Przejdź do zawartości

William Edward Boeing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
William Edward Boeing
Ilustracja
William Edward Boeing (z lewej) i Frederick Rentschler
Data i miejsce urodzenia

1 października 1881
Detroit

Data i miejsce śmierci

28 września 1956
Puget Sound

Zawód, zajęcie

konstruktor lotniczy, pilot

podpis

William Edward Boeing (ur. 1 października 1881 w Detroit, zm. 28 września 1956 na jachcie w Puget Sound) – amerykański przemysłowiec, konstruktor lotniczy i pilot. Jeden z pionierów lotnictwa, założyciel Boeing Company i jego prezes w latach 1916–1934[1].

Urodził się w zamożnej rodzinie pochodzenia niemieckiego jako syn inżyniera górnictwa Wilhelma Böinga. Po rezygnacji, w 1903, ze studiów na Uniwersytecie Yale rozpoczął prowadzenie interesów w branży drzewnej, co przyniosło mu znaczny majątek. W 1909 przyjechał na targi przedsiębiorstw handlujących drewnem do Seattle. Tam po raz pierwszy zobaczył latające maszyny i postanowił założyć własne przedsiębiorstwo lotnicze.

W 1915 uzyskał licencję pilota, a 15 lipca 1916 wraz z George’em Westerveltem założył wytwórnię lotniczą B&W. Po rozstaniu się ze wspólnikiem, zmienił nazwę przedsiębiorstwa na Pacific Aero Products Company, zaś w 1917 na Boeing Airplane Company. Pierwszym większym sukcesem przedsiębiorstwa był wodnosamolot Model C, sprzedany marynarce w liczbie ponad 50 sztuk. W 1919 otworzył pierwszą międzynarodową linię poczty lotniczej między Seattle a Vancouver. W 1926 uruchomił linie lotnicze Boeing Air Transport (BAT), zajmujące się przewozem poczty, przesyłek i pasażerów między San Francisco a Chicago.

Boeing poszerzał zakres działalności kupując inne wytwórnie samolotów i części samolotowych, linie lotnicze, założył nawet szkołę pilotażu.

W okresie wielkiego kryzysu, na mocy ustawy antytrustowej z 1934, zakazującej jednoczesnego posiadania linii poczty lotniczej i wytwórni lotniczych, został zmuszony do podzielenia swojego przedsiębiorstwa. Zniechęcony, zrezygnował z bycia prezesem przedsiębiorstwa i zajął się hodowlą koni, także w tej dziedzinie osiągając znaczące rezultaty. W okresie II wojny światowej ochotniczo współpracował z Boeing Company jako konsultant. Od 1945 był dyrektorem banku w Seattle.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Biography of William E. Boeing. boeing.com. [dostęp 2016-09-28]. (ang.).