William Hickey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
William Hickey
Data i miejsce urodzenia 19 września 1927
Nowy Jork
Data i miejsce śmierci 29 czerwca 1997
Nowy Jork

William Edward Hickey (ur. 19 września 1927 w Nowym Jorku, zm. 29 czerwca 1997 tamże) – amerykański aktor filmowy i teatralny nominowany w 1986 do Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za role w filmie Johna Hustona Honor Prizzich (1985).

Urodził się na Brooklynie w Nowym Jorku. Już będąc kilkuletnim chłopcem rozpoczął karierę jako aktor dziecięcy na deskach różnych teatrów. Gdy miał 10 lat zaczął występować w radiu. Tak rozpoczętą karierę aktorską kontynuował występując przez całe życie zarówno w filmach jak i w telewizji i teatrze. W 1951 zadebiutował na Broadwayu w sztuce pt. Saint Joan według George’a Bernarda Shawa. W latach 60. i 70. często występował w amerykańskiej telewizji pojawiając się w takich programach jak m.in. Studio One, Philco Playhause. Na dużym ekranie zadebiutował w 1957 rolą w filmie Freda Zinnemanna Kapelusz pełen deszczu. Hickey był wykładowcą w szkole filmowej HB Studio w Greenwich Village.

Niezwykle charakterystyczny styl gry Williama Hickeya i jego równie charakterystyczny głos i wygląd sprawiały, że nawet najmniejsze role w jego wykonaniu łatwo i na długo zapadają widzom w pamięci[potrzebny przypis]. Aktor zmarł w wieku 70 lat cierpiąc na rozedme płuc i zapalenie oskrzeli.

Najważniejsze filmy[edytuj | edytuj kod]

Gościnne występy w serialach telewizyjnych[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]