ludzi, panowała wspaniała atmosfera. Wystąpili z nami na jednej scenie zaproszeni goście, między innymi Ann Wilson oraz Chris Cornell. Po koncercie podeszła do mnie mama Layne’a i ze łzami w oczach powiedziała: „Jestem z Ciebie dumna”. To było wręcz coś niesamowitego dla mnie[23].

W roku 2007 zespół udał się w trasę koncertową Re-Evolution Tour, występując wraz z zespołem Velvet Revolver[24]. W roku 2008 grupa rozpoczęła przygotowania do nagrania nowego materiału. Sesja odbyła się w Studio 606 w Northridge oraz w Henson Studios w Los Angeles[25]. Także w tym samym roku, DuVall wystąpił gościnnie podczas Meltdown Festival organizowanego przez Massive Attack, pełniąc obowiązki wokalne podczas występu zespołów MC5 i DTK[26]. Na przełomie lutego i marca 2009 grupa wystąpiła między innymi obok Nine Inch Nails w ramach Soundwave Festival w Australii[27]. 29 września 2009 zespół wydał czwarty album studyjny – Black Gives Way to Blue[28]. DuVall został współkompozytorem dwóch utworów z albumu – „Last of My Kind” oraz singlowego „A Looking in View”. Trasa Black Gives Way to Blue Tour promująca album, trwała nieco ponad rok i objęła w sumie 122 koncerty zagrane w Północnych Stanach oraz na kontynencie europejskim[29][30]. We wrześniu 2010 w jednym z wywiadów, DuVall stwierdził, że zespół ma przygotowanych sporą ilość nowych riffów, które mają szansę być wykorzystane na nowym albumie. „Z dużym prawdopodobieństwem mogę uznać, że byłoby bez sensu zajść tak daleko, a potem wycofać się na kolejnych 15 lat” – wyznał[31].

W 2011 DuVall zaangażował się w projekt powstania filmu dokumentalnego All Alone Together, który miał przedstawiać losy zapomnianej sceny punkowej Atlanty[32]. Film powstał w reżyserii Edgara Johnsona, a DuVall zajął się produkcją. Pierwsze rozmowy na temat przymiarki do powstania filmu, muzyk prowadził z reżyserem w 2005[32]. Ostatecznie film nie został wydany. Także w 2011 DuVall ogłosił, że zespół Neon Christ ma w planach reaktywację w oryginalnym składzie, a także są przymiarki do nagrania nowego materiału, który zaczął być komponowany jeszcze w latach 80.[32]. W 2013, DuVall w rozmowie z TeamRock Radio, przyznał, że planuje zająć się produkcją dwóch filmów dokumentalnych. Pierwszy ma dotyczyć wspomnianej sceny punkowej i nosić tytuł All Alone Together: Neon Christ And Atlanta Hardcore, a drugi ma być poświęcony twórczości perkusisty jazzowego Milforda Gravesa[33].

28 maja 2013 zespół wydał piąty album studyjny The Devil Put Dinosaurs Here[34]. DuVall został współkompozytorem, a także autorem warstwy lirycznej i solówki gitarowej w utworze „Phantom Limb[35]. Odbył wraz z zespołem tournée The Devil Put Dinosaurs Here Tour, występując w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Europie, Azji oraz Australii[36][37].

W roku 2015 DuVall wystąpił gościnnie, między innymi obok gitarzysty Brenta Hindsa z grupy Mastodon, na debiutanckiej solowej płycie Bevana Daviesa, perkusisty znanego z zespołów Comes with the Fall oraz Danzig[38]. 19 listopada wokalista wziął udział w specjalnym koncercie, będącym hołdem złożonym dla gitarzysty Led Zeppelin Jimmy’ego Page’a, który został uhonorowany nagrodą EMP Founders Award[39]. DuVall wystąpił w utworach „When the Levee Breaks”, „Living Loving Maid (She's Just a Woman)”, „No Quarter”, „How Many More Times”, „Immigrant Song”, „Communication Breakdown” oraz „Four Sticks”[39]. Ponadto, wokalista wziął udział w wykonaniu kompozycji „Rock and Roll”, która została wykonana ze wszystkimi uczestnikami koncertu, wśród których byli między innymi Jerry Cantrell, Duff McKagan, Kim Thayil oraz Paul Rodgers[40]. Koncert odbył się w EMP Museum w Seattle[39]. W 2016 DuVall dołączył do supergrupy Giraffe Tongue Orchestra, złożonej z muzyków Dillinger Escape Plan, Mastodon oraz The Mars Volta[41][42].

