William DuVall

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
William DuVall
Ilustracja
William DuVall podczas koncertu Alice in Chains w Londynie, 4 sierpnia 2009
Data i miejsce urodzenia 6 września 1967
Atlanta, Georgia
Pochodzenie Stany Zjednoczone
Instrument gitara elektryczna, gitara akustyczna
Typ głosu tenor
(Eb2-C♯6)[1]
Gatunek metal alternatywny, hard rock, hardcore punk, heavy metal, rock alternatywny
Zawód muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów, producent muzyczny, filozof
Aktywność od 1983
Wytwórnia płytowa DVL, Virgin/EMI, Capitol
Powiązania Awareness Void of Chaos, Bl'ast
Instrument
ESP LTD Hybrid 400
Framus Diablo Supreme
1960 Les Paul Standard Reissue[2]
Zespoły
Neon Christ (1983–1986, 2011)
No Walls (1988–1992)
Madfly (1996–1999)
Comes with the Fall (1999–2008)
Alice in Chains (od 2006)
Strona internetowa

William DuVall (ur. 6 września 1967 w Atlancie[3]) – amerykański muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów, a także producent muzyczny. Założyciel rockowej formacji Comes with the Fall[4]. Od 2006 członek amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains[5][6]. W pierwszej połowie lat 80. był silnie związany z nurtem hardcore punk, gdzie występował w formacjach Awareness Void of Chaos oraz Neon Christ. W latach 90. był członkiem zespołów czerpiących z tradycyjnego rocka No Walls oraz Madfly. Od 1999 do 2008 był frontmanem grupy Comes with the Fall, z którą nagrał trzy albumy studyjne[4]. DuVall zdobył dyplom z filozofii, specjalizując się w tematach religijnych.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Działalność artystyczna[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Neon Christ.

William DuVall urodził się 6 września 1967 w Atlancie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w roku 1976, kiedy to mieszkał wraz ze swoją matką w Waszyngtonie[7]. W pierwszej połowie lat 80., był silnie związany z lokalną sceną wywodzącą się z nurtu hardcore punk[3][8]. W 1983 był członkiem amatorskiego zespołu Awareness Void of Chaos[3]. W tym samym roku, DuVall był jednym z założycieli kontrowersyjnej formacji Neon Christ[9][8]. W zespole pełnił funkcję gitarzysty oraz autora tekstów. Grupa była silnie powiązana z zespołami Corrosion of Conformity oraz Bl'ast. Kwartet odbył dwie trasy koncertowe, a także nagrał materiał, który ukazał się na minialbumie Neon Christ 7", nakładem wytwórni Social Crisis Records[10]. Zespół w trakcie swej trzyletniej działalności, zyskał sporą popularność, którą wykorzystywał do wspierania wielu akcji charytatywnych Fela Kuti. Zespół rozpadł się w 1986. Perkusista Jimmy Demer w 1990 doprowadził do wydania albumu studyjnego A Seven Inch Two Times, na który złożyło się łącznie 12 utworów. 8 z nich pochodziło z nagranego w 1984 minialbumu Neon Christ 7", a 4 nowe kompozycje został zarejestrowane 3 września 1984[11]. Po rozpadzie Neon Christ, DuVall na krótko związał się z zespołem Bl'ast, gdzie piastował funkcję drugiego gitarzysty[3][9]. W znacznym stopniu przyczynił się do powstania materiału na album It's in My Blood, utrzymanego w stylistyce hardcore punka oraz rocka alternatywnego. Wytwórnia SST Records założona przez wokalistę grupy Black Flag Grega Ginna, wydała album. DuVall był zbyt krótko w zespole, aby zagrać na płycie. Jego udział ograniczył się jedynie do komponowania, jednak nie został wymieniony wśród twórców projektu[12].

W 1988 DuVall utworzył grupę No Walls, w której składzie znaleźli się jeszcze Hank Schroy (gitara basowa) oraz Matthew Cowley (perkusja)[3]. Zespół prezentował muzykę utrzymaną w stylu melodyjnego hard rocka, która była inspirowana dokonaniami Jimy’ego Hendrixa[9]. Jedyny album formacji ukazał się w 1992 pod nazwą No Walls[3][13].

W roku 1994 DuVall został kompozytorem utworu „I Know” Dionne Farris, który był nominowany do nagrody Grammy. Muzyk za ten utwór otrzymał nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców[9].

