William Henry Harrison

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
William Henry Harrison
William Henry Harrison by Rembrandt Peale.jpg
Data urodzenia 9 lutego 1773
Data śmierci 4 kwietnia 1841
9. prezydent Stanów Zjednoczonych
Przynależność polityczna Partia Wigów
Okres urzędowania od 4 marca 1841
do 4 kwietnia 1841
Poprzednik Martin Van Buren
Następca John Tyler
William Henry Harrison's sig.svg

William Henry Harrison (ur. 9 lutego 1773 w hrabstwie Charles City, Wirginia, zm. 4 kwietnia 1841 w Waszyngtonie, Dystrykt Kolumbii) – dziewiąty prezydent USA. Uczył się filologii klasycznej i historii. Później studiował medycynę.

Syn Benjamina Harrisona V (potomka angielskich imigrantów) i Elizabeth Bassett. Rzucił studia i zaciągnął się do wojska. Został skierowany na północny zachód kraju, gdzie spędził większość życia. Brał udział w wojnach z Indianami.

Po wystąpieniu z armii został sekretarzem ds. Terytorium Północno-Zachodniego. Był pierwszym jego delegatem do Kongresu, brał udział w nadawaniu praw Terytorium, pomagał przy jego podziale na Terytorium Północno-Zachodnie i Terytorium Indiany. W latach 1801-1813 był gubernatorem Terytorium Indiany.

Jego zadaniem jako gubernatora było przede wszystkim odebranie ziemi Indianom i umożliwienie osadnictwa na ich terenach. Następnie musiał pilnować bezpieczeństwa.

W 1809 roku sytuacja stała się bardzo poważna. Utalentowany wódz Szaunisów, Tecumseh, wraz ze swoim bratem, Tenskwatawą, zaczęli budować konfederację plemion. W roku 1811 Harrison uzyskał zgodę na zaatakowanie konfederacji. Gdy Harrison prowadził swoją armię na stolicę konfederacji, został zaatakowany, wbrew ostrzeżeniom Tecumseha, przez ludzi Tenskwatawy. Klęska Indian przekreśliła plany zbudowania konfederacji, a Harrison mógł zająć się dalszą kolonizacją podbitych terytoriów.

Harrison i Tecumseh spotkali się podczas bitwy nad rzeką Thames w czasie wojny 1812 roku. 5 października 1813 roku wojska Harrisona pokonały połączone siły brytyjsko-indiańskie. Zdradzony Tecumseh poległ w boju. Po tej bitwie Indianie nie stanowili, aż do powstania Czarnego Jastrzębia w 1832 roku, poważnego zagrożenia na Północnym Zachodzie.

Po wojnie Harrison powrócił do cywilnego życia. Był członkiem partii Wigów. Sława bohatera wojennego pozwoliła mu na wygranie wyborów prezydenckich w 1840 roku.

Prezydentem był Harrison zaledwie przez miesiąc, po wygraniu wyborów zaszczycił Stany Zjednoczone najdłuższym przemówieniem prezydenckim liczącym około 8445 słów. Był pierwszym prezydentem USA zmarłym w czasie pełnienia kadencji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
terytorium utworzone
Gubernator Terytorium Indiany
1800-1812
Następca
John Gibson
tymczasowo
Poprzednik
John McLean
Kongresmen z 1. okręgu stanu Ohio
1816-1819
Następca
Thomas Randolph Ross
Poprzednik
Ethan Allen Brown
Senator z Ohio
1825-1828
Następca
Jacob Burnet
Poprzednik
Beaufort T. Watts
Ambasador w Kolumbii
1828-1829
Następca
Thomas P. Moore
Poprzednik
Partia założona
Kandydat Wigów na urząd prezydenta USA, 1836 (porażka) i 1840 (zwycięstwo) Następca
Henry Clay
Poprzednik
Martin Van Buren
Prezydent USA
1841
Następca
John Tyler