Instrumentarium[edytuj]

Gitary

Pozostałe

 • Bogner Uberschall (wzmacniacz gitarowy)[43]
 • Matchless EC-30 (wzmacniacz gitarowy)[43]
 • Tortex Pitch Black (kostka)[44]
 • Nickel Wound Guitar Strings (struny)[44]
 • Dunlop MXR Smart Gate® Noise Gate M135 (analogowa bramka szumów)[44]
 • MC401 Boost/Line Driver (efekt gitarowy)[44]
 • Double D Black (pasek gitarowy)[44]

Dyskografia[edytuj]

Neon Christ

No Walls

 • No Walls (demo/EP) (1992, Killing Floor Records)

Madfly

 • Get the Silver (1996, Killing Floor Records)
 • White Hot in the Black (1998, DVL Recordings)

Comes with the Fall

 • Comes With the Fall (2000, DVL)
 • The Year is One (2001, DVL)
 • Live 2002 (2002, DVL)
 • The Reckoning (EP) (2006, DVL)
 • Beyond the Last Light (2007, DVL)

Alice in Chains

Pozostałe

 • Sticks and Bricks – Program the Dead (2007, producent muzyczny)[45]
 • Black to CommMC5/DTK (2009, Easy Action Records, gościnnie: śpiew)[26]
 • MonstrO – MonstrO (2011, Vagrant Records, producent muzyczny)[38]
 • Bevan Davies – Bevan Davies (2015, gościnnie: śpiew)[38]

Filmografia[edytuj]

Filmy[edytuj]

Przypisy[edytuj]