W 1996 DuVall założył zespół Madfly. W skład grupy weszli Bevan Davies (perkusja), Nico Constantine (gitara) oraz Jeffery Blount (gitara basowa) (perkusja)[9]. DuVall pełnił rolę wokalisty, gitarzysty oraz autora tekstów. Zespół nagrał dwa albumy studyjne – Get the Silver (1996) oraz White Hot in the Black (1998), wydane przez amatorką wytwórnię DuValla DVL Records. Dystrybucją płyt w Stanach Zjednoczonych zajęła się wytwórnia Mercury oraz PolyGram.

 Osobny artykuł: Comes with the Fall.

W roku 1999 DuVall, Bevan Davies oraz Nico Constantine, przekształcili zespół Madfly w grupę Comes with the Fall[4][13]. Skład zespołu uzupełnił basista Adam Stanger[4]. Kwartet w 2000 wydał swój pierwszy album zatytułowany Comes with the Fall. Rok później, grupa wydała drugi album The Year is One[14]. Oba wydawnictwa ukazały się nakładem wytwórni DVL. Od początku swej działalności, zespół nawiązał współpracę z gitarzystą Jerrym Cantrellem[13]. W roku 2002 zespół występował jako support przed gitarzystą, podczas trasy promującej album Degradation Trip[4][13]. DuVall wraz z resztą członków macierzystej formacji, udzielał się w tym czasie także w solowym zespole Cantrella[13]. Także w 2002, grupa Comes with the Fall wydała koncertowy album zatytułowany Live 2002[15]. W roku 2006 zespół wydał minialbum The Reckoning, a rok później trzeci studyjny album - Beyond The Last Light[16].

 Osobny artykuł: Alice in Chains.

W 2005, Cantrell, Inez oraz Kinney, rozpoczęli wspólne występy pod nazwą Alice in Chains[17][18]. DuVall początkowo występował z zespołem w charakterze gościnnym. Rok później, został pełnoprawnym członkiem grupy[5][6][19]. Początkowo zespół planował zagrać jedynie kilka koncertów, oddając w ten sposób hołd zmarłemu wokaliście. Sean Kinney w jednym z wywiadów stanowczo stwierdził, że zespół nie planuje nowych nagrań pod szyldem Alice in Chains[20]. DuVall w jednym z wywiadów, w następujący sposób odniósł się do tej sytuacji:

William DuVall podczas Uproar Festival, 17 sierpnia 2013
Quote-alpha.png
Jakby na to nie patrzeć, to była jedna z trudniejszych decyzji. Dostałem propozycję występów razem z chłopakami jako Alice in Chains. Myślałem nad tym sporo czasu i uznałem, że warto zagrać te kilka wspólnych występów dla fanów. Wszyscy wychodziliśmy z założenia, że to będzie krótki epizod i na tym się zakończy[13].

Sean Kinney w jednym z wywiadów stanowczo stwierdził, że zespół nie planuje nowych nagrań pod szyldem Alice in Chains[20]. Po zagraniu kilku koncertów i entuzjastycznym przyjęciu ze strony publiczności, członkowie zespołu podjęli wspólną decyzję o stałej reaktywacji grupy. DuVall:

Quote-alpha.png
Nigdy nie spotkałem Layne’a, ale miałem okazję poznać jego rodzinę. Poznałem także jego mamę, zaraz po jego śmierci, kiedy graliśmy koncert w Seattle. Było dużo ludzi, panowała wspaniała atmosfera. Wystąpili z nami na jednej scenie zaproszeni goście, między innymi Ann Wilson oraz Chris Cornell. Po koncercie podeszła do mnie mama Layne’a i ze łzami w oczach powiedziała: „Jestem z Ciebie dumna”. To było wręcz coś niesamowitego dla mnie[21].

