William Henry Harrison

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
William Henry Harrison
William Henry Harrison by James Reid Lambdin, 1835.jpgWilliam Henry Harrison's sig.svg
Data urodzenia 9 lutego 1773
Data śmierci 4 kwietnia 1841
9. prezydent Stanów Zjednoczonych
Przynależność polityczna Partia Wigów
Okres urzędowania od 4 marca 1841
do 4 kwietnia 1841
Poprzednik Martin Van Buren
Następca John Tyler
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

William Henry Harrison (ur. 9 lutego 1773 w hrabstwie Charles City, Wirginia, zm. 4 kwietnia 1841 w Waszyngtonie, Dystrykt Kolumbii) – dziewiąty prezydent USA. Uczył się filologii klasycznej i historii. Później studiował medycynę.

Syn Benjamina Harrisona V (potomka angielskich imigrantów) i Elizabeth Bassett. Rzucił studia i zaciągnął się do wojska. Został skierowany na północny zachód kraju, gdzie spędził większość życia. Brał udział w wojnach z Indianami.

Po wystąpieniu z armii został sekretarzem ds. Terytorium Północno-Zachodniego. Był pierwszym jego delegatem do Kongresu, brał udział w nadawaniu praw Terytorium, pomagał przy jego podziale na Terytorium Północno-Zachodnie i Terytorium Indiany. W latach 1801-1813 był gubernatorem Terytorium Indiany.

Jego zadaniem jako gubernatora było przede wszystkim odebranie ziemi Indianom i umożliwienie osadnictwa na ich terenach. Następnie musiał pilnować bezpieczeństwa.

W 1809 roku sytuacja stała się bardzo poważna. Utalentowany wódz Szaunisów, Tecumseh, wraz ze swoim bratem, Tenskwatawą, zaczęli budować konfederację plemion. W roku 1811 Harrison uzyskał zgodę na zaatakowanie konfederacji. Gdy Harrison prowadził swoją armię na stolicę konfederacji, został zaatakowany, wbrew ostrzeżeniom Tecumseha, przez ludzi Tenskwatawy. Klęska Indian przekreśliła plany zbudowania konfederacji, a Harrison mógł zająć się dalszą kolonizacją podbitych terytoriów.

Harrison i Tecumseh spotkali się podczas bitwy nad rzeką Thames w czasie wojny 1812 roku. 5 października 1813 roku wojska Harrisona pokonały połączone siły brytyjsko-indiańskie. Zdradzony Tecumseh poległ w boju. Po tej bitwie Indianie nie stanowili już poważnego zagrożenia na Północnym Zachodzie.

Po wojnie Harrison powrócił do cywilnego życia. Był członkiem partii Wigów. Sława bohatera wojennego pozwoliła mu na wygranie wyborów prezydenckich w 1840 roku.

Prezydentem był Harrison zaledwie przez miesiąc, po wygraniu wyborów zaszczycił Stany Zjednoczone najdłuższym przemówieniem prezydenckim liczącym około 8445 słów. Był pierwszym prezydentem USA zmarłym w czasie pełnienia kadencji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
terytorium utworzone
Gubernator Terytorium Indiany
1800-1812
Następca
John Gibson
tymczasowo
Poprzednik
John McLean
Kongresmen z 1. okręgu stanu Ohio
1816-1819
Następca
Thomas Randolph Ross
Poprzednik
Ethan Allen Brown
Senator z Ohio
1825-1828
Następca
Jacob Burnet
Poprzednik
Beaufort T. Watts
Ambasador w Kolumbii
1828-1829
Następca
Thomas P. Moore
Poprzednik
Partia założona
Kandydat Wigów na urząd prezydenta USA, 1836 (porażka) i 1840 (zwycięstwo) Następca
Henry Clay
Poprzednik
Martin Van Buren
Prezydent USA
1841
Następca
John Tyler