William Jones (językoznawca)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sir William Jones

William Jones (ur. 28 września 1746 w Londynie, zm. 27 kwietnia 1794 w Kalkucie) – brytyjski prawnik, sędzia, filolog, tłumacz; językoznawca.

Pracował jako sędzia w Kalkucie. Jako pierwszy[1]zauważył podobieństwo pomiędzy sanskrytem, greką, a łaciną i uznał, że wszystkie te trzy starożytne języki wywodzą się z jednego prajęzyka, z którego początek wzięły także języki germańskie i celtyckie. Prajęzyk ten nazwano językiem praindoeuropejskim; języki z niego się wywodzące tworzą rodzinę indoeuropejską (później zaliczono do niej także języki bałtosłowiańskie, języki słowiańskie,albański, ormiański i inne języki).

Jednak już sto lat wcześniej, bo w 1517 r. polski humanista, Maciej z Miechowa próbował przez porównywanie nazw z różnych języków odtworzyć pierwotne brzmienie etnonimu Hungari ‘Węgrzy’. Tym samym jest to najstarszy znany nam przypadek poważnej próby rekonstruowania brzmienia wyrazu w prajęzyku w oparciu o argumenty racjonalne, tak że słusznie można uznać Miechowitę za twórcę metody komparatystycznej (choć nie miał on wpływu na dalszy rozwój językoznawstwa); dokładniej na ten temat zob. Marek Stachowski: Miechowita’s knowledge of East European languages (mainly Hungarian, Lithuanian and Tatar) based on his Tractatus de duabus sarmatiis (1517). ‒ Studia Linguistica Universitatis Iagellonicae Cracoviensis 130 (2013): 309-316, zwł. str. 310.

W 1771 roku wydał Grammar of the Persian Language pierwszy angielski podręcznik języka perskiego. Tłumaczył literaturę perską, która inspirowała Byrona, Shelleya i poetów europejskiego romantyzmu.

W 1784 roku założył Asiatic Society of Bengal. Dokonał przekładów wielu dzieł literatury indyjskiej oraz perskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pierwszy, którego odkrycie pociągnęło za sobą skutki w postaci kompleksowych badań naukowych; w rzeczywistości na podobieństwa między poszczególnymi językami indoeuropejskimi wskazywał już w 1. połowie XVII w. Marcus Zuerius van Boxhorn, jednak jego odkrycie przeszło bez echa