W roku 2007 zespół udał się w trasę koncertową Re-Evolution Tour, występując wraz z zespołem Velvet Revolver[22]. W roku 2008 grupa rozpoczęła przygotowania do nagrania nowego materiału. Sesja odbyła się w Studio 606 w Northridge oraz w Henson Studios w Los Angeles[23]. Także w tym samym roku, DuVall wystąpił gościnnie podczas Meltdown Festival organizowanego przez Massive Attack, pełniąc obowiązki wokalne podczas występu zespołów MC5 i DTK[24]. Na przełomie lutego i marca 2009 grupa wystąpiła między innymi obok Nine Inch Nails w ramach Soundwave Festival w Australii[25]. 29 września 2009 zespół wydał czwarty album studyjny Black Gives Way to Blue[26]. DuVall został współkompozytorem dwóch utworów z albumu - „Last of My Kind” oraz singlowego „A Looking in View”. Trasa Black Gives Way to Blue Tour promująca album, trwała nieco ponad rok i objęła w sumie 122 koncerty zagrane w Północnych Stanach oraz na kontynencie europejskim[27][28]. We wrześniu 2010 w jednym z wywiadów, DuVall stwierdził, że zespół ma przygotowanych sporą ilość nowych riffów, które mają szansę być wykorzystane na nowym albumie. „Z dużym prawdopodobieństwem mogę uznać, że byłoby bez sensu zajść tak daleko, a potem wycofać się na kolejnych 15 lat” – wyznał[29].

W 2011 DuVall zaangażował się w projekt powstania filmu dokumentalnego All Alone Together, który miał przedstawiać losy zapomnianej sceny punkowej Atlanty[30]. Film powstał w reżyserii Edgara Johnsona, a DuVall zajął się produkcją. Pierwsze rozmowy na temat przymiarki do powstania filmu, muzyk prowadził z reżyserem w 2005[30]. Ostatecznie film nie został wydany. Także w 2011 DuVall ogłosił, że zespół Neon Christ ma w planach reaktywację w oryginalnym składzie, a także są przymiarki do nagrania nowego materiału, który zaczął być komponowany jeszcze w latach 80.[30]. W 2013, DuVall w rozmowie z TeamRock Radio, przyznał, że planuje zająć się produkcją dwóch filmów dokumentalnych. Pierwszy ma dotyczyć wspomnianej sceny punkowej i nosić tytuł All Alone Together: Neon Christ And Atlanta Hardcore, a drugi ma być poświęcony twórczości perkusisty jazzowego Milforda Gravesa[31].

28 maja 2013 zespół wydał piąty album studyjny The Devil Put Dinosaurs Here[32]. DuVall został współkompozytorem, a także autorem warstwy lirycznej i solówki gitarowej w utworze „Phantom Limb[33]. Odbył wraz z zespołem tournée The Devil Put Dinosaurs Here Tour, występując w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Europie, Azji oraz Australii[34][35].

Instrumentarium[edytuj | edytuj kod]

Gitary

Pozostałe

 • Tortex Pitch Black (kostka)[36]
 • Nickel Wound Guitar Strings (struny)[36]
 • Dunlop MXR Smart Gate® Noise Gate M135 (analogowa bramka szumów)[36]
 • MC401 Boost/Line Driver (efekt gitarowy)[36]
 • Double D Black (pasek gitarowy)[36]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Neon Christ

No Walls

 • No Walls (1992, Killing Floor Records)

Madfly

 • Get the Silver (1996, Killing Floor Records)
 • White Hot in the Black (1998, DVL Recordings)

Comes with the Fall

 • Comes With the Fall (2000, DVL)
 • The Year is One (2001, DVL)
 • Live 2002 (2002, DVL)
 • The Reckoning (EP) (2006, DVL)
 • Beyond The Last Light (2007, DVL)

