William Hewlett

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
William Hewlett (z lewej) i Alan Tripp (1993)

William R. (Bill) Hewlett (ur. 20 maja 1913 w Ann Arbor, Michigan, USA, zm. 12 stycznia 2001) – amerykański wynalazca i organizator przemysłu komputerowego.

Współzałożyciel Hewlett-Packard Company, podał się do dymisji jako prezes w roku 1977 i zrezygnował z funkcji dyrektora naczelnego w roku 1978. Prezes zarządu HP do 1983, kiedy to został wiceprezesem rady dyrektorów spółki. W 1987 otrzymał status dyrektora honorowego, którym pozostał do śmierci. Był działaczem różnych organizacji naukowych i członkiem wielu akademii nauk.

Studiował w Stanford University, gdzie uzyskał stopień bakałarza w roku 1934. W roku 1936 uzyskał stopień magistra elektrotechniki w MIT, zaś w roku 1939 stopień inżyniera w Stanford University.

W czasie studiów w Stanford poznał Davida Packarda, z którym się serdecznie zaprzyjaźnił. Wspólnie w 1939 założyli przedsiębiorstwo Hewlett-Packard Company z kapitałem zakładowym 538 USD.

Hewlett pozostawał w ścisłym kierownictwie spółki do roku 1987, z wyjątkiem lat służby wojskowej podczas II wojny, kiedy to kierował zespołem elektroniki Wydziału Nowych Technologii Departamentu Wojny. Pod koniec służby należał do specjalnego zespołu badającego wojenne osiągnięcia Japonii.

W roku 1947, wkrótce po powrocie do Palo Alto, Hewlett został wiceprezesem HP. Został wybrany wiceprezesem zarządzającym w roku 1957, prezesem w roku 1964, stanowisko CEO (najwyższe wykonawcze stanowisko kierownicze w przedsiębiorstwie) objął w roku 1969. Oprócz zainteresowań zawodowych William Hewlet posiadał też obszerną wiedzę botaniczną. Był alpinistą, narciarzem i zapalonym wędkarzem.

W 1983 prezydent Ronald Reagan przyznał mu National Medal of Science, najwyższe odznaczenie naukowe w USA.

Hewlett otrzymał liczne doktoraty honoris causa m.in. z prawa od California University w Berkeley, Yale University, Mills College, Marquette University i Brown University; nauk technicznych od Polytechnic Institute of New York, Kenyon College, University Notre Dame, Dartmouth College i Utah State University; z humanistyki od Johns Hopkins University. Był także doktorem h. c. włoskiego Uniwersytetu w Bolonii.