 1. William DuVall – The Range Place 2.0 (ang.). therangeplace.forummotions.com. [dostęp 2015-03-25].
 2. a b Chris Ford: Alice In Chains’ William DuVall Shares Amp Fascination + Go-To Guitar (ang.). noisecreep.com. [dostęp 2015-03-26].
 3. a b c d e William DuVall – Encyclopaedia Metallum (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2015-03-25].
 4. a b c d e Greg Prato: Comes with the Fall – Biography & History (ang.). allmusic.com. [dostęp 2010-12-12].
 5. a b Chris Harris: Remaining Alice in Chains Members Reuniting for Summer Gigs (ang.). mtv.com. [dostęp 2015-03-25].
 6. a b Mitchell Peters. „Old bands, new singers” (2006-09-09). Billboard, s.9
 7. William DuVall of Alice in Chains writers: The Guitar Heroes Who Lit the Fuse (ang.). medium.com. [dostęp 2015-06-25].
 8. 10 Superstars You Never Knew Attended Georgia State University (ang.). studentsinthecity.gsu.edu. [dostęp 2015-08-10].
 9. a b Marc Burrows: No Barricades: William DuVall on hardcore, grunge and Alice In Chains (ang.). drownedinsound.com. [dostęp 2015-06-25].
 10. a b c d e Brian Walsby: Introverted Loudmouth. Kip DuVall (ang.). introvertedloudmouth.blogspot.com. [dostęp 2011-04-17].
 11. Neon Christ – Neon Christ (Vinyl) at Discogs (ang.). discogs.com. [dostęp 2011-08-05].
 12. Neon Christ – A Seven Inch Two Times (Vinyl) at Discogs (ang.). discogs.com. [dostęp 2011-08-05].
 13. Bl'ast – It's In My Blood! (CD, Album) at Discogs (ang.). discogs.com. [dostęp 2011-08-05].
 14. a b James Joyce: Beyond Failure: No Walls (1988 – 1992) (ang.). beyondfailure.blogspot.com. [dostęp 2015-08-16].
 15. a b c d e f Chad Radford: With Alice in Chains, William DuVall finds his audience (ang.). clclt.com. [dostęp 2015-03-25].
 16. Year In One – Comes with the Fall (ang.). allmusic.com. [dostęp 2015-03-25].
 17. Live 2002 – Comes with the Fall (ang.). allmusic.com. [dostęp 2015-03-25].
 18. Greg Prato: Beyond the Last Light – Comes with the Fall (ang.). allmusic.com. [dostęp 2015-03-25].
 19. Travis Hay: Alice in Chains owns stage in tsunami (ang.). seattlepi.com. [dostęp 2013-03-29].
 20. ALICE IN CHAINS: Photos From Tsunami Benefit Concert Posted Online (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2013-03-29].
 21. Lesław Dutkowski: Lepszy sposób patrzenia na życie – Rozmowa z zespołem Alice In Chains (pol.). onet.pl. [dostęp 2015-03-25].
 22. Remaining Alice In Chains Members Reuniting For Summer Gigs (ang.). mtv.com. [dostęp 2011-08-05].
 23. Michael Christopher: Banged Up But Still Unbreakable: Comes With the Fall. popmatters.com. [dostęp 2011-08-05].
 24. Alice in Chains Concert Map by tour: Re-Evolution Tour (ang.). setlist.fm. [dostęp 2015-03-25].
 25. ALICE IN CHAINS Working With RUSH/FOO FIGHTERS Producer (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2015-03-25].
 26. a b Patrick Emery: Primal Scream and DTK-MC5 : Black to Comm (ang.). beat.com.au. [dostęp 2015-03-25].
 27. NIN, ALICE IN CHAINS, SCARS ON BROADWAY, LAMB OF GOD Confirmed For Australia's SOUNDWAVE (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2011-08-05].
 28. Alice in Chains Black Gives Way to Blue (Virgin/EMI) (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2011-08-05].
 29. Alice in Chains Concert Map by year: 2009 (ang.). setlist.fm. [dostęp 2015-03-25].
 30. Alice in Chains Concert Map by year: 2010 (ang.). setlist.fm. [dostęp 2015-03-25].
 31. Alice In Chains: bez sensu zniknąć na kolejnych 15 lat (ang.). onet.pl. [dostęp 2013-03-29].
 32. a b c d All Alone Together: Neon Christ and Atlanta Hardcore (ang.). kickstarter.com. [dostęp 2011-08-05].
 33. ALICE IN CHAINS' WILLIAM DUVALL Producing And Directing Two Documentaries (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2015-03-25].
 34. Stephen Thomas Erlewine: The Devil Put Dinosaurs Here – Alice in Chains (ang.). allmusic.com. [dostęp 2013-06-05].
 35. Stephen Thomas Erlewine: The Devil Put Dinosaurs Here – Alice in Chains : Credits (ang.). allmusic.com. [dostęp 2015-03-25].
 36. Alice in Chains Concert Map by year: 2013 (ang.). setlist.fm. [dostęp 2015-03-25].
 37. Alice in Chains Concert Map by year: 2014 (ang.). setlist.fm. [dostęp 2015-03-25].
 38. a b c ALICE IN CHAINS, MASTODON Members Guest On BEVAN DAVIES's Debut Solo Album (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2015-08-02].
 39. a b c Robert Ham: Jimmy Page Jams 'Rock and Roll' with Nirvana, GN'R Members at EMP Tribute (ang.). rollingstone.com. [dostęp 2015-11-23].
 40. Video: JIMMY PAGE Performs LED ZEPPELIN's 'Rock And Roll' With Members Of SOUNDGARDEN, ALICE IN CHAINS (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2015-11-23].
 41. Joe DiVita: Alice in Chains Singer William DuVall Tapped to Front Giraffe Tongue Orchestra (ang.). loudwire.com. [dostęp 2016-02-23].
 42. ALICE IN CHAINS Frontman Singing For GIRAFFE TONGUE ORCHESTRA Project (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2016-02-23].
 43. a b William DuVall on Fronting Alice in Chains (ang.). guitarplayer.com. [dostęp 2015-10-22].
 44. a b c d e Dunlop Manufacturing : William DuVall / Alice in Chains (ang.). jimdunlop.com. [dostęp 2015-03-26].
 45. Szalone piosenki Alice in Chains (pol.). onet.pl. [dostęp 2011-08-05].

Linki zewnętrzne[edytuj]