Alice in Chains

Pozostałe

 • Black to CommMC5/DTK (2009, Easy Action Records, gościnnie: śpiew)[24]
 • Sticks and Bricks – Program the Dead (2007, producent muzyczny)[37]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. William DuVall – The Range Place 2.0 (ang.). therangeplace.forummotions.com. [dostęp 2015-03-25].
 2. 2,0 2,1 Chris Ford: Alice In Chains’ William DuVall Shares Amp Fascination + Go-To Guitar (ang.). noisecreep.com. [dostęp 2015-03-26].
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 William DuVall – Encyclopaedia Metallum (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2015-03-25].
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 Greg Prato: Comes with the Fall – Biography (ang.). allmusic.com. [dostęp 2010-12-12].
 5. 5,0 5,1 Chris Harris: Remaining Alice in Chains Members Reuniting for Summer Gigs (ang.). mtv.com. [dostęp 2015-03-25].
 6. 6,0 6,1 Mitchell Peters. „Old bands, new singers” (2006-09-09). Billboard, s.9
 7. William DuVall of Alice in Chains writers: The Guitar Heroes Who Lit the Fuse (ang.). medium.com. [dostęp 2015-06-25].
 8. 8,0 8,1 Marc Burrows: No Barricades: William DuVall on hardcore, grunge and Alice In Chains (ang.). drownedinsound.com. [dostęp 2015-06-25].
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 9,4 Brian Walsby: Introverted Loudmouth. Kip DuVall (ang.). introvertedloudmouth.blogspot.com. [dostęp 2011-04-17].
 10. Neon Christ – Neon Christ (Vinyl) at Discogs (ang.). discogs.com. [dostęp 2011-08-05].
 11. Neon Christ – A Seven Inch Two Times (Vinyl) at Discogs (ang.). discogs.com. [dostęp 2011-08-05].
 12. Bl'ast – It's In My Blood! (CD, Album) at Discogs (ang.). discogs.com. [dostęp 2011-08-05].
 13. 13,0 13,1 13,2 13,3 13,4 13,5 Chad Radford: With Alice in Chains, William DuVall finds his audience (ang.). clclt.com. [dostęp 2015-03-25].
 14. Year In One – Comes with the Fall (ang.). allmusic.com. [dostęp 2015-03-25].
 15. Live 2002 – Comes with the Fall (ang.). allmusic.com. [dostęp 2015-03-25].
 16. Greg Prato: Beyond the Last Light – Comes with the Fall (ang.). allmusic.com. [dostęp 2015-03-25].
 17. Travis Hay: Alice in Chains owns stage in tsunami (ang.). seattlepi.com. [dostęp 2013-03-29].
 18. ALICE IN CHAINS: Photos From Tsunami Benefit Concert Posted Online (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2013-03-29].
 19. Lesław Dutkowski: Lepszy sposób patrzenia na życie – Rozmowa z zespołem Alice In Chains (pol.). onet.pl. [dostęp 2015-03-25].
 20. 20,0 20,1 Remaining Alice In Chains Members Reuniting For Summer Gigs (ang.). mtv.com. [dostęp 2011-08-05].
 21. Michael Christopher: Banged Up But Still Unbreakable: Comes With the Fall. popmatters.com. [dostęp 2011-08-05].
 22. Alice in Chains Concert Map by tour: Re-Evolution Tour (ang.). setlist.fm. [dostęp 2015-03-25].
 23. ALICE IN CHAINS Working With RUSH/FOO FIGHTERS Producer (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2015-03-25].
 24. 24,0 24,1 Patrick Emery: Primal Scream and DTK-MC5 : Black to Comm (ang.). beat.com.au. [dostęp 2015-03-25].
 25. NIN, ALICE IN CHAINS, SCARS ON BROADWAY, LAMB OF GOD Confirmed For Australia's SOUNDWAVE (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2011-08-05].
 26. Alice in Chains Black Gives Way to Blue (Virgin/EMI) (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2011-08-05].
 27. Alice in Chains Concert Map by year: 2009 (ang.). setlist.fm. [dostęp 2015-03-25].
 28. Alice in Chains Concert Map by year: 2010 (ang.). setlist.fm. [dostęp 2015-03-25].
 29. Alice In Chains: bez sensu zniknąć na kolejnych 15 lat (ang.). onet.pl. [dostęp 2013-03-29].
 30. 30,0 30,1 30,2 30,3 All Alone Together: Neon Christ and Atlanta Hardcore (ang.). kickstarter.com. [dostęp 2011-08-05].
 31. ALICE IN CHAINS' WILLIAM DUVALL Producing And Directing Two Documentaries (ang.). blabbermouth.net. [dostęp 2015-03-25].
 32. Stephen Thomas Erlewine: The Devil Put Dinosaurs Here – Alice in Chains (ang.). allmusic.com. [dostęp 2013-06-05].
 33. Stephen Thomas Erlewine: The Devil Put Dinosaurs Here – Alice in Chains : Credits (ang.). allmusic.com. [dostęp 2015-03-25].
 34. Alice in Chains Concert Map by year: 2013 (ang.). setlist.fm. [dostęp 2015-03-25].
 35. Alice in Chains Concert Map by year: 2014 (ang.). setlist.fm. [dostęp 2015-03-25].
 36. 36,0 36,1 36,2 36,3 36,4 Dunlop Manufacturing : William DuVall / Alice in Chains (ang.). jimdunlop.com. [dostęp 2015-03-26].
 37. Szalone piosenki Alice in Chains (pol.). onet.pl. [dostęp 2011-